Jandarma raporunda Berkin Elvan ‘tali kusurlu’ gösterildi

  • 13:31 5 Şubat 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Gezi eylemleri sırasında polis tarafından başından hedef alınarak katledilen Berkin Elvan, jandarmanın hazırladığı son raporda ‘tali kusurlu’ gösterildi. Duruşmada bu duruma tepki gösteren avukat Can Atalay, “Söz konusu son rapor İçişleri Bakanlığı eliyle delil karartmaya yöneliktir” dedi.
 
Gezi Parkı eylemleri sırasında 16 Haziran 2013’te polis tarafından başından hedef alınarak vurulan ve yoğun bakımdaki yaşam mücadelesini 11 Mart 2014’te kaybeden Berkin Elvan’ın katledilmesiyle ilgili açılan davanın 16’ncı duruşması Çağlayan’daki İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Zeynel Özen, Dilşat Canbaz Kaya, Berkin’in annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan, arkadaşları, Gezi eylemlerinde katledilen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük ile Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi duruşmaya katıldı. Sanık polis Fatih Dalgalı, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
 
Son raporlar okundu
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak mahkeme başkanı Canel Rüzgar, dosyaya eklenen son raporları okudu. Davanın bitmesi için bütün eksikliklerin giderilmesi için ellerinden geleni yaptığını ifade eden Canel Rüzgar, dosyanın yüzde 90’ına yakının tamamlandığını belirtti. Dosyada dinlenmemiş üç tanık polis kaldığını ve bu tanıklardan bazılarının ‘FETÖ’ suçlamasıyla firari olduğunu anımsatan Canel Rüzgar, verecekleri kararın nihai karar olmadığı ve mahkeme heyeti olarak eksiklikleri tamamlayıcı bir merci görevi gördüklerini ifade etti.
 
‘Kabul etmek mümkün değil’
 
 Mahkeme heyetinin açıklamalarından sonra avukatlar söz aldı. İlk olarak konuşan Berkin’in ailesinin avukatlarından Çiğdem Akbulut, soruşturma aşamasında dosyaya giren bilirkişi raporunu ve diğer raporları okudu. Raporlarda Berkin’in vurulduğu sokağın sakin olduğunun ve silahlı herhangi bir eylem olmadığının belirtildiğini vurgulayan Çiğdem, raporlarda sanık polisin kafasını öne eğerek nişan alarak ateş ettiğinin belirtildiğini aktardı. Dosyaya giren son Jandarma Raporu’nu da okuyan Çiğdem, bu rapora göre Berkin’in tali kusurlu sayıldığını hatırlatarak, “Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.
 
‘Rapor delil karartmaya yöneliktir’
  
Ardından avukat Can Atalay da geçen yıl olay yerinde yapılan keşifte polislerin, jandarmaya müdahalede bulunduğunu anımsattı. Berkin’i tali kusurlu bulan son raporun, İçişleri Bakanlığı’nın dosyaya müdahalesinin bir göstergesi olduğunu kaydeden Can, “Söz konusu son rapor İçişleri Bakanlığı eliyle delil kararmaya yöneliktir” dedi. Berkin’in vurulduktan sonra sanık polisin atış yapmaya devam ettiğini ifade eden Can, “Elvan vurulduktan sonra yardım edenlere de ateş edildi. Bu durum sanık polis memurunun kastını ortaya çıkan bir durumdur” dedi.
 
‘Bir çocuğun Gazze’de, Bağlar’da Okmeydanı’nda yaşaması kusur değildir’
 
Can şöyle devam etti: “Sanık, İçişleri Bakanlığı’nın o dönemki talimatları ve kendi dünya görüşü nedeniyle Okmeydanı’nda birini kastederek öldürmüştür. Sanık, o gün bir Okmeydanlının canını almaya kastetmiştir, bunu Berkin’in canını alarak başarmıştır. Bir çocuğun Okmeydanı’nda, Ramallah’ta, Gazze’de, Batı Şeria’da ya da Diyarbakır Bağlar’da yaşaması kusur değildir. Bunu rapora yazanların rezilliğidir. Bu raporun altında imzası bulunan üç kişi bir çocuğu tali kusurlu sayacak kadar düşkündür.”
 
Mahkeme 18 Mart’a ertelendi
 
Ara kararından sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tanık Muhammed Akkaya hakkında yeniden tüm adreslerinden zorla getirme emri düzenlenmesine, SMS gönderilmesine, tanıklar Enver Turan ve Ahmet Burak Aydın hakkında yakalama emri bulunması karşısında duruşma gününden önce UYAP'tan yakalanma durumlarının araştırılarak sonucuna göre işlem yapılmasına, sanığın önümüzdeki celse teşhis işlemleri de yaptırılacağından hazır edilmesi için görev yaptığı yer mahkemesine talimat yazılmasına, dosya taraflarının esasa ilişkin beyanları alındıktan sonra iddia makamından esas hakkındaki mütalaanın alınmasına, güvenlik önlemlerinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılmasına karar verdi. Duruşma, önce Berkin’in katledilişinin yıldönümü olan 11 Mart’a ertelendi. Avukatların itirazı üzerine mahkeme, duruşmayı esas hakkındaki mütalaanın alınması üzere 18 Mart’a erteledi. 
 
‘Adalet isteyenler er ya da geç kazanır’
 
Duruşma sonrasında adliye önünde açıklama yapıldı. Açıklamada ilk olarak söz alan avukat Can, “Ramallahlı bir çocuk Ramallahlı olduğu için kusurlu değildir, Diyarbakır Bağlar’da oturan bir çocuk orada oturduğu için kusurlu değildir, Çayan Mahallesi’nde bir çocuk kusurlu değildir, Okmeydanlılar bu ülkenin en az Süleyman Soylu kadar yurttaşıdır. Biz adalet istiyoruz, Gezi Direnişi’nde yitirdiğimiz bütün arkadaşların aileleri adalet arıyor. Adalet isteyenler er ya da geç kazanırlar” diye konuştu.
  
‘Yaramız çok derin’
 
Baba Sami Elvan da bu davanın sadece kendilerinin olmadığını belirterek, “Bizim yaramız çok derin ama biz bağrımıza basıp hep birlikte mücadele yürütmeliyiz. 18 Mart duruşması çok önemli, kitlesel olmalı. Bu katil ne kadar ceza alırsa alsın bizi mutlu mu edecek, hayır ama bir insanın hayatını kurtarmak bizi mutlu edecek. Elazığ’da enkaz altından sağ çıkan insanları gördüğümde kendi çocuğum gibi haykırdım ağladım. Bu dava Türkiye toplumunu ilgilendiriyor, bugün Türkiye’nin en üst tepesindeki kişiyi ilgilendiriyor. ‘Emri ben verdim’ demişti ama biz istiyoruz ki hukuk adalet yerini bulsun o suçluysa o da cezasını çeksin. Benim çocuğumun ve tüm çocukların katilleri halka hesap versin” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bize çocuklarımızı versinler’
 
Berkin’in annesi Gülsüm de, hazırlanan son rapora göre çocuğunun kusurlu bulunduğunu hatırlatarak, “Hadi onların dediği gibi olsun 14 yaşında bir çocuk kendini nasıl korusun? Ethem’e nasıl ceza vermediler bizimkine de vermeyecekler. Ali İsmail’in katili mağdur diye karşımıza çıkartıldı. Biz buradan söylüyoruz; biz anneler olarak bunların mağduriyetini gidermeye hazırız ama bize çocuklarımızı versinler” diyerek tepki gösterdi.
 
‘Biz çabamızdan vazgeçmeyeceğiz’ 
 
Ailenin avukatlarından Çiğdem de, karşılarında arsız bir mekanizma olduğunu belirterek, “Ali İsmail’i tekmelediği için sakatlanan ayağı ile mağdur sıfatlı polis, 14 yaşında çocuğa kendini koruyamadı diye suç yükleyen jandarma. Bunlar arsız mekanizma. Biz çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. Onlarca rapor geldi, gerçek açık olay anında çatışma yoktu Berkin kusursuzdu. Bir çatışma olsa idi Berkin’in cebinden torpiller çıkmış ise bir eylemciyi ya da herhangi birini vuramaz, bu yetkisinin dışındaydı, bu orantısını aşarak yaptığı bir eylemdi. Bunu söylemekten vazgeçmeyeceğiz o yüzden 18 Mart duruşmasında başından beri usulsüzlükleri anlatacağımız bir duruşma olacak” sözlerini kullandı. 
 
‘Jandarma raporu skandaldır’ 
 
HDP milletvekili Zeynel Özen ise Berkin davasının toplumsal bir dava olduğunu vurgulayarak, “Berkin bizim sembolümüzdür. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde olan katliamlar mutlaka devletin desteği, bilgisi dahilinde olmuştur. Hatta bizzat devlet yapmıştır. Gezi’de katledilen gençler devletin resmî güçleri tarafından kaybedildi. Jandarma raporu bir skandaldır. Eğer demokratik bir devlet olsaydı güvenlik güçleri toplumun güvenliği için çalışırdı. Ama toplumu katletmek için silah kullanıyorlar. Ben bilmiyorum diyor nişan alan polis ama resimler dosyada. Artık tuz koktu adalet hukuk yerlerde sürünüyor” diye konuştu.