18 yıldır ıslah edilmeyen dere hastalık saçıyor

  • 09:03 1 Şubat 2020
  • Yaşam
Zeynep Durgut
 
ERZURUM - Horasan’ın Camikebir Mahallesi’nden geçen dere ıslah edilmediği için hastalık saçıyor. 18 yıldır bu mahallede oturan Mine Arslan, ”18 yıldır bu sorunu yaşıyoruz. Defalarca belediyeye gittik ama yapmıyorlar. Yetkililere çağrımız bir an önce ıslah edilsin” dedi.  
 
Erzurum’un Horasan ilçesine bağlı Camikebir Mahallesi’nden geçen dereye atılan çöpler hastalık tehlikesi taşırken, mahalle sakinleri derenin yıllardır ıslan edilmemesinden şikayetçi. Hayvansal atıklar başta olmak üzere her türlü çöpün atıldığı dere ciddi hastalıklara zemin hazırlıyor. Aras Nehri’ne akan derenin ıslah edilmemesi nehrin kirlenmesinde de büyük rol oynuyor. 
 
‘Belediye en ufak bir sorunumuzu bile çözemiyor’
 
Mahalle sakini Sevgi Paça, yıllardır belediyeye ıslah edilmesi için talepte bulunduklarını ancak bir çözüm geliştirilmediğini belirterek, “İlkbaharda kokudan kaynaklı evlerimizde oturamıyoruz. Bahar aylarında sürekli taşıyor ve evlerimiz su altında kalıyor. Kendi evimizde ne yemek yiyebiliyoruz ne de bir çay içebiliyoruz. Yazın o kadar kötü kokuyor ki insanlar bu mahallede duramıyor. Her türlü pisliği derenin içine atıyorlar” dedi. 
 
‘Belediye en ufak sorunumuzu dahi çözmüyor’ 
 
Ölen hayvanların bile bu dereye atıldığını dile getiren Sevgi, “Ben iki yıldır bu mahallede oturuyorum.  Sürekli belediyeye gidip derenin temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz ama yardımcı olunmuyor. Belediyenin bir şey yaptığı yok biz nasıl belediyeden razı olabiliriz ki? En ufak bir sorunu bile çözemiyorlar. Bu dere için sürekli dilekçe veriyoruz, belediyeye gidiyoruz ama ne bu dereyi kapatıyorlar ne de içinde ki pisliği temizliyorlar” diye konuştu. 
 
'18 yıldır bu sorunu yaşıyoruz’
 
Mine Arslan da birçok ailenin kokudan kaynaklı mahalleden taşındığını ifade ederek,”Lağımlar ve kanalizasyonlar tümü bu dereye akıyor. Çocuklarımız sürekli enfeksiyon kapıyor. 18 yıldır bu mahallede oturuyorum, 18 yıldır da bu sorunu yaşıyoruz. Defalarca belediyeye gittik ama yapmıyorlar. Sürekli ‘yapacağız’ diyorlar ama yapmıyorlar. Yetkililere çağrımız bu dereyi kapatsınlar” dedi.
 
‘Bizler evlerimizde oturamıyoruz’
 
Elif Bulut da derenin bir an önce kapatılması çağrısında bulunarak, “11 yıldır bu mahallede oturuyorum. Yıllardır bu çileyi çekiyoruz. Mahallenin bütün pislikleri bu dereden dökülüyor. Yazın dayanılmaz bir koku saçıyor, evimizde oturamıyoruz. Yetkililer sorunumuza çare olmuyorlar. Bu koku ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermeden bir an önce çözülmeli” çağrısında bulundu.