‘Kadınlar daha güçlü bir ağ oluşturmak için 9 Şubat’ta buluşuyor’

  • 09:01 8 Şubat 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - KCDP ve Kadın Meclisleri tarafından 9 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek kadın buluşmasına Adana’dan çağrı yapan kadınlar, “Her zaman ihtiyacımız olan bir kadın enternasyonaline şimdi daha da çok ihtiyacımız var. Memleketimizin dört bir tarafından tüm kadınları buluşmaya çağırıyoruz” dedi. 
 
Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) çağrısıyla kadınlar İstanbul’da buluşacak. “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla 44 ilden yaklaşık bin kadın, İstanbul Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde bir araya gelecek. Toplantının ana konusu ise Türkiye’de her yıl artan kadın cinayetleri ve bu cinayetleri durdurmanın yöntemleri olacak. Kadın buluşmasına Adana Kadın Meclis’i ve KCDP üyeleri de çağrı yaptı. 
 
‘Mücadeleyi daha da büyütmek için bir araya geleceğiz’ 
 
Berfin Kılıç, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, eril şiddete karşı mücadele yöntemleri geliştirmek için bir araya geleceklerini belirterek, “Bütün kadınlarla birlikte bu mücadeleyi daha da büyütmek için bir araya geleceğiz. Kadın cinayetlerini durdurmak, kadına yönelik her türlü şiddete ve çocuk istismarına karşı durmak, şüpheli ölümleri açığa çıkarmak için hep beraber yıllardır mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızla, davasını takip ettiğimiz, kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizin aileleri ve kendi yaşamlarında söz sahibi olmak isteyen kadınlarla bir araya gelme isteğimizdir. ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ demek için bir araya geleceğiz” dedi. 
 
‘Yasayı uygula, uygulat diyeceğiz’ 
 
Türkiye’de kadınların, evlerinin kapısının önünde, evlerinin içinde, sokakta, olabilecek her yerde şiddete uğradığını, katledildiğini hatırlatan Berfin, kadının en temel hakkı olan yaşam hakkının dahi tanınmadığını, elinden alındığını vurguladı. AKP iktidarı sürecinde kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığına dikkat çeken Berfin, kadınların yıllardır verdiği mücadeleler sonucunda İstanbul Sözleşmesi’nin imzalandığını, 6284 sayılı yasanın yürürlüğe girdiğini ancak uygulanmadığını ifade etti. Devletten, hakimlerden, savcılardan, kolluk kuvvetlerinden, tüm yetkililer ve kamu görevlilerinden görevlerini yapmalarını istediklerini vurgulayan Berfin, “Tüm bu ihmal ve ihlaller kadınların canına mal olurken susmayacağız, durmayacağız, ‘yasayı uygula kadını yaşat’ demek için bir araya geliyoruz” diye konuştu. 
 
‘Şiddet normalleştirilmeye çalışılıyor’ 
 
Zeynep Cemre Firdevsoğlu ise şiddetin hiç olmadığı kadar normalleştirildiğini belirterek, “Türkiye’de kadınlar eril tahakküm altında bir yaşama zorlanıyor, şiddet her düzeyde normalleştirilmeye çalışılıyor, bunun farkındayız. Tüm bir toplumu şiddetin erkeklerin fıtratında olduğuna, kadınların fıtratının da itaat olduğuna inandırmak istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz ve ataerkil baskı ve şiddete karşı direniyoruz! 6284 Sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun etkin ve geniş kapsamıyla uygulanmasını istiyoruz. Şiddetin nasıl duracağını bütün yönleriyle somut kurum ve
yetkililere, somut görevler vererek gösteren İstanbul Sözleşmesi’nin, bu konuda dünyadaki en iyi rehber olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Yıl içinde yaptıklarımızı tartışacağız’ 
 
İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ün uygulanması  ve kadınların bu konuda daha fazla bilinç sahibi olması için atölye çalışmalarından, sokaklara, AVM’lere kadar birçok yerde çalışma yaptıklarını aktaran Zeynep, “Buluşmada yıl içinde yaptığımız tüm çalışmaları, eylemleri, mücadele yöntemlerimizi birbirimize aktararak, bu mücadeleyi Türkiye’nin tüm illerine yaymanın, daha ileriye taşımanın yollarını tartışacağız”diye belirtti.
 
‘Karşımızda bizi ezen güçlü bir birlik var, biz de birlik olmak zorundayız’
 
Kübra Kılıç, dünya kadınlarının mücadelesini nasıl yükselteceklerini konuşacaklarını belirterek, “KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm KAV’ın dediği gibi ‘yaşadıklarımız birbirine benziyor.’  Arjantin’de, İspanya’da, İran’da, Fransa’da birbirimizle bağlar kuruyoruz. İşte bu yüzden de feminizm bireysel bir kurtuluş projesi değildir, olamaz. Kuşkusuz her birey, her kadın biriciktir ama karşımızda bizi ezen güçlü bir birlik var, biz de birlik olmak zorundayız. Kendi ülkelerimizdeki, şehirlerimizdeki kadın düşmanlığını yenmek için daha çok birleşmeliyiz, her zaman ihtiyacımız olan bir kadın enternasyonaline şimdi daha da çok ihtiyacımız var. İşte tüm bunlar için memleketimizin dört bir tarafından genç, yaşlı, eğitimli, eğitimden mahrum bırakılmış, evli, bekar tüm kadınları Türkiye Kadın Meclisi Buluşmasına bekliyoruz” diye vurguladı.
 
Öte yandan buluşmaya katılmak isteyen kadınların kadın örgütlerine başvurmaları halinde kendilerine destek verilecek ve kentlerden araçlar kaldırılacak.