Tutsak annesi: Bu işkencelere son versinler

  • 09:02 7 Şubat 2020
  • Güncel
MARDİN - Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan oğlu Tahir Aktan'ın tedavi edilmediğini ve tek kişilik hücrede tutulduğunu söyleyen Cevahir Aktan, "Üzüntüden felç geçirdim. Bunun yüzünden görüşlere dahi gidemiyorum. Bu işkencelere bir son versinler artık" diyerek tutsaklar üzerindeki baskılara dikkat çekti.
 
Cezaevlerinde her geçen gün yeni bir hak ihlali yaşanıyor. Çıplak aramadan ayakta sayım dayatmasına, kelepçeli muayeneden hasta tutsakların sağlık hizmetinden yararlanmamasına varan hak ihlalleri listesine yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu ihlallerin yaşandığı cezaevlerinden biri olan Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde de Tahir Aktan isimli hasta tutsağın tek başına bir hücrede tutulduğu öğrenildi. Tahir’in 2017 yılında gözaltına alındığı zaman gördüğü işkence nedeniyle kırılan sol kolunun tedavi edilmediği de belirtildi. 
 
'Üzüntüden felç geçirdiğim için oğlumun görüşlerine dahi gidemiyorum'
 
2017 yılının Ocak ayında Kızıltepe'de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Tahir, yaklaşık bir yıla yakın Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldı. Burada normal koğuşta kalan Tahir, daha sonra Tekirdağ Cezaevi’ne sürgün edildi. Tahir’in annesi Cevahir Aktan, oğlu üzerinde var olan işkenceler yüzünden üzüntüden felç geçirdiğini ve bu yüzden görüşlere dahi gidemediğini söyledi. Tutsaklar üzerindeki işkencelerin bir an önce son bulması gerektiğini ifade eden Cevahir, "Oğlumun başına getirmedikleri şey kalmadı. İlk alındığında büyük işkence gördü. Daha sonra Mardin'de bir süre kaldıktan sonra onu başka bir yere sürgün ettiler. Mardin'de iken her ay onun görüşüne gidebiliyordum. Ama sürgünden sonra onun yanına gidemedim. Orada onu tek hücreye koyduklarını öğrendikten sonra bir kolum ve her iki ayağımdan felç geçirdim. Yıllardır hem sağlık sorunlarım hem de uzak olması nedeniyle cezaevine gidip oğlumu göremiyorum. Onu çok özlüyorum" ifadelerini kullandı. 
 
'Bize dışarıda hayatı zindan ediyorlar'
 
Cevahir, "Tutsaklara işkence etmeyi bıraksınlar her gün cezaevlerinden bir haber geliyor. Zaten içeride dört duvar arasındalar bari orada onları rahat bıraksınlar. Bu işkenceler sona ersin. Onlar içeride bunları yaşıyor bize dışarıda hayatı zindan ediyorlar" diyerek hayata geçirilen baskı politikalarının bir an önce son bulması gerektiğinin altını çizdi.
 
‘Hala iddianamesi bile hazırlanmadı’
 
Sürgün edildiği günden bu yana tek başına bir hücrede tutulan kayınbiraderinin baskı altında tutulduğunu söyleyen Mefiya Aktan da "Dört yıldır tutuklu bu süre boyunca toplasan sadece bir sene koğuşta tutsakların arasında kaldı ya da kalmadı. Onun dışında hep hücrede tutuldu. Dört yıldır içeride hala bir iddianamesi bile hazır değil bir duruşması bile görülmedi. Son 7 aydır açık görüş yasağı vardı. Onun görüşüne gidemiyorduk en son geçtiğimiz ay yasak bitince oğlum gidip gördü. ‘Sürekli üzerimizde baskı var’ diyor. Her şey ona yasaklanmış. O tek başına bir hücrede tutuluyor. Mecburi birini getirdiklerinde bile çok kısa bir sürede onu orada tutuyorlar" dedi.
 
'Tedavi edilmeyen kolunu kullanamıyor'
 
Tahir’e gözaltında işkencede bulunulduğunu ifade eden Mefiya, "Çıplak bir şekilde günlerce işkence etmişlerdi. Onu o halde basına bile vermişlerdi. Ellerini kırdılar işkenceden sonra tedavi de etmediler. Avukat daha önce tedavi edilmesi için defalarca dilekçe verdi ama hiç birini kabul etmediler. Şu anda sol elini hiç bir şekilde kullanamıyor. Tedavi de edilmiyor. Parmakları düz bile durmuyor" diye konuştu.