'Fail birden fazla çocuğu cinsel istismara maruz bırakmış'

  • 09:03 5 Şubat 2020
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'de iki hafta önce Rıdvan Yeşilmen isimli erkeğin cinsel istismara maruz bıraktığı bir çocuğun ailesinin şikayeti sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi. İstismarın ortaya çıkmasının ardından ajansımıza konuşan mahalle sakinlerinden Yasemin, çok sayıda çocuğun fail tarafından istismar edildiğini söyledi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 13 Ocak tarihinde bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan Rıdvan Yeşilmen (47) istismar ettiği çocuğun ailesinin şikayeti sonrası tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Nusaybin ilçesinde işlettiği manav dükkanında çocuğu istismara maruz bıraktığı öğrenilen Rıdvan Yeşilmen’in olay sonrasında aile üyeleri tarafından önce darp edildiği daha sonra da polisler tarafından gözaltına alındığı belirtilmişti. Rıdvan Yeşilmen’in 1 yılı aşkın süredir manav dükkanında mahallede yaşayan birden fazla çocuğu istismar ettiği mahalle sakinleri tarafından kaydedildi.
 
‘Biz de şikayetçi olduk’
 
Görüştüğümüz mahalle sakinleri, ailelerin savcılığa giderek suç duyurusunda bulunduğunu aktardı. Soyadını vermek istemeyen Yasemin isimli kadın, “Bizim çocuklarımız bu olay öncesinde de sürekli bize bu tür şeyler söylüyorlardı. Ama biz çocukturlar diye inanmıyorduk. Daha sonra bir gün mahalle karıştı. Manavcıyı dövdüler. Biz ne olduğunu anlamadık, ama sonra istismar olduğunu öğrendik. Çocukları ‘meyve vereyim, seni tartayım’ bahanesiyle kandırıp istismar ediyormuş. Adam tutuklandı biz de çocuklarımıza güvenmiyorduk. Allah bilir daha kaç çocuğa yapmıştır bunu. Tutuklandıktan sonra biz de gidip şikayetçi olduk. Çocuklarımız ve bizden ifade alındı. Anladığımız kadarıyla birden fazla çocuğu istismara maruz bırakmış” dedi. 
 
'Aileler çocuklarına inanmıyordu'
 
Mahalledeki bir esnaf ise, şunları dile getirdi: “O gün kadını erkeği bütün aile üyeleri adamın manavına girip onu darp ettiler. Biz ne olduğunu bilmiyorduk. Olayı daha sonra öğrendik. Başta biz dahil herkes ‘Herkes yapar bu adam yapmaz’ dedi. Ama küçücük çocuklar da yalan söyleyecek değil. İfadeleri alındıktan sonra adam tutuklandı. Biz de ancak o zaman adamın suçlu olduğuna emin olduk. Mahallede kimse o adamın yapacağına inanmıyordu. Ama tutuklandıktan sonra birçok kadın ‘bizim çocuklarımıza da bunu yapıyormuş’ dedi. Aileler bu olay ortaya çıkmasa susmaya devam edecekti. Kendi çocuklarını dinlesinler onlara neyin doğru neyin yanlış olduğunu göstersinler.” 
 
Dava iddianamenin hazırlanmasıyla görülmeye başlayacak
 
İfadelerin ardından 14 Ocak’ta Mardin Adliyesi’ne çıkarılan Rıdvan Y., "Çocuğa nitelikli cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. 
 
Dava, hazırlanacak iddianamenin kabul edilmesi sonrasında görülmeye başlanacak.