Bekçi kanununa sokaktan yanıt: Daha fazla yetki daha fazla hak ihlali

  • 09:04 7 Şubat 2020
  • Güncel
Gülistan Azak
 
İSTANBUL - Bekçilerin yetkilerini artıran kanun teklifine karşı mikrofon uzattığımız kadınlar, kararın temel hak ve özgürlüklere saldırı olduğunu belirterek, “İyice polis devleti haline gelindi. Neden, kimden bu korku? Daha fazla yetki daha fazla hak ihlali demek. İnsanları baskı altına almaktan vazgeçsinler artık” sözleri ile tepkilerini dile getirdi.  
 
Çarşı ve mahalle bekçilerine kimlik sorabilme, zor ve silah kullanma, durdurma ve arama yetkilerini içeren 18 maddelik “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi”nin Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesine tepkiler devam ediyor. Konuya ilişkin mikrofon uzattığımız kadınlar, bekçilerin işlediği suçlar ve dayattığı hak ihlallerini anımsatarak, yetkilendirilmelerinin kabul edilemez olduğunu söyledi. 
 
‘Karar endişe verici’
 
Kararı endişe verici bulduğunu belirten Aslı Alkan, “Çünkü kadınların geç saate dışarıda olması artık zorlaşacaktır. Her ne kadar ‘güvenlik’ gerekçesi gösterilse de yol açabileceği sorunları düşündükçe endişeleniyor insan. Henüz yeni öğrendiğim bir karar. Ancak yetkilendirmenin eğitimsiz bekçilere verilebileceği ve taciz olaylarını arttırabileceği endişesi çok ciddi bur durum” diye konuştu. 
 
‘Ülke polis-devlet haline getirilmeye çalışılıyor’
 
Bekçi yetkilerinin arttırılması kararının temel hak ve özgürlüklere dönük bir saldırı olduğunu vurgulayan ismini vermek istemeyen bir kadın da “Ülke ‘polis-devlet’  haline getirilmeye çalışılıyor. Neden, kimden bu korku? Amaç ne? Halkı kendilerinden bezdirdiler. Bekçilerin göreve yeni başlayan bir öğretmenden daha fazla maaş almaları dahi başlı başına bir sorun. Ülkenin gidişatı gözler önünde. Şaşıracak yorum yapılacak bir hali yok artık ülkenin” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bekçi bana kimlik soramaz’ 
 
Bekçiye kimlik sorma yetkisi vermenin özgürlükler önünde baskı aracı olarak kullanılacağını belirten Nevin Ünal da  karara tepkili. Nevin, “Bekçi bana kimlik soramaz. Kabul etmiyorum. Kendimi güvende hissedemem. Bu nasıl saçma bir uygulama? İstemiyorum. Yetkilerini bana ve çevremdekilerine uygulamalarına izin vermeyeceğim” diye konuştu.
 
‘Her yetkiyi verirseniz keyfi kullanır’ 
 
“Benim her şeyime karışma yetkisi olamaz bekçinin” diyen Necla Dündar ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Çocukluğumuzda bekçi kavramı vardı ancak görevleri mahallede hırsızlık olaylarının yaşanmasını engellemekti. Mahalleyi korurdu. Yine öyle olsun isterim. Ama öteki türlü her hakkı ellerine verirseniz, keyfi şekli kullanırlar. Çok tecrübeli, eğitimli, bilinçli insanlar olmayacaklardır. Herkese karışan tarzda bir bekçi kavramı yanlış. Benim her şeyime karışma yetkisi olamaz bekçinin.”  
 
Latife Dündar ise, “İnsanları baskı altına almaktan vazgeçsinler artık. Kabul etmiyorum. Tedirginim” ifadelerini kullandı. 
 
‘Cevaplanması beklenen sorular var’
 
“Kafalarına esip gece vakti kapılarımızı çalarlarsa ne olur? Neye dayanarak bunu yapacaklar? Görev ve sorumluluk alanları belirlendi mi?” diye soran Nazan Azak da bu konuda halkın bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Nazan, “Çok olumsuz şeyler yaşıyoruz artık. Projelerini gerçekleştirmeden önce detaylarını ve ne yapacaklarını açıklamaları lazım. Cevaplanması beklenen sorular var. Açıkçası uygulamadan yeni haberim oldu. Rahatsız oldum. Amacın oyları arttırmak üzerine kurulu olduğunu düşünüyorum. Güvenli bir uygulama gibi gelmedi bana. Onaylamıyorum” dedi. 
 
‘Daha fazla yetki daha fazla hak ihlali demek’
 
Nuriye Gülver, “Yeterince polis var yetmiyor mu” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Son zamanlarda bekçilerin uyguladığı hak ihlallerini hatırlatan Nuriye, “Bekçilere bu denli büyük yetkilerin verilmesini yanlış buluyorum. Daha fazla yetki daha fazla hak ihlali demek. Artık iş çığırından çıkmış durumda. İnsanlar artık gölgelerinden korkar hale getirildi. İnsanları tedirgin ediyorlar. Ben doğma büyüme buralıyım. Çok rahat yürürdük bu sokaklarda. Ama artık böyle değil. Türkiye değişti çok değişti. İnsanları artık biraz rahat bıraksınlar” dedi. 
 
Mikrofon uzattığımız birçok kişi de konuya dair yorum yapmaktan çekindiğini dile getirdi.