HDP’den kongre hazırlığı: Özgün Kadın Mutabakat Komisyonu kuruldu

  • 09:01 6 Şubat 2020
  • Siyaset
Habibe Eren
 
ANKARA - HDP 23 Şubat’ta kongreye giderken bu süre zarfında adayların belirlendiği Özgün Kadın Mutabakatı Komisyonu oluşturdu. Eşit temsiliyeti önceleyen HDP, Karma Mutabakat Komisyonu’nda da kadın temsiliyetini dikkate aldı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 23 Şubat’ta gerçekleştirilecek 4’üncü Olağan Kongre hazırlıklarını sürdürüyor.  Eş Genel Başkanlık ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) seçimi yapılacak kongre öncesi Ankara’da 18- 19 Ocak tarihlerinde “Özgürlükte ısrarlı mücadele de kararlıyız” sloganı ile iki gün süren Kadın Konferansı yapıldı.  Bölge toplantılarını ve gençlik konferansını tamamlayan HDP, 24-25 Ocak tarihlerinde de  “Daha güçlü HDP, daha güçlü mücadele” sloganı ile Ankara’da konferans gerçekleştirdi. Bu konferansta, kongreye yaklaşırken HDP’nin önümüzdeki döneme ilişkin ‘yol haritası’ ve ‘mücadele stratejisi’ ele alındı.
 
Özgün Kadın Mutabakat Komisyonu kuruldu
 
Partinin Eş Genel Başkan ve diğer yetkili kurul adaylarına dair ise henüz net bir isim yok.  İlgili organları seçmek amacıyla bir çalışma başlatıldı ve Mutabakat Komisyonu oluşturuldu. Kurulan mutabakatın içerisinde ayrıca özgün bir ‘Kadın Mutabakatı’ kuruldu. Özgün Kadın Mutabakat Komisyonu’nun yanı sıra Karma Mutabakat Komisyonu içerisinde de kadın temsiliyetii dikkate alındı. 
 
‘Kadın cephesinin yansıtılmasını hedefliyor’
 
Ayrıca merkezi düzeyde bir Kadın Mutabakat Komisyonu kuruldu. Kadın Mutabakat Komisyonu’nda HDP fikriyatının çeşitliliğini, renkliliğini, kadın cephesinden de yansıtılması hedefleniyor. İçerisinde bileşen ve bireylerin temsil hakkının bulunduğu komisyonda başvurular bir havuzda toplanıyor. Buradan gelen aday başvuruları özgün komisyon tarafından değerlendiriliyor. Yeni dönem HDP siyaseti içerisinde yer alacak kişiler bu komisyonun kararları ile belirlenecek.
 
7 bölgede çalışma yürütülüyor
 
Parti Meclisi’nden (PM) Merkez Yürütme Kurulu’na (MYK)  ve Disiplin Kurulu’na kadar bütün ilgili kurullarda eşit temsiliyet vazgeçilmez bir kriter olarak dururken,  Kadın Mutabakat Komisyonu da kendi içerisinde bir görev dağılımı yaptı. 7 bölgede bunun çalışmaları yürütülüyor. Kadınlarla birebir buluşup önerilen adaylar teşvik edilerek bir çalışma yürütülüyor.
 
Cezaevindeki siyasetçilerden öneriler alındı
 
Yerellerden merkezlere kadar gerçekleştirilen bir dizi konferansın ardından HDP, yerellerde kadınlarla bir araya gelerek tartışmalar yürüttü. Yeni dönem mücadele hattına ilişkin cezaevlerinde bulunan siyasetçilerden de görüş ve öneriler alındı. HDP bu süre zarfında Türkiye’de demokratik mücadeleye inanan aydın, akademisyen, gazeteci,  STK’lerde çalışma yürüten kadın aktivistlerle bir araya gelerek farklı kesimlerin görüşlerine başvurdu, önerilerini aldı. Bütün bu görüş ve öneriler yerellerde kurulan komisyonlarda toplandı. Kadın Meclisi ve ilgili organda yer almak isteyenlere ilişkin yine yerellerde 7 bölgede komisyonlar kuruldu. Başvurmak isteyen kişiler bulundukları bölgenin HDP il binalarında oluşturulan komisyonlara giderek başvuruda bulunabiliyor.
 
Kongreye büyük bir katılım bekleniyor
 
Arena’da yapılacak kongreye yaklaşık 30 bine yakın katılımcı hedeflenirken, burada da kadınların renkleri ile tüm farklılıkları ile kongrede buluşması amaçlanıyor. Kongre salonunda bu anlamıyla katılımda da eşit temsiliyet bekleniyor. Ortadoğu’dan, Avrupa’dan bölgeden ve Türkiye içerisinde HDP dostları ile dayanışma içerisinde olan ve demokrasi mücadelesinden taraf olan birçok siyasi parti, gazeteci ve kadın örgütlerine davetiye gönderildi.  Öte yandan diğer parti ve demokrasi çevrelerinden de kongreye büyük bir katılım bekleniyor.
 
 
Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, kongre çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Türkiye siyasetine damga vuracak yeni bir yapılanma ile güncellenecek’
 
Kadınların organlarda görev alma biçimi ve belirlenmesinin kadınların özgün kararlar ve komisyonlaşmaları ile yapıldığına dikkat çeken Dirayet, “Partimiz 23 Şubat’ta büyük kongreye gidiyor. HDP açısından güç yaratacak, kitlelerde belirli bir enerji açığa çıkaracak. Türkiye siyasetine de damga vuracak yeni bir yapılanma, fikriyatı ile düşüncesi ile yeniden dâhil olan kadroları ile kendini güncelleyerek bu sürece dâhil olacak. Elbette bizim açımızdan bu kongrenin anlamı çok büyük” dedi.
 
‘Yeni dönemde Kadın Meclisi’ni örgütlemek çok çok önemli’
 
HDP’nin kadın partisi olma iddiasının çok güçlü bir yerde durduğunu ifade eden Dirayet,  kadın özgürlük çizgisine yönelik çok ciddi bir saldırı olduğunu ve kadın düşmanı politikaların çok fazla kendini hissettirdiğini belirtti. Dirayet, “Eril tahakkümün hegemonyasını kurduğu ve cins kırımı ile karşı karşıya olduğumuz bir dönemdeyiz. Bu dönemde bütün baskı ve yok etme siyasetine, kayyımlara ve kadın siyasetçilerin rehin tutulmasına karşı güçlü bir kadın direniş ağı var. Bu, HDP içerisinde güçlü bir damardır. HDP’nin çeşitliliğini, farklılığını ve özgünlüğünü de yansıtan bir boyutu var. Bizim açımızdan yeni dönemde Kadın Meclisi’ni örgütlemek çok çok önemli” diye konuştu.
 
Mücadele hattına ilişkin yol ve yöntemlerin konferanslarda tartışıldığını anımsatan Dirayet, “Sonuç Bildirgesi’nde kamuoyu ile de paylaştık. Bildirgede 14’e yakın karar alındı. Biz bu kararları hayata geçirecek örgütlülükte bir kadın meclisi oluşturmaya çalışıyoruz. Elbette HDP fikriyatını öne alan, çeşitliliği ve kültürel farklılıkları kendi içerisinde barındıran bir kadın meclisi olacak. Görüş ve önerileri ile katkı sunmak isteyen arkadaşlara da açık bir işleyişimiz var” sözlerini kullandı. 
 
‘Bu süreci heyecanla omuzlayan arkadaşlar güçlendirecektir’
 
“Başvuran bütün arkadaşlar kıymetlidir. Büyük iddiaları var. HDP’li olmak ve bu sürecin içerisinde olmak gibi bir arzuları var. Sonuçta koşullar, zaman vb. durumlar, kim ayırt edici dönemler olabiliyor” diyen Dirayet, “Çok zor bir dönemdeyiz. HDP’de katılımı güçlendirecek,  katılımı ile coşkusu ile heyecanı ile bu süreci omuzlayabilecek arkadaşlarımız ortak bir konsensüs ile seçilecektir. Ama kriter ‘kriter şudur’ diye bir yaklaşımımız yok” diye ekledi.