2 yıldır bir arpa yol alınmayan Eylem Tiller davası için duyarlılık çağrısı

  • 09:02 3 Şubat 2020
  • Güncel
URFA - Katledilen Eylem Tiller davasında 2 yılı aşkın süredir devam eden yargılamada henüz bir karar çıkmazken, avukatı Zeynep Dilek Polat, 4 Şubat’ta Urfa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmayı tüm kadınların sahiplenmesi çağrısında bulundu.
 
Urfa'nın Viranşehir ilçesinde 12 Ekim 2017 tarihinde evinde ateşli silahla vurulmuş bir şekilde bulunan Eylem Tiller'in "intihar" ettiği ileri sürülmüş, ailesinin şikâyeti üzerine evli olduğu erkek Hüseyin Tiller, şüpheli sıfatı ile gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Elinde barut izine rastlanan ve cinayet şüphesiyle tutuklanan Hüseyin Tiller hakkında açılan davanın 5'inci duruşması 21 Kasım 2019’da Urfa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Görülen duruşmaya tutuklu sanık Hüseyin Tiller, avukatı Muharrem Tiller, İsmail Alakuş, tutuksuz yargılanan Hüseyin Tiller’in annesi sanık Hani Tiller, avukatı Halil Tüysüz, Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Başkanı ve aynı zamanda Eylem’in avukatı olan Zeynep Dilek Polat ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü vekili avukat Samet Koylu katıldı.
 
Duruşma değişen heyet nedeniyle önceki zabıtların okunmasıyla başladı.
 
İddia makamı dosyadaki tüm delillerin sanık hakkındaki kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunduğu, sanığa istinat edilen eylemlerin CMK’nın 100 maddelerinde sayılan katalog suçlardan olması, eylemlere ilişkin cezanın alt ve üst sınırları nazara alındığında adli kontrolün yetersiz kalacağından tutukluluk halinin devam edilmesi talebinde bulundu.
 
Sanık Hüseyin Tiller önceki savunmaları tekrar ettiğini, tahliyesini istediğini söyledi.
 
‘Eylem intihar etmedi katledildi’
 
Eylem’in avukatı Zeynep Dilek Polat, dosyada yer alan tanık beyanlarının, kriminal raporlarının, otopsi raporları ile değerlendirildiğinde maktulü tasarlayarak öldürüldüğünün sabit olduğunu kaydetti. Zeynep, “Gencecik bir kadının yaşam hakkı elinden alınarak katledildiği açıktır. Duruşmalarda sanık müdafilerince maktul ve ailesi yargılanmaya çalışılmış, sanığın fiilleri yerine maktulün psikolojik ve ailevi durumu sorgulanmıştır. Bunun adı mağdur suçlayıcılıktır. Toplum vicdanını sarsan ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasından uzak bir savunma yapılmıştır. Deliller çok net bir şekilde ortaya koyuyor ki Eylem intihar etmedi katledildi. Sanıkların üzerlerine atılı suçların nitelikli hallerinden cezalandırılmalarını ve indirim uygulanmamasını talep ediyoruz. Cezasızlık ve cezalara uygulanan indirimler ne yazık ki saldırganları cesaretlendiriyor. Bu yüzden kadınlar katlediliyor. Adalete olan güvenin ve inancın sarsılmaması ve toplum vicdanının bir nebzede olsa rahatlaması açısından sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz. Sanık avukatları yargılamayı baltalamak ve uzatmaya yönelik olduğundan taleplerinin reddini istiyoruz” dedi.
 
‘Öldürmek isteseydi ailesini aramazdı’
 
Sanığın avukatı Muharrem Tiller, birçok sanık avukatı gibi Eylem’i ve ailesini örgüt ile ilişkilendirerek suçtan aklamaya çalıştı. Ayrıca avukat Muharrem Tiller, “Müvekkilim maktulün ailesini arayarak ‘kızınızı alın götürün yoksa öldüreceğim’ şeklinde bir beyanda bulunduğu iddia edilmektedir. Müvekkilin böyle bir niyeti olsaydı maktulün ailesini arayıp bu şekilde beyanda bulunması hayatın olağan akışına uygun değildir. Tahliyesini talep ediyoruz” diyerek sanığı savundu. 
 
Duruşma yarın görülecek
 
Mahkeme heyeti, dosyanın geldiği aşamanın dikkate alınarak mütalaa için dosyanın iddia makamına tevdiine, sanık avukatlarının atış artıklarına ilişkin yeniden rapor talebinin ise reddine karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, sanığın üzerine atılı suçtan ötürü tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 4 Şubat’a erteledi.
 
Eylem’in avukatı Zeynep ise 4 Şubat’ta görülecek duruşmaya tüm kadın örgütlerinin sahip çıkması gerektiğinin altını çizerek, katılım çağrısında bulundu.