İstanbullular'dan 'istismar tasarısı'na tepki: Akıl alır şey değil

  • 09:05 2 Şubat 2020
  • Güncel
Gülistan Azak
 
İSTANBUL - Hükümetin “Çocuğa yönelik cinsel istismara af” tasarısına ilişkin mikrofon uzattığımız İstanbullular tasarının Meclis’e getirilmesini kabul edilemez bulurken, “Bir çocuğun yaşamı boyunca unutmaya çalışacağı istismar failiyle evlendirilmesi akıl alır şey değil. Bu yasa koyucuların çocukları, vicdanları yok mu? Azıcık utansınlar. Tartışılması dahi gereksiz" dedi. 
 
AKP’nin Kasım 2016’da Meclis’e getirdiği tasarıda yer alan ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde, “cezanın ertelenmesi” ya da “hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını” öngören düzenleme tekrar gündeme geldi. Hükümet tarafından önümüzdeki günlerde Meclis’e taşınacak olan İkinci Yargı Paketi kapsamında yer alması beklenen tasarıya tepkiler de sürüyor.
 
Tasarıya ilişkin İstanbullulara mikrofon uzatarak sokağın nabzını tuttuk. 
 
‘Kendi başlarına kararlar alıp halka dayatıyorlar’
 
Ülkede 18 yaşını tamamlamamış her bireyin çocuk sayıldığını ve evlenebilme yaşlarının da yasalarda belirtildiğini hatırlatan Gülistan, tasarının yasaya aykırı olduğunu vurguladı. Tasarının erkeklerin elini güçlendirmek için düzenlendiğini belirten Gülistan, “Biz 18 yaşını tamamlamış kişileri çocuk olarak kabul ediyorsak evlenemeyecekleri gerçeğini de kabul ediyoruzdur. Bu tasarının Meclis’e dahi taşınmaması gerekirdi. Bu biraz daha ‘erkeklerin elini daha fazla nasıl güçlendiririz’ tasarısı. Yine bazı şeyleri normalleştirmek için atılan bir adım olarak görüyorum. Birilerinin egolarını tatmin etmek için kendi başlarına kararlar alıyor ve halka dayatmaya çalışıyorlar. Bu tasarıyı hiç kimsenin doğru bulmayacağını, bulamayacağını düşünüyorum” dedi.
 
‘80 yaşındayım, böyle saçmalık görmedim’
 
Kadıköy rıhtımında yaptığı el emeği ürünleri satarak geçimini sağlamaya çalışan Binnaz Öztürk, tasarıya sert sözlerle tepki gösterenlerden. Sorumuza “Böyle saçmalık olur mu hiç” şeklinde karşılık veren Binnaz şöyle konuştu: “80 yaşındayım, böyle saçmalık görmedim. Katiyen kabul etmiyoruz, kabul edilmesin. Tövbeler olsun, duymasaydım da kahrolmasaydım. Çocuk dediğin evlendirilir mi? Bu yasa koyucuların çocukları, vicdanları yok mu? Azıcık utansınlar. Tartışılması dahi gereksiz.”
 
‘Zihniyetlerini anlamak çok zor’
 
Çocuğun yaşamında derin travmalara yol açan istismar failinin çocuktan uzak tutulması gerektiğinin altını çizen üniversiteye hazırlık öğrencisi Irmak Çevik, bunun çocuk hakları sözleşmesine, hukuka aykırı olduğunu kaydetti. Irmak, “Ben 17 yaşındayım. Hukuka göre çocuğum. Maruz kalacağım olası istismar olayı sonrası faille evlendirilmeye çalışılmam çok korkunç. Akıl alır şey değil. Bu tasarının Meclis’e taşınması bir yana, düşünülmesi ve dile getirilmesi dahi çok yanlış. Bir çocuğun yaşamı boyunca unutmaya çalışacağı istismar failiyle evlendirilmesi akıl alır şey değil. Ben de bir çocuğum ve böyle bir şeyi asla kabul etmem. Akranlarımın böyle bir şeye maruz bırakılmasını da istemiyorum. Bu tasarıyı ortaya çıkaran kişilerin zihniyetini de anlamak çok zor. Kendileri hiç çocuk olmamışlar mı? Empati duygusunu bu kadar yitirmiş olabilir mi bir insan. Kınıyorum” diye konuştu.
 
‘Halkın sesini duyan ve ciddiye alan mı var?’
 
“Konuşmak bir şeyi değiştirmez, hükümet kendi bildiğini yaptıkça” diyen Sevim Kandur, tepkisini şöyle dile getirdi: “Halk sesini hükümete duyuramıyor. Halkı sesini duyan ve ciddiye alan mı var? Tasarıyı korkunç buluyorum ve kabul etmiyorum. Ama gel de anlat!”