Adana’dan Mor Dayanışma konferansına çağrı

  • 09:04 6 Şubat 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA -  Mor Dayanışma’nın İstanbul’da 8-9 Şubat'ta gerçekleştireceği konferansa ilişkin Adana’dan çağrı yapan Pelin Çiçek, “Birçok ilden araçlarımız kalkacak. Tüm kadınları bekliyoruz. Ayrıştırmalara karşı farklı kimlikler bir araya gelecek” dedi. 
 
Mor Dayanışma, 8-9 Şubat tarihlerinde, “İnadına mücadele, inadına özgürlük” şiarıyla İstanbul Kadıköy’de bulunan Evlendirme Dairesinde ve Bostancı’da bulunan Birleşik Metal-İş Konferans Salonu’nda, 2. Türkiye Kadın Konferansı’nı düzenleyecek. Konferansa Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar davet edilirken, Adana Mor Dayanışma üyesi Pelin Çiçek de katılım çağrısında bulundu. 
 
‘Kadınlar tüm dünyada sokağa çıkıyor, dayanışma ağı örüyor’ 
 
Mor Dayanışma olarak, yıllardır kadınlarla birlikte birçok kentte çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü belirten Pelin, daha güçlü bir kadın ağını kurmak için alanlarda olacaklarını ifade etti. Mor Dayanışma’nın kurulduğu günden bu yana hem bilinç yükseltme çalışmaları yaptığını hem dayanışma ağları oluşturduğunu, bunların yanı sıra birçok alanda kadınlara destek verdiğini aktaran Pelin şöyle devam etti: “Bu ikinci konferansımız olacak. İki yıl önce yine İstanbul'da gerçekleştirmiştik. Kadınlar üzerinde sürekli psikolojik,  fiziksel, ekonomik tahkim kurulmaya çalışıldığı bir gerçek. Bu durum maalesef Türkiye’de bu şekilde hala devam ediyor ve var olan iktidarla birlikte bu politikalar sürüyor. Kadınların haklarını elinden alarak, onları ikinci cins konumuna itmeye çalışarak bu baskı politikaları devam ediyor. Şimdi geldiğimiz süreçte kadınlar dünya genelinde direniyor, sokağa çıkıyor. Bütün ülkelerde kadınlar bir şekilde dayanışma ağı örüyor, ortak ses çıkarıyor. En son örneği de Las Tesis dansında gördük.”
 
‘Tüm farklılıkları bir araya getirecek’ 
 
Hedeflerinin kitlesel olarak bir kadın konferansı organize etmek, kadın dayanışmasını kalıcılaştırmak olduğunu söyleyen Pelin, “Konferansımıza her kesimden kadın gelecek. Kadınları sürekli birbirinden ayrıştırmaya çalışılan politikalar günümüzde çok daha keskinleşmiş durumda. Ekonomik, politik, sosyal her alanda kadınlar ayrıştırılmaya çalışılıyor. Mor Dayanışma konferansında hedeflediğimiz birçok yerden bu kimliklerin hepsini bir araya getirmek ve kadının kimliğinde ortaklaştırmak.  Oyunculardan sanatçılara,  milletvekillerinden kitle örgüt temsilcilerine kadar birçok kadın örgütünün katılacağı konferans olacak” dedi. 
 
‘Birçok ilimizden araç kalkacak’
 
Böyle bir dönemde ‘İnadına mücadele,  inadına özgürlük’ diyerek konferans gerçekleştirmenin önemli olduğunun altını çizen Pelin, “Bu yüzden tüm illere çağrımız 8 -9 Şubat'ta İstanbul'da olalım. Birçok ilimizden araçlarımız kalkacak. Daha güçlü ve örgütlü kadın ağı için tüm kadınlar konferansa davetlidir” diye konuştu.