'Yasaklar cezaevindeki işkenceyi iki katına çıkarıyor'

  • 09:05 1 Şubat 2020
  • Güncel
MARDİN -Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsaklara kendilerine gelen kitap ve kıyafetler verilmiyor.Duruma tepki gösteren tutsak annesi Celila Alak cezaevlerindeki işkence ve kötü muameleye son verilmesi gerektiğini söyledi.
 
Hak ihlalleri ve baskılarla gündemden düşmeyen Türkiye ve bölge cezaevlerinde her geçen gün yeni bir hak ihlali yaşanıyor. Çıplak aramadan, ayakta sayım dayatmasına, kelepçeli muayeneden, hasta tutsakların sağlık hizmetinden yaranamamasına geniş bir yelpazede yer alan hak ihlalleri listesine yenileri eklenmeye devam ediyor. Hak ihlalleri ve tutsaklara dönük işkence ile gündemden düşmeyen Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsaklara dışarıdan gönderilen kitap ve kıyafetlerinin verilmediği öğrenildi.
 
'Tutsaklara her türlü işkenceyi ediyorlar’
 
Tutsak yakını Celila Alak, tutsaklara gönderilen kitapların 2 aydır kendilerine verilmediğini belirtti. Celila, “Benim oğlum 5 yıldır cezaevinde. Bizden daha önce de kitap istiyordu. En son gönderdiğimiz kitapların ona iki aydır verilmediğini öğrendik. Kendisi bizi arayıp bize ‘kitaplarımızı gerekçesiz bir şekilde vermiyorlar’ dedi. Sadece bu da değil gelen kitapları vermedikleri gibi ellerinde olan kitapları da tutsaklardan alıyorlarmış. Zaten dört duvar arasındalar. Onlardan daha ne istiyorlar. Yasaklar ile işkenceyi artırıyorlar. O kadar insan suçsuz yere cezaevinde bir de bu şekilde onlara işkence etmek istiyorlar" 
diyerek yaşananlara tepki gösterdi.
 
‘Bu yasaklara son versinler’
 
Celila, kitap dışında gönderdikleri battaniye ve elbiselerin de tutsaklara verilmediğini ifade ederek, "Kitap dışında gönderdiğimiz battaniyeleri de tutsaklara vermiyorlar. Onlara yapılan bu zulmü kabul etmiyoruz. Kitaplar yasaklı değil battaniyeler de getirilmeyecek diye bir şey yok. Bu uygulamalara bir son versinler. Çocuklarımız zaten bizden uzak her ay onları görmek için onca yol gidiyoruz. Orada onlara işkence edilse dahi tutsaklar bize söylemiyor. Dört duvar arasında ne yaşadıklarını bilmiyoruz. Bu yasaklara son versinler. Tutsakların içeride tek zaman geçirme kaynakları kitap zaten onları da ellerinden alırlarsa bizim çocuklarımız içeride ne yapar?" diye sordu.