Yardım yapmak cemaate serbest HDP’ye yasak!

  • 16:38 27 Ocak 2020
  • Güncel
ELAZIĞ - HDP’nin depremzedeler için Elazığ’a götürdüğü yardımlar engellenirken, bazı cemaat ve dini örgütlerin götürdüğü yardımları kendileri dağıtıyor. 
 
Türkiye’nin dört bir tarafından deprem bölgesi olan Elazığ’a yardımlar sürerken, dün Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ergani Belediyesi tarafından gönderilen yardımlar, kent girişinde izin verilmeyerek, geri çevrildi. Ergani Belediyesi’nin yardımları, Cumhurbaşkanlığı talimatı üzerine Valilik tarafından engellendiği, yapılmak istenen yardımların sadece AFAD ve Kızılay üzerinden halka dağıtılabileceği belirtildi. 
 
Tır Kovancılar’da Durduruldu 
 
HDP’li Kars Belediyesi tarafından bugün gönderilen yardım malzemelerinin içinde bulunduğu TIR, Kovancılar ilçesinde polis tarafından el konularak, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’ne götürüldü. Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in de eşlik ettiği yardımların kendileri tarafından hiçbir şekilde dağıtılmasına izin verilmeyeceğini, bu yönlü talimatın olduğu ifade edildi. Polis, kendilerine tüm belediyelerin yapmak istediği yardımların AFAD ve Kızılay üzerinden halka dağıtılacağını söyledi. 
 
 AFAD’a teslim edildi
 
Engelleme üzerine Kars Belediyesi, içinde yakacak, kömür, elektrikli soba, çocuk bezi, gıda, battaniye, halı ve çadır gibi birçok ihtiyaç malzemelerini AFAD yetkililerine teslim etti.  
 
Herkes kendi yardımlarını dağıtıyor 
 
Türkiye’nin birçok ilinden yardım götüren cemaat ve dini örgütler ile belediyelerin, kendi elleriyle bu yardımları dağıttığı ve herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı belirtilirken, Dersim Belediyesi de topladığı yardımları kente getirerek, Elazığ’ın Yalımdamlar köyüne dağıttı.