Pervin Buldan: Barışı ve ulusal birliği hayata geçirmek en büyük sorumluluğumuz

  • 14:56 5 Şubat 2020
  • Siyaset
ŞIRNAK - HDP Şırnak İl Örgütü’nün düzenlediği 3.Olağan Kongresi'nde konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “Bu iktidarın gidişi muhteşem olacak. HDP olarak kaosa karşı barışı ve ulusal birliği hayata geçirmek en büyük sorumluluğumuz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü, “Umut ve cesaretle örgütlenelim faşizmi yıkalım” şiarıyla 3’üncü Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın katılımıyla düzenlenen kongre, kent merkezinde yer alan Şehr-i Nuh Otelinde bulunan kongre salonunda yapıldı. Kongreye, Pervin’in yanı sıra HDP Şırnak milletvekilleri Hasan Özgüneş, Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz, HDP Batman Milletvekilli Feleknas Uca, HDP il ilçe örgütleri ile HDP Mardin, Siirt ve Batman İl örgütleri de katıldı.
 
Kadınlar zılgıtları ve yöresel kıyafetleri ile kongreye renk kattı
 
Yöresel kıyafetleri ile kongreye renk katan kadınlar, öncesinde zılgıtlar eşliğinde dakikalarca halay çekti. Kongrenin yapıldığı salona, “Barış tecrit edilemez”, “Jin jiyan azadi” ve “Genç kadınlar faşizmi yenecek” yazılı pankartlar asıldı. Konuşmalardan önce kongrede ilk olarak yerel müzik grubu Koma Axin sahne aldı. 
 
“Biji serok Apo” sloganları eşliğinde salona giren Pervin, katılımcıların coşkusuyla karşılandı. Ardından demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Kongre, 31 Mart yerel seçim süreci ve belediyelere atanan kayyımlara ilişkin hazırlanan sinevizyon gösterimi ile devam etti. 
 
Sinevizyonun ardından HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeki İrmez kısa bir konuşma yaptı. Yeni seçilecek yönetime başarılar dileyen Zeki’nin ardından sözü HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan aldı. Kongrenin, barışa ve demokrasiye vesile olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Pervin, kentte öz yönetim sürecinde yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi eşbaşkanları Asya Yüksel ve Mehmet Tunç'u andı. Yaşanan bu zorlu mücadele de hep birlikte kazanacaklarını ifade eden Pervin 23 Şubat günü Ankara'da yapılacak HDP 3. Olağan Kongresi’ne dikkat çekerek, “Kongremiz o kadar güçlü olsun ki sesimiz Selahattin Demirtaş'a ve Figen Yükdekdağ'a gitsin" dedi.
 
'Botan'da dönen kirli oyunları hepimiz gördük'
 
Birçok kent ve ilçelerde yapılan kongrede halkın katılımına dikkat çeken Pervin, Şırnak’ta da aynı katılımın söz konusu olduğunu vurguladı. Pervin şöyle devam etti: “HDP'yi engelleyeceklerini sananlar bu salona baksınlar. Burada ki şehirlere baksınlar. Buralarda yapılan kongrelerde halkımızın kararlı duruşlarını görsünler. Halkımızın diz çökmediğini ve boyun eğmediğini görsünler. Bugün bunu bir kez daha bu salonda gösterdiniz. Bir halkın bitmediği, boyun eğmediği ve diz çökmediğinin en büyük göstergesi Şırnak ile ilçeleridir. Halkımızın asla taviz vermediği her dönem ortaya çıkmıştır. Ne yaparlarsa yapsınlar istedikleri sonucu asla alamayacaklar. Onların alacağı tek bir sonuç var o da halkın asla pes etmeyeceğidir. Bu halkın özgürlük mücadelesi asla durmayacaktır. Botan bunun en iyi örneğidir. Her şeye rağmen dimdik ayakta iradesini ortaya koymaktadır. Bizler burada bir yerel seçim geçirdik. Şırnak'ı ve bütün ilçeleri kazandık. Burada çok kirli oyunların oynandığını da gördük. Buraya hayali seçmen getirip halkın iradesini yok sayıp kazandığımız belediyemizi ellimizden aldıklarını çok iyi biliyoruz. Ertesi gün tanklarla Şırnak sokaklarında zafer gösterisi yaptıklarını da çok iyi biliyoruz. Halkın kendi seçtiği eşbaşkanları yok saydılar. Cizre Belediyesi’ne kayyım atadılar ardından diğer belediyelere de kayyım atayarak belediyelerimizi gasp ettiler. Halkın iradesini yok saydılar. Bununla birlikte bir kez daha özellikle Kürtlere ‘siz seçseniz de biz size bu hakkı vermiyoruz’ mesajı verdiler.”
 
'Kürt halkı bu ülkeye barışı getirecek'
 
Şırnak halkının maruz bırakıldığı baskılardan söz eden Pervin, “Şırnak ve ilçeleri onların iktidarlarını sarsıyor. Şırnak halkı bu direngen duruşuyla sizin iktidarınız sallamaya da sarsmaya da devam edecektir. Burada oynanan oyunları hepimiz yakından takip ediyoruz. Son günlerde Cizrespor’a ırkçı saldırıların da yapıldığını biliyoruz. Bugün AKP iktidarının yönettiği bir ülkede artık spor oyanlara bulaşıyorlar. Duruşuyla iktidar bu takımı hedef aldı. Bu ülkeyi bu duruma AKP iktidarı getirdi. Ama ne yaparsanız yapın. Kürtler dilini de sporunu da her şeyini kullanacak ve bu ülkeye bu halk barışı getirecek. Ülkeyi sadece kayyımlar ve tecritle yöneten iktidarın daha fazla bir şansı olmadığını açıkça belirtmek isterim. Çünkü bunların ne adalete ne de barışla hiçbir alakalarının kalmadığını biliyoruz” diye belirtti. 
 
' Barış sürecinden rahatsız oldukları için tecridi devreye koydular'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çeken Pervin, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yıllardır bu ülkede bir tecrit var. Sayın Öcalan üzerinde mutlak bir tecrit olduğunu biliyoruz. Sayın Öcalan barış ve demokrasi için her zaman üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir. 2011-2015 yılları arasında ki barış süreciyle birlikte bu ülkede çocuklarımızın yaşamını yitirmediği bir döneme tanıklık ettik. Bu ülkede çatışmalar yaşanmadığı için annelerimizin gözyaşları akmadı. Ancak bu süreçten rahatsız olanlar mutlak tecridi bir kez daha Sayın Öcalan üzerinde uygulamaya başladılar. Bugün Türkiye toplumu bir bütün olarak bir tecridi yaşıyor. Türkiye halkları tecrit içerisinde. Çünkü ağzını açan herkesin cezaevine gönderildiği bir dönemi yaşıyoruz. Çünkü bu ülkede başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkların AKP'ye oy vermeyen herkesin cezalandırıldığı bir dönemi yaşıyoruz." 
 
'İktidarın dış politikası sadece yanlışlar üzerine kurulu'
 
Konuşmasında Türkiye’nin dış politikasına da değinen Pervin, HDP olarak her zaman barıştan yana olduklarını kaydetti. Pervin, “İzledikleri bütün dış politikalar yalan yanlış üzerine kurulu. Kürtlerin yaşadığı her toprakta bu kazanımları engellemek adına her şeyi yapıyorlar. Suriye halklarının barış içerisinde yaşadığı bir ortamı Türkiye'nin bozup kırmaya hakkı yok. Bugün geldiğimiz noktada iktidarın ne kadar yanlış yaptığını bir kez daha görüyoruz. Bu sorunları müzakere ve diyalog içerisinde başlatıp bitirmek zorundadır. Buna kimsenin hakkının olmadığını bir kez daha ifade etmek isterim. Her bir savaş ve çatışma aynı zamanda kandır. Ancak barış bir arada yaşamak ve geleceğe güvenle bakmak demektir. İşte biz HDP olarak tavrımızı her zaman barıştan yana koyduk. Bugün de aynı noktadayız" dedi.
 
'HDP bu sürece damga vuracaktır'
 
Pervin konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “AKP hükümetinin 20 yıldır bu ülkeye acıdan başka bir şey getirmediğini hepimiz biliyoruz. Onların döneminde katledilen insanlarımızın sorumluları halen açığa çıkmamıştır. Hesap vermeyen bir AKP hükümeti ve adalet sistemini Türkiye’ye dayatmak istiyorlar, çünkü bunların hesap vermemekle birlikte kendi iktidar ve koltuklarını koruduklarını da iyi biliyoruz. Bu ülke elbette tek adam ülkesi olmaktan bir an önce çıkmalıdır. Herkesin barış içerisinde kardeşçe yaşaması gerektiği bir ülke haline getirme görevimizin olduğunu biliyoruz. İşte Halkların Demokratik Partisi bu yüzden vardır. Halkların yarınlarına dair hep birlikte projeler yapmak bizim asıl sorumluluğumuzdur.
 
Bugün en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri de ulusal birliktir. Bu süreçte bunun gerçekleşmesi için hepimizin bu sorumluluk ile hareket etmesi çok önemlidir. Yapacağımız çalışmalar ile bu mutlaka hayata geçmelidir. Bu sürece HDP bir kez daha damgasını vuracaktır. Bize yapılanlardan sonuç çıkardığımızı, bu acıları yeniden yaşamamak için HDP elinden gelen her şeyi yapmaya başlamıştır. Onların da gidişi muhteşem olacak. Biz kazanacağız biz başaracağız."
 
Ardından yapılan oylama sonucunda HDP Şırnak İl Eşbaşkanlığı görevine Sabahattin Deniz ve Sabahat Akdağ seçildi. 
 
Kongre, yeni yönetimin belirlenmesi ardından sona erdi.