DTK, çığda yaşamını yitirenler için iki günlük yas ilan etti

  • 13:28 6 Şubat 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK, Van Bahçesaray’da meydana gelen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği çığa ilişkin yaşamını yitirmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “DTK olarak tüm toplumla bu acıyı paylaşmak için iki günlük yas ilan ediyoruz” dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Van’nın Bahçesaray ilçesinde 4-5 Şubat tarihlerinde meydana gelen ve 39 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan çığ felaketine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çığda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan DTK, “Kürdistan’da yaşanan birçok doğa olayı irdelendiği zaman arka planında tarihsel ve siyasal ihmalkarlıkların olduğu rahatlıkla ortaya çıkmakta ve tüm kamuoyu bu gerçeği bilmektedir” dedi.
 
‘Tedbirsizlik çığa neden oldu’
 
Bahçesaray’daki birinci çığın doğa ile ilişkisinin yanı sıra tedbirlerin alınmaması ile ilgili olduğunu dile getiren DTK, “İkinci çığ felaketi de yıllardır alınmayan önlemlere, yetersiz siyasal aklın ısrarı ve insan yaşamına kıymet biçmeyen sorumsuz tavrın eklenmesi ile ortaya çıkmıştır. Basında ve kamuoyunda da belirtildiği gibi kalabalık bir insan grubunun kimi uyarılara rağmen hava destekli, ağır araçlar eşliğinde çığ bölgesine sürüklenmesi ikinci bir felaketin asıl nedeni olmuştur. Bu hareketlilik ikinci bir çığ felaketini adeta tetiklemiştir” ifadelerini kullandı.
 
‘İki günlük yas ilan ediyoruz’
 
Açıklamasında “Toplumun sorunlarını çözmekten öte daha da derinleştiren AKP iktidarının toplum için büyük bir risk haline geldiğini tüm kamuoyu görmelidir” diyen DTK, şunları kaydetti: “DTK olarak tüm toplumla bu acıyı paylaşmak için iki günlük yas ilan ediyoruz. Halkımızın bu tür felaketlerde dayanışmacı karakterini biliyoruz. Bu duyarlılıkla başta halkımızı, duyarlı STK’ları ve siyasi partileri Van-Bahçesaray halkıyla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Van halkını ancak ve ancak siyasal menfaatlere alet edilmemiş samimi ve dürüst bir dayanışma ruhu ısıtabilir.”