‘Bekçiler kadınları değil iktidarı korumak için yetkilendiriliyor’

  • 09:04 5 Şubat 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - İktidar yasalarla bile kadınları korumazken, bekçilere verilen yetkilerin kadınları daha fazla tehdit ettiğini belirten kadınlar, düzenlemenin iktidar için yapıldığını söyledi. Dilek Sürekli, “Darbe girişimi sonrası sokaklara salınan binlerce kişi bunun en güncel örneklerinden birisi oldu. Bekçi şiddeti İstanbul’da gerçekleşti. Bunların devamının geleceğini de çok iyi biliyoruz” dedi. 
 
Çarşı ve mahalle bekçilerine kimlik sorabilme, araç durdurma, üst araması yapabilme ve silah kullanma yetkisi ile adli görevler verilmesi gibi düzenlemeleri içeren 18 maddelik ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’, Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Bu uygulamanın kadına yönelik şiddet başta olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getireceğine dikkat çeken kadınlar, düzenlemenin iktidarın kendisini koruma amacı taşıdığını söyledi. 
 
‘İktidarın kendine ordu yaratmasıdır’ 
 
Kadın olarak bekçilere verilen yetkilere anlam veremediğini ifade eden Anı Bayram, "Bekçiler kadınların üstünü arayamaz ve zor kullanamaz. ‘Bekçiler insanların yaşam tarzlarına müdahale edecekler mi? Polis ve kolluk kuvvetleri yeterli değil mi?’ diye sorular aklımıza geliyor” diye belirtti. 
 
‘İktidar kendini korumaya alıyor’
 
Ülkede hiçbir gücün kadınları koruyamadığını, iktidarın ise asıl amacının kendini sağlama almak olduğunu  kaydeden Anı, "Yasaları görüyoruz, kaybolan, öldürülen kadınlar, taciz ve tecavüzler. Bu konuda yasaların yetersiz kaldığını görüyoruz. Bunun için de yasaların bir an önce değişmesi lazım. Gelinen bu süreçte bekçilerin üzerimi aramasını istemem belki bir noktada bir kadın bekçinin olması daha mantıklıdır. Bu güvenliği arttırma biliyoruz ki kadını, çocuğu ve genci korumaya yetmeyecektir. Bu iktidarın kendi çıkarı için yaptığı bir düzenlemedir. Bizler eminiz ki güvenlik düzenlemesi kadını korumak için değil iktidarın kendini korumaya almasıdır" dedi. 
 
'Hedef kaos ortamıdır' 
 
Çiğdem Kayhan ise, "Son günlerde en çok konuşulan konu oldu. Bu kadar yetkinin verilmesinin sebebini anlamış değiliz” sözleriyle tepki gösterdi. Bu düzenlemenin birçok soruyu da beraberinde getirdiğini belirten Çiğdem, “Acaba iktidar bununla neyi hedefliyor, bekçilere bu kadar yetki verilerek toplumun güvenliğini mi sağlamaya çalışıyor yoksa kendilerine bir ordu mu oluşturmaya çalışıyor? Böyle bir yetki sadece toplumda kaos yaratacaktır" diye konuştu. 
 
'İlk günden şiddet' 
 
Bekçiler konusunda tedirgin olduğunu söyleyen Çiğdem, "Bu konunun ilerde büyük sorunlara yol açacağından eminim. Toplumumuzda çok ciddi sorunlar varken neden öncelikli konu bekçilere yetki verme oluyor? Bu çok ciddi ve üzerinde düşünmemiz gereken bir konudur. Biz kadınlar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
'Kadınlara neden sorulmuyor’ 
 
Bekçilere verilen yetkilere dikkat çeken Dilek Sürekli de şöyle konuştu: "Bekçi eskiden de vardı mahallelerde fakat sadece sokaklarda düdük çalan birinin varlığını hissettirmek içindi. İnsanlar zaten kendilerini koruyabiliyor bu kadar güvenlik gücüne ne gerek vardı? Eğitimden yoksun bir insanın benim güvenliğimi sağlaması şaibeli. Muhalefetin neden sustuğuna da bir anlam vermiş değilim. Bu konu en çok kadınları ilgilendirir. Kadınlara neden sorulmuyor?" 
 
‘Korkunç bir durum’
 
Bekçilerin ilk günde bir gence işkence ettiğini söyleyen Dilek, “Darbe girişimi sonrası sokaklara salınan binlerce kişi bunun en güncel örneklerinden birisi oldu. Söz konusu uygulama hayata geçtiğinden beri bekçi şiddeti birçok kez gündeme gelmişti. Bunun son örneği ise dün İstanbul’da gerçekleşti. Bunların devamının geleceğini de çok iyi biliyoruz, korkunç bir durum bu" diye ekledi.
 
Tasarının Meclis’ten geçmesiyle beraber, geçtiğimiz günlerde İstanbul, Kocamustafapaşa’da Şaban Ç. isimli kişi, üst araması dayatmasını kabul etmediği için bekçiler tarafından şiddete maruz kalmıştı.