Ayşe Karaman dosyası yeniden ATK’ye gönderilecek

  • 14:40 4 Şubat 2020
  • Hukuk
ANKARA - Ayşe Karaman’ı katleden Özgür Tarhan’ın yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme heyeti, dosyanın yeniden İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
 
Ankara Dikmen’de 29 Temmuz 2019’da anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ı damar yoluyla verdiği ilaçla katleden Uzman Dr. Özgür Tarhan’ın “tasarlayarak öldürme” suçundan yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Ayşe Karaman’ın ailesi, avukatları, Kadın Meclisleri, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatları ve sanık Özgür Tarhan katıldı.
 
Sanık yakınları cübbe ile duruşmaya girmeye çalıştı
 
Duruşmaya çok sayıda kadın ve Ayşe Karaman’ın ailesi, akrabaları ve arkadaşları katılmak istedi. Ancak salonun küçük olduğu gerekçe gösterilerek çok sayıda kadın ve Ayşe’nin arkadaşları duruşmaya alınmadı. Sanık yakınları ise salona, avukat cübbesi giyerek girmeye çalıştılar. Durumu fark eden Ayşe Karaman’ın yakınlarının polise haber vermesi üzerine, sanık yakınları salon kapısından uzaklaştırıldı. Cübbeleri çıkarılan sanık yakınlarının daha sonra duruşma salonuna girdiği görüldü.
 
Duruşma, Adli Tıp Kurumu (ATK) 5’inci İhtisas Dairesi tarafından hazırlanan raporun dün dosyaya girildiği belirtilerek başladı.
 
Sanığın ‘uyuşturucu ticareti yapmaktan’ da yargılanması talebi
 
Ardından söz alan müşteki avukatı Tevfik Tolga Beyendi, Adli Tıp raporuna göre, Ayşe’nin kanında bulunan ilaçlardan iki tanesinin TCK'nın 188'inci maddesi kapsamında “uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti” suçuna konu maddelerden olduğunun tespit edildiğine dikkat çekti. Tevfik, söz konusu ilaçların sanık Özgür Tarhan tarafından temin edilen ve suistimal edilen ilaçlar olduğunun davanın çeşitli aşamalarında ispat edildiğini ifade ederek, sanığın ayrıca “uyuşturucu ticareti yapmak” suçundan cezalandırılmasını, ilaç üzerinde kimlerin parmak izinin olduğunun araştırılmasını talep etti.
 
Mahkeme heyeti, sanık hakkında “uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti” suçlamasından başka bir dosyanın olduğunu gerekçe gösterirken, parmak izinin araştırılması talebine ilişkin ise geçen süre dikkate alınarak belirlenemeyeceği gerekçesiyle reddetti.
 
Duruşma ertelendi
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gitmesini ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 30 Mart’a ertelendi.
 
‘Mücadele etmeye devam edeceğiz’
 
Duruşmanın ardından Ayşe’nin ailesi ve avukatın katılımı ile Kadın Meclisleri adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Kadın Meclisleri üyesi Mizgin Sünbül, ocak ayı içerisinde 27 kadının katledildiğini hatırlattı. Mizgin, “Kadınlar öldürülüyor ama biz nasıl öldürüldüklerini bilmiyoruz. Ayşe’nin davası buna bir örnektir. Adaletin yerini bulması için herkesin görevini yapması gerekiyor. Kadın cinayetleri bitene kadar bizler mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
 
‘Kamuoyu bilgi alma hakkından mahrum bırakılıyor’
 
Ardından konuşan Tevfik Tolga Beyendi, Ayşe Karaman’ın kendi akrabalarının dahi duruşma salonuna girememesine tepki göstererek, “Kamuoyunun bilgi alma hakkından mahrum bırakıldığı kanaatindeyiz. Ayşe’nin ölümünde sebep olan ilacın yanında bir tane daha ilaç var ve sadece anestezi ortamında uzman doktorların nezaretinde bulunan bir ilaç. Fakat dosya kapsamına baktığımız zaman sanık yanında taşıdığı çantada bu ilaçtan onlarca şişe olduğu, bununla birlikte enjektöre çekili kullanıma hazır halde çok sayıda şırınga bulundurduğu görüldü. Bu ilaçlar hayatın olağan akışına uygun değil” şeklinde konuştu. Tevfik, gerçeklerin açığa çıkması için uğraştıklarını ifade etti.