‘Devletin görevi yardıma aracı olmaktır, engellemek değil’

  • 09:04 27 Ocak 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Elazığ Valiliği tarafından HDP’nin göndermiş olduğu yardım kamyonlarının kente alınmamasına ilişkin konuşan Hülya Alökmen, bunun bir siyasi karar olduğunun altını çizdi. Hülya, “Devletin görevi gelen yardımı halka ulaştırmaya aracı olmaktır, engel olmak değildir. Biz bu engellemeyi umursamadan, dayanışmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Elazığ’da 24 Ocak akşamı meydana gelen 6.8 şiddetinde depremin ardından kentte yıkım gerçekleşti. Yıkım sırasında birçok yurttaş göçük altında kalırken, 3 gündür arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Türkiye ve bölgenin birçok kentinden depremzede yurttaşlarla dayanışmak amacıyla yardım tırları ve kamyonları gönderildi. Birçok yurttaş ise özel aracıyla veya otostopla Elazığ’a giderek arama kurtarma ekipleri ile gönüllü çalışma yürüttü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) de bulunduğu her kentte yardım kampanyası başlattı. Diyarbakır’da da yardım toplayan HDP’li Ergani Belediyesi, yardımları iki kamyonla Elazığ’a gönderildi. Ancak kamyonlar “Valilik yasağı” gerekçesiyle engellendi.
 
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, Elazığ Valiliği’nin engellemesine ilişkin değerlendirme yaptı. 
 
‘Gerekli önlemler alınmamış’
 
Elazığ depreminde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılar için ise geçmiş olsun dileklerinde bulunan Hülya, alınacak önlemlerle deprem gibi doğa olayında can kaybı riskinin azaltılabileceğini belirtti. Hülya, “Ne yazık ki depreme karşı güçlü bir önlem yok. Deprem sonrası gördük, uzmanlar aslında bağırmışlar Elazığ için risklerin olduğunu. Fakat kimse dikkate almamış. Dileğimiz ve çağrımız bundan sonrası için depreme karşı yeterli önlemlerin alınmasıdır. Binalar sağlam olsaydı belki de bunca can kaybı yaşamazdık. Bu konunun takipçisi olacağız” dedi.
 
‘Üzerimize düşeni yapacağız’
 
Hülya, HDP olarak Türkiye ve bölgenin her kentinde dayanışma çağrısında bulunduklarını kaydederek, bulundukları her yerde HDP ilçe ve il örgütlerine yardım kolilerinin bırakılabileceğini dile getirdi. Kendilerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini söyleyen Hülya, “Elazığ halkının dayanışmaya ihtiyacı var. Van depreminde görmüştük, onlarca insanımız soğuğa ve açlığa dayanamayarak maalesef yaşamını yitirdi. Elazığ için aynı şey yaşanmadan bir an önce elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Havalar çok soğuk bu nedenle özellikle çocuklar ve kadınlar için kışlık giysiler, bot, mont, battaniye, polar, beslenme ihtiyacı için bozulmayacak gıdalar, kadın pedi, çocuk bezi gibi ihtiyaçları giderebiliriz. Dediğim gibi bunları ilçe ve il binalarımıza bırakabilirler. Duyarlı olmamız ve Elazığ halkını yalnız bırakmamamız gerekiyor. Elazığ’a giderek yerinde inceleme yapan arkadaşlarımız da oldu. Halk gerçekten şu an zor şartlar altında, eksilerin altında hayatta kalmaya çalışıyor” ifadelerine yer verdi.
 
‘Halkın ihtiyaçları gözetilmiyor’
 
Elazığ Valiliği’nin engellemelerine ilişkin de tepkisini gösteren Hülya, bu kararın Valilik tarafından alınabilecek bir karar olmadığına dikkat çekti. Hülya, Elazığ’a şu ana kadar binlerce yardım ulaştığını söyleyerek, “Yalnızca HDP’nin yardımlarının engellenmesi art niyetlidir. Siyasi karardır. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz ve halkımız yan yana durmaya, yardımlarımızı halkımıza ulaştırmaya devam edeceğiz. Biz dil, din, ırk, siyasi görüş ayırmadan orada bulunan tüm halkımıza elimizi uzatmaya devam edeceğiz. Bu bir doğal afet ve kimsenin siyasi rant haline getirmesini kabul etmiyoruz. İnsani bir destek yapılırken kimin yaptığına bakılmamalıdır. İstediği yardımı il sınırları içine alıp, istemediğini kentin dışına gönderemez. Böyle bir hakka sahip değiller” dedi. 
 
Kimsenin halkları kutuplaştırmaya hakkı olmadığını vurgulayan Hülya, “Hele de böyle bir zamanda bunu yapmak ırkçılık ve faşizmdir. Devletin görevi gelen yardımı halka ulaştırmaya aracı olmaktır, engel olmak değildir. Halkın ihtiyaçlarını gözetmiyorlar, siyasi kararlar alıyorlar” diye konuştu.