Görgü tanıkları: Çığ felaketinin yaşandığı yerde önlem alınmamıştı, iş makinaları çalışıyordu

  • 17:21 6 Şubat 2020
  • Güncel
VAN - Bahçesaray’da art arda yaşanan çığ felaketlerine ilişkin olay yerinde bulunan görgü tanıkları, ilk çığ felaketinin ardından iş makinalarının çalışmaya devam ettiğini, hiçbir önlem alınmadığını söyledi. 
 
Van-Bahçesaray karayolunun 33’üncü kilometresinde 4-5 Şubat tarihlerinde meydana gelen çığda yaşamını yitirenlerin sayısı 41'e yükseldi. 100'e yakın kişinin yaralı olarak kurtarıldığı çığda önceki gün ara verilen arama kurtarma çalışmalarına devam edilirken, çığ felaketine ilişkin görgü tanıkları ajansımıza konuştu.
 
‘Olay anında iş makinaları çalışıyordu’
 
İlk çığ düştüğünde yakınlarını kurtarmak için olay yerine gittiklerini söyleyen görgü tanıklarından Kemal Narin, “İkinci çığ düştüğünde olay yerindeydim. Yeğenim çığ altında kalmıştı. Olay anında iş makinaları çalışıyordu. AFAD, UMKE, askerler, korucular ve sivil yurttaşlardan oluşan bir grup ateşin etrafında ısınıyordu. Biz de birinci çığın yaşandığı yeri merak ederek o tarafa bakmak için ilerledik. İki dakika arayla çığ düştü” sözlerini kullandı.
 
‘İkinci çığ önlem alınmadığı için yaşandı’
 
İlk çığ felaketinin meydana gelmesinin ardından hiçbir tedbir alınmadan iş makinalarının çalışmaya devam ettiğini kaydeden Kemal, “Birinci çığın yaşandığı yerde kar kütleleri boşlukta kalmıştı. Görgü tanığı olarak, ikinci çığın önlem alınmadığı için yaşandığını söyleyebilirim” diye konuştu. 
 
‘Birçok insanı ellerimizden kullanarak çıkardık’
 
Bir diğer görgü tanığı Orhan Aslan ise ikinci çığ felaketinde olay yerinde olduğunu ifade ederek, “Çığ altında kalan birçok insanı ellerimizi kullanarak çıkardık” dedi.