Halk Pazarı esnafı kepenk kapatma noktasına geldi: Bari restorasyon yapılsın

  • 09:02 28 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Tarihi Büyük Halk Pazarı esnafı, ekonomik kriz ve zamlanan faturalar nedeniyle kepenk kapatma noktasına geldi. Halk Pazarı’nın restore edilmesini isteyen esnaf, siftah dahi yapamadıkları gün olduğunu söylüyor.
 
Van’ın merkez İpekyolu ilçesinde bulunan tarihi Büyük Halk Pazarı, kapanma noktasına geldi.  Ekonomik kriz nedeniyle iş yapamayan Halk Pazarı esnafı, çatı ve duvarları sacdan yapılan pazarda, elektrik sobasıyla ısınma sorununu çözmeye çalışıyor. Halk Pazarı’nın restore edilmesi gerektiğini söyleyen esnaf, restore edilen çarşının daha hareketleneceğini düşünüyor.
 
‘Soğuklardan kaynaklı müşteri de duramıyor’
 
Halk Pazarı’nda işçi olarak çalışan Güneş Keskin, sabah 08.30’da iş başı yaptığını belirterek, “Burası çok soğuk, ne kadar soba yaksak da bir etkisi olmuyor, çünkü çatılar onarılmadığı için sürekli damlıyor. Gelenler de soğuklardan dolayı kaçıyor. İş yok. Bazı günlerde akşama kadar siftah bile yapamıyoruz. Gün içinde sadece 10 TL ile günü kapatan esnaf var. Gördüğünüz gibi sobanın başında akşama kadar böyle ısınmaya çalışıyoruz. Boşu boşuna geliyoruz” dedi.
 
‘İki aydır maaşımı alamıyorum’
 
Sürekli elektrikli sobayla ısındıkları için faturanın da yüksek geldiğini belirten Güneş, “Faturamız fazla gelmesin diye bazen kapatıyoruz. Ben çalışanım ve iki aydır maaşımı alamıyorum. Buranın kirası dahi ödenmedi. İran’dan gelenler oluyor ama buraya uğramıyorlar. AVM’lerde alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Aldığım maaş 800 TL onu da alamıyorum. Ailenin ihtiyacına nasıl cevap verebilirim” diye sordu. 
 
‘Buradaki ürünler daha kaliteli ama insanlar AVM’ye gidiyor’ 
 
Günlük 10 TL ile  ailesini  geçindirmek zorunda kaldığını kaydeden Halk Pazarı esnafı Nejla Çelçuk ise “Eşim vefat ettiği için çocuklarıma yalnız bakıyorum. Burada yaklaşık 6 ay önce dükkan açtım. Soğuklardan kaynaklı satış yapamıyoruz. Bazı günler 10 TL dahi kazanamıyorum. Ay sonunu dahi getiremiyoruz. Müşteriler AVM’lere akın ediyor ama buradaki ürünler daha kaliteli.  Çarşımızda ürünlerimiz hem kaliteli hem de geleneksel ürünler satıyoruz. Biz çarşının tarihini yansıtacak şekilde restore edilmesini istiyoruz” diye belirtti.
‘Atanmadığım için esnaflığa başladım’ 
Üniversitede mezunu olan fakat kendi alanında iş bulamayan Kader Çavaş’da Halk Pazarı’nda dükkan açan esnaftan biri. Soğuk nedeniyle dükkanında sobanın önünde dizlerini örterek oturan Kader, 3 yıldır esnaflık yaptığını belirtiyor. Kader, “ Ekonomik kriz ve soğuklardan kaynaklı iş yapamıyorum. Ne özel sektörde iş bulabildim ne de kamuda. Laboratuvar bölümü mezunuyum. Bu bölüm mezunu olan sadece 18 kişi alınıyor. Artık okumak da fayda etmiyor. Ülkenin nitelikli insanlara ihtiyacı yok” ifadelerine yer verdi.
 
Kader, Halk Pazarı’nın tadilata ihtiyacı olduğunu söyleyerek, tadilat yapıldığında yabancı turist içinde dikkat çekici bir Pazar olduğunu belirtiyor. Tadilatın ise belediyenin yapması gerektiğinin altını çiziyor.  
 
 ‘Hafta içi çarşıda hafta sonu lokantada çalışıyorum’ 
 
Yarıyıl tatilinde pazarda çalışan, hafta sonu ise bir lokantada çalışan Ebrar Yılmaz, “Ben öğrenciyim. Yarıyıl tatilinde çalışmak zorundayım. Aldığım bursu dahi aileme veriyorum. Kazandığımı ailemin ihtiyaçlarına harcıyorum. Daha iyi koşullarda çalışmak isterdim. Bu ülkede öğrenci olmak çok zor. Yol paramızı bile denkleştiremiyoruz” diye konuştu. 
 
‘Krize bir de soğuklar eklenince…’
 
Dükkanına bin 500 TL kira verdiğini, bin 500 TL de elektrik faturası ödediğini aktaran Eylem Nilli,  günlük kazancının sadece 60 TL olduğunu söyledi. Bazı günler siftah dahi yapamadığını vurgulayan Eylem, “Çok soğuk olduğu için kat kat giyiniyorum. Ama ona rağmen üşüyorum. Krize soğuklar eklenince, yaşam daha da zorlaştı” dedi.