‘Gözaltında işkence’ dosyasında üç yıldır bir ilerleme yok

  • 09:03 29 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin'de sokağa çıkma yasakları döneminde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17'si çocuk 70 kişi gözaltı süreci boyunca işkenceye maruz bırakılmıştı. Tutsakların şikayeti sonrası başlatılan soruşturmada üç yıldır bir ilerleme kaydedilemezken, dosya kapsamında tek bir kişinin bile ifadesinin alınmadığı öğrenildi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları esnasında çatışmaların olduğu mahallelerde 24 Mayıs 2016 tarihinde 17'si çocuk toplam 70 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıktan sonra bir spor salonuna götürülen ve buradaki görüntüleri ana akım medya tarafından servis edilen aralarında üç kadının da olduğu 70 kişi iki günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. İlk ifadeleri alındığında avukatların tanınmaz halde olduklarını söylediği 70 kişiye gözaltı süresi boyunca işkence edildiği ortaya çıkmıştı. Tutuklanmanın ardından 70 kişi hakkında 19 ay sonra hazırlanan iddianamede tutsakların işkence sonrası verdiği ifadeler delil olarak gösterilirken, bugüne kadar 37 kişinin ceza aldığı davada gözaltı sürecinde yaşanan işkence ile ilgili hazırlanan dosyada üç yıldır bir ilerleme yok.
 
Tutsaklar işkence altında ifade vermişti
 
Bir spor salonunda gözaltında tutulan 70 kişinin, ana akım medya tarafından servis edilen görüntülerinde kendilerine kek ve meyve suyu verildiği görülürken, bu kişilerin gözaltına alındıklarında yüzlerinde ve vücutlarında herhangi bir şiddet izi olmadığı dikkat çekmişti. Görüntülerin yayınlanmasının ardından ifadeleri alınan tutsakların ifadelerine katılan avukatlar ise tutsakların tanınmaz bir halde olduklarını kamuoyuna duyurmuştu. Hastaneye götürülmelerine rağmen darp raporu verilmeyen tutsakların gözaltı süreci boyunca işkenceye maruz bırakıldıkları ve bu işkence sonrası kendileri hakkında hazırlanan ifadeleri zorla imzaladıkları öğrenilmişti.
 
Tutsakların şikayeti üzerine soruşturma başlatılmıştı
 
Avukatlar aracılığıyla basına yansıyan işkence iddiaları, cezaevine gönderilen tutsaklar tarafından da doğrulanmıştı. Gördükleri işkence nedeniyle halen tedavi olan ve vücutlarında kalıcı hasarın meydana geldiği tutsaklar gördükleri işkence sonrası kendilerine işkence eden polis ve askerler hakkında şikayette bulunmuştu. Avukatlar aracılığıyla yapılan şikayet başvurusundan sonra Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.
 
Mahkeme işkence taleplerini dikkate almadı
 
70 kişi tutuklandıktan 19 ay sonra haklarında hazırlanan iddianame ile birlikte yargılamalara Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından başlandı. 2018 Ocak ayında ilk duruşması görülen dosya 2019 Şubat ayında ise tefrik edildi. Var olan iddianame ile 19 ayrı suçtan yargılanan tutsaklara cezalar yağmaya başladı. Çocuklar da dahil olmak üzere bugüne kadar 37 tutsağa ceza veren mahkeme heyeti bu süreçte avukat ve tutsakların istediği işkence dosyasını ise davaya eklemedi. Avukatların talebi üzerine bir kere istenen, gelen dosyayı da incelemeden tekrar Nusaybin'e gönderen heyet, bu taleplere karşılık tutsaklara ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
 
Üç yıldır bir kişiden bile ifade alınmadı
 
İşkence soruşturmasında yaklaşık üç yıldır bir gelişme yok. Tozlu raflarda bekletilen soruşturma dosyasının üç savcı değiştirdiği, son savcının ise soruşturma ile ilgili soru soran avukatlara, "Dosya ile ilgili bir bilgim yok" dediği öğrenildi. Avukatlardan alınan bilgiye göre üç yıla yakın zamandır var olan soruşturma dosyasında tek bir şüpheli dahi yok. Ayrıca dosya kapsamında kimsenin ifadesinin alınmadığı da edinilen bilgiler arasında.