Adana ve Mersin’de çocuklar müzikle buluşuyor

  • 09:06 28 Ocak 2020
  • Kültür Sanat
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Çocuklar için Adana ve Mersin’de müzik eğitimleri ve atölyeleri düzenleyen Ma Music Center eğitmenlerinden Nergiz Çelebi, “Çocuklarla buluşmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
Merkezi Diyarbakır’da olan Ma Music Center, birçok kentte çocuklar için önemli çalışmalara imza atıyor. Müzik, resim, drama, body perküsyon, darbuka, erbane gibi dersler verilirken, merkezin en önemli özelliği de eğitimlerin anadilde verilmesi. Bu kapsamda Adana ve Mersin’de de atölyeler düzenleniyor. 
 
'Amacımız çocukları kendi kültürüyle buluşturmak’ 
 
Adana Dem Müzik Merkezi’nde düzenlenen atölyelere katılan eğitmenlerden Nergiz Çelebi, yaklaşık iki yıldır birçok kentte bu atölyeyi kurduklarını söyledi. Amaçlarının kültüründen, müziğinden kopmuş çocukları, kendi kültürüyle ve dilleriyle buluşturmak olduğunu ifade eden Nergiz, “Bölgede birçok il, ilçe ve köyde çocuklarla buluştuk. İsteğimiz ve hedefimiz nerede olursa olsun çocuklarımıza ulaşıp kendi dilleriyle müzikle buluşturmak. Kürt dili ve kültürünü korumak ve onu yaşatmak için bu atölyeleri hayata geçiriyoruz. Gittiğimiz her yerde çok güzel karşılanıyoruz ve en önemlisi çocuklar çok mutlu oluyor” diye konuştu. 
 
‘Çocuklar için çalışmaları yoğunlaştırıyoruz’
 
Atölyeler dahilinde bazı yerlerde 10, bazı yerlerde ise 20 kişiyle çalışma yürüttüklerini ifade eden Nergiz, “Adana ve Mersin’de göçe maruz bırakılmış çocuklara ulaşıp onları kendi dilleriyle ve kültürüyle buluşturmak, tanıştırmak istiyoruz" dedi. Kürt kentlerinde katılımın daha yüksek olduğuna dikkat çeken Nergiz, “İlgi büyük ve gittikçe daha da büyüyecek. Silvan'da gerçekleşen atölyeye 250 çocuk katılmıştı ve bu bizi oldukça mutlu etmişti. Çocukların yüzündeki o mutluluğu görüyoruz ve kalıcılaştırmak için de çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz" dedi. 
 
'Kültürü ve dili olmayan bir toplum asla varlığını sürdüremez'
 
Nerede olurlarsa olsunlar Kürt çocuklara ulaşıp onları kendi dilleriyle buluşturmaya devam edeceklerini yineleyen Nergiz, ailelere de şu çağrıyı yaptı: “Aileler çocuklarıyla kendi dillerinde konuşmalı, çocukları kültürleriyle tanıştırmalı. Kültürü ve dili olmayan bir toplum asla varlığını sürdüremez.”