DP PM üyesi Cansu Kalender kendisini takip eden aracı teşhir etti

  • 19:25 5 Şubat 2020
  • Güncel
İSTANBUL - DP PM üyesi Cansu Kalender, yaklaşık 15 gündür kendisini takip ederek tacize maruz bıraktığını belirttiği aracı, sosyal medyadan “teşhir ediyorum” sözleriyle paylaştı.  
 
Devrimci Parti (DP) PM üyesi Cansu Kalender sosyal medya hesabından kendisinin 15 gün boyunca bir araba tarafından takip edilerek taciz edildiğini paylaştı. Cansu kendisini taciz ettiğini belirttiği aracın fotoğrafını ve plaka bilgilerini sosyal medya hesabından “teşhir ediyorum” sözleriyle duyurdu.
 
Cansu paylaşımında, “Teşhir ediyorum! Yaklaşık 15 gündür gece gündüz Leon marka araç tarafından takip ediliyorum” ifadelerini kullandı.
 
‘Suç duyurusunda bulunacağım’
 
Konuya dair görüştüğümüz Cansu, savcılığa suç duyusunda bulunacağını belirtirken, başına gelecek olası olumsuz bir olaydan yetkilileri sorumlu tuttuğunu ifade etti. Cansu, yaşananlara dair şunları aktardı: “Yaklaşık 15 gündür evimin yakınlarında, sokağımın başında, bulunduğum yerde bu araç çok bariz bir şekilde kendini belli ederek beni takip ediyor. Araca doğru yaklaştığımda ve görüntüsünü almaya çalıştığımda araba hızla yanımdan uzaklaşıyor. ‘Bu kim?’ diye sosyal medya hesabımdan zaten sordum. Başıma gelecek olumsuz bir durumun sorumlusu yetkililer olacaktır. Ben de diğer tüm kadınlar bu durumun hiçbir karşılığı olmayacağını bildiğimiz için emniyete gitmeyi reddettim. Ancak görüntü kayıtlarını alıp savcılığa suç duyusunda bulunmayı düşünüyorum. Bundan sonraki süreci de bu şekilde sürdüreceğiz. Araçtaki kişinin kim olduğu önemli değil, bu olayın takipçisi olacağım. Beni kimse takip edemez ve beni kişilik haklarımdan yoksun bırakamaz. Bu durum tamamen benim kişilik haklarımdan yoksun bırakmaya dönük bir olaydır. Beni takip ederek neyi amaçladığını öğrenmek için bunları paylaştım. Aracıyla beni takip eden kişi paylaşımlarımı gördüyse eminim ki bundan sonra ne yapmak istediğini daha açık bir şekilde beyan edecektir.”
 
Cansu hakkında, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve açlık grevinde bulunan tutsakların durumuna dikkat çekmek için İstanbul Kadıköy’de oturma eyleminde gözaltına alınıp ilçe dışına çıkış yasağı getirilmişti. Cansu’nun yasağa ilişkin geçtiğimiz 31 Ocak günü Kartal Anadolu Adliyesi 41’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülmüş ve hakkında verilen adli kontrol kararlarının kaldırılmasına hükmedilmişti.