Polis teşvik ediyor: Siyasete bulaşmayın, esrar satın, eroin kullanın

  • 09:01 27 Ocak 2020
  • Güncel
MARDİN - Özel savaş politikalarının devrede olduğu Nusaybin’de uyuşturucu kullanma yaşı 13’e kadar düştü. Madde bağımlısı olduğu için tedavi gören Y.T. isimli genç, uyuşturucuya polislerin teşvik ettiğini söylerken, D. isimli genç kadın ise parası olmayan kadınların fuhuşa zorlandığını kaydetti. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında yaşanan sokağa çıkma yasaklarının ardından ilçede özellikle gençlerin üzerinde yoğun özel savaş politikaları uygulanıyor. Ajan olmalarına dönük dayatma, uyuşturucu ve fuhuşa zorlanma bu politikaların başında geliyor. Yoğun bir genç nüfusun bulunduğu ilçede son 4 yılda madde kullanım yaşı 13'e kadar düştü. 
 
Madde bağımlılığı tedavisi gören Y.T. isimli genç, satışların nasıl yapıldığı yerler, polislerin yaklaşımına dair önemli bilgiler verdi. 
 
İlçede dağıtım merkezi Kışla Mahallesi!
 
Kışla Mahallesi’nin uyuşturucu satıcılarının hedefinde olduğunu belirten Y.T., gençlerin önce esrara alıştırıldıklarını ardından eroinin kullanımına özendirildiklerini söyledi. Y., ilçede uyuşturucu satılan birden fazla yerin olduğunu belirterek, "Kışla Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet İlkokulu’nun yanı, Kızıltepe garajlarının olduğu sokak aynı mahallede Mardin dolmuşlarının kaldığı caddenin arka sokağı, çarşı merkezinde Dörtyol ve Sakarya Caddesi, Abdulkadir Paşa Mahallesi’nde ise Şehitler Köprüsü’nün altı" diye ekledi.  
 
Satışların aşama aşama yapıldığını ifade eden Y., bu mahallelerin yanı sıra TOKİ konutlarının yapıldığı Dicle ve Fırat Mahallesi’nde bulunan okullarında önlerinde satış yapıldığını söyledi.
 
'Uyuşturucu kullanma yaşı 13'e düştü'
 
İki yıl boyunca kullandığı esrardan kurtulabilmek için ilçeden uzun bir süre uzak kaldığını söyleyen Y., ilçeye döndükten sonra  tanık olduğu olayları ise şöyle anlattı: "Daha geçen gün Şehitler Köprüsü üzerinde yürürken köprü altında içenleri gördük. Biz de polisi aradık ihbar ettikten sonra iki zırhlı araç geldi. Köprü altındaki gençlerin yanına gittiler onlara ‘Kolay gelsin’ deyip olay yerinden bizim yanımıza geldiler. Bize ‘Onlara karışmayın kendi işinize bakın. İstediklerini yapsınlar’ dediler. Mahalledeki gençlerin de yapacağı bir şey çok olmuyor. Şuan 10 yaşındaki, 13 yaşındaki çocuklar madde alıyor." 
 
Gözaltında ki gençlere polis esrar sarıp verdi iddiası
 
Polislerin madde kullanımını önlemek yerine teşvik ettiğine dikkat çeken Y., “TOKİ'de hırsızlık yapan iki genç gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Emniyete götürüldüklerinde emniyette bir polis yanlarına gelip kendi elleriyle esrar sarıp onlara uzatmış. Arkadaşlarımıza  ‘Siyasetten uzak durun, esrar satın, uyuşturucu kullanın istediğinizi yapın’ demişler. Geçtiğimiz günlerde polisler esrar satan iki genci yakalayıp camide ifadelerini alıp serbest bıraktılar. Şeker, eroin, esrar her şey satılıyor. Polisler de onların arkadaşı. İsimler var ama onların üstleri de var. Şuan Abdulkadir Paşa Mahallesi’nde Hamdullah diye biri var bu satışı yapan. Baran, Mazlum ve Ömer diye üç kişi de vardı bu satışları yapan ama onlar bir annenin şikayeti üzerine tutuklandılar" diye ifade etti.
 
'Kadınlara fuhuş dayatılıyor’ 
 
Madde bağımlısı D.(19) adlı genç kadın uyuşturucu parası bulamayan kadınlara fuhuş dayatıldığını belirtti. D., "Başlarda merakım bile yoktu. Sonra arkadaş ortamında kendi sıkıntılarımı anlattığımda onlar bana ‘iç’ diyorlardı. Ben de bir kere aldım iki kere aldım bir süreden sonra kendimi tutamadım. İstemediğim halde içine girdim. Başta kendileri veriyorlardı ama sonradan para istemeye başladılar. Benim de elimden gelen bir şey olmuyordu.”
 
‘Bilmediğimiz çok daha kötü şeyler var’
 
Uyuşturucu parası bulamayan kadınlara fuhuş dayatıldığını belirten D., “Sadece ben değil, iki kadın daha var. Onlar madde almak için her şeyi yapıyorlar. Kadınları ve çocukları her şeye zorluyorlar. Bilmediğimiz çok daha kötü şeyler var” dedi. 
6 aydır uyuşturucu kullanan D., aile ve çevresindekilerin desteğiyle tedaviye başlayacağını dile getirdi.