Mardin'de Ocak ayında 30'dan fazla şiddet başvurusu

  • 09:14 30 Ocak 2020
  • Güncel
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Dilan Koç, Türkiye'de her geçen gün artan kadına yönelik şiddet olaylarının yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri olan Mardin'de son bir ay içerisinde şiddete maruz bırakılan 30’dan kadının başvuru yaptığını belirtti.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) verilerine göre Türkiye'de 2019 yılında en az 474 kadın katledildi, yüzlercesi de şiddete maruz bırakıldı. Her gün yaşanan kadına yönelik şiddet vakalarının çok az bir kısmı yargıya taşınıyor. Mardin'de de Mardin Barosu’na neredeyse her gün bir şiddet vakası başvurusu yapılıyor. Şiddet vakalarının sadece yarısının kendilerine geldiğini ifade eden Mardin Barosu Adli Yardım Bürosu Artuklu Temsilcisi ve Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Dilan Koç, kadına yönelik şiddetin ciddi bir boyutta olduğunu söyledi.
 
'Şiddetle dünya daha yaşanılmaz hal alıyor'
 
Dilan, kadına yönelik şiddetin geçmişten beri var olduğunu ifade etti. Kadına yönelik şiddetin önünün alınamaz bir hale geldiğini belirten Dilan, "Bunun temelinde iktidar savaşları, maddi kaygılar, petrol vb. birçok sebep görünse de aslında temel problem kadının Sümer rahip devlet döneminden itibaren kademeli olarak eril zihniyet tarafından zayıf düşürülüp yok edilmeye çalışılmasıdır. Sadece Türkiye’de değil dünyanın hemen her yerinde ataerkil zihniyetle yönetilen devletler yıllardan beri dünyada barış ortamını sağlayamadıkları gibi dünya her geçen gün daha da yaşanılmaz bir hal almaktadır" dedi.
 
'Son bir ayda 30'dan fazla şiddet vakası ile karşılaştık'
 
Mardin’de de şiddet vakalarının yoğun olduğunu ancak çok az başvuru yapıldığını ifade eden Dilan, şiddetin “kabul edilemez bir durum” olduğunu kaydetti. “Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Mardin’de de kadına yönelik şiddet, cinayet olayları giderek artmaktadır” diyen Dilan, “Mardin Barosu Adli Yardım Bürosu olarak Kasım ayından bu yana 60'a yakın şiddet başvurusu aldık. Sadece Ocak ayı içerisinde 35 şiddete maruz bırakılan kadın bizden destek istedi. Bu rakam sadece baromuz adli yardım hizmetinden haberdar olan ‘şanslı kadın‘ başvurularıdır. Toplum içerisinde detaylı bir araştırma yapıldığında sayının çokluğu ve durumun vahameti ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.
 
'Kadınlara her anlamda destek sunmaya hazırız'
 
Kentte şiddete maruz kalan kadınlara hukuki anlamda destek verdiklerini dile getiren Dilan, kadınlara çağrıda bulundu: "Mardin Barosu olarak gerek şiddete uğrayan, kadınlara yönelik işlenen suçlarda faillerin cezasız kalmaması adına Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak ceza dosyalarının; gerekse de Mardin Barosu Adli Yardım Bürosu olarak maddi durumu yetersiz olup aile hukukundan kaynaklanan davalarda (boşanma, nafaka, velayet…) kadınlarımızın her zaman destekçisi olmaya hazırız. Bu vesileyle Adli Yardım Bürosu olarak ekonomik durumu yetersiz olup saydığımız davalardan destek almak isteyen her bireyi ve özelde kadını her zaman baromuz bürosuna başvuru için davet etmekteyiz."