‘Sivas Katliamı sanığı tahliye ediliyor oğlum hastaneye bile götürülmüyor’

  • 09:03 8 Şubat 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Hasta tutsak Selman Akpınar’ın annesi Koçer Akpınar, Sivas katliamı sanığının Cumhurbaşkanı tarafından affedilip tahliye edilmesine rağmen oğlunun hastaneye götürülüp, ilaçlarının dahi verilmediğini söyledi. Koçer, “Yeter artık ne hakları var bu zulmü yapmaya? Tüm tutuklular eşit muamele görmeli” sözleriyle duruma tepki gösterdi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu’nun hasta tutsaklara dair raporuna göre, cezaevlerinde en az 457 ağır olmak üzere bin 333 hasta tutsak var. Bu sayıya giderek yenileri eklenirken, yaşam mücadelesi veren tutsaklar, Adli Tıp Kurumu (ATK) ve hastane raporlarına rağmen tahliye edilmiyor. 
 
Sivas Katliamı sorumlularından Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı tarafından sağlık sorunları gerekçesiyle bulunduğu cezaevinden çıkarılması, ATK ve hastane raporlarına rağmen cezaevlerinden çıkarılmayan birçok hasta siyasi tutsağın durumunu yeniden gündeme getirdi.  Edirne Cezaevi’nde bulunan Selman Akpınar da bu tutsaklardan biri. 
 
‘İki yıl hücrede kaldı’ 
 
Kasım 2009’dan bu yana tutuklu bulunan Selman’ın birçok kez sürgün edildiğini belirten kız kardeşi Ayten Akpınar, “İstanbul’dan Tekirdağ’a oradan tekrar İstanbul’a sürgün edildi. 6 yıldan uzun süredir ise Edirne Cezaevi’nde. 2014-2015 yıllarında hücrede kaldı. Zaten orada hastalığı başladı. Vertigo hastası, baş dönmesi, mide bulantısı, bayılmaları oluyordu. Tek başına olduğu için kimse müdahale etmiyordu. İlaçları verilmedi. Hastaneye götürülmüyor. Zor şartlar altında kalıyor” dedi.
 
‘Hastaneye götürülmüyor’ 
 
Selman’ın açlık grevindeyken de ayak parmağından ameliyat olduğunu ve grevde olduğu için ilaçlarının verilmediğini söyleyen Ayten, “Çok büyük ağrılar yaşadı zaten. Büyük bir kilo kaybı da vardı. Açlık grevinden çıktıktan sonra hastaneye kaldırılmıştı o da. Annemler hastaneye onu görmeye gittiler. Yanına gittiklerinde tanınmaz haldeydi. Ne konuşabiliyor ne ayağa kalkabiliyordu. Talepleri yerine getirilmiyor. İnsanlık dışı uygulamalarla karşı karşıyalar. Mesela bir meyve suyu istiyorlar yarısını içiyorlar yarısını onlara gönderiyorlar. Kantinden bir şey istiyorlar getirmiyorlar. Tarihi geçmiş ürünleri getiriyorlar. Kelepçeli bir şekilde hastaneye götürülüyor. Selman tedavi görmüyor, hastaneye götürülmüyor zaten. Söylemesine rağmen götürülmüyor hastaneye” diye belirtti.
 
‘Oğluma götürdüğüm çorapları dahi vermediler’ 
 
Hastane sevki sırasında yaşanılan sorunlara ve hak ihlallerine değinen anne Koçer, Selman’ın ayağının ameliyatlı olduğu için rahat olmadığını söyledi. 5 aydır yanına gidemediklerini söyleyen Koçer, “Açlık grevine girdi hastanede kaldı,  ona aldığım çorapları bile aldılar. Çorap aldım görüşüne giderken kabul etmediler, ‘postayla gönder’ dediler. Hastaneye götürene kadar kahrediyorlar tutsakları. İlaçlarını keyfi olarak veriyorlar ya da hiç vermiyorlar. Terliğini dahi ondan almışlar ve istemesine rağmen vermemişler. Sancılandığında hastaneye götürmüyorlar ya da götürüp yolun yarısında geri getiriyorlar. Hastanede kaldığında da doğru düzgün tedavi görmedi. Bodrum katında harabe gibi bir yerdi. Nezarethane gibiydi. Küçücük bir alandı kendini çeviremiyordu bile. Sürekli hak ihlalleri var. Kitap yasağı, görüş yasağı veriliyor” diye konuştu. 
 
‘Ne hakları var bunu yapıyorlar’
 
2 Temmuz 1993’te 35 aydının yakılarak katledildiği Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hasta olduğu gerekçesiyle ‘affedilmesine’ tepki gösteren Koçer, “Kendi zihniyetinden olanı serbest bırakıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar seslerini çıkartmıyorlar, tahliye ediyorlar. Bizim çocuklarımız ise ‘terörist’ ilan ediliyor. Allah ne hakkımız varsa bırakmasın yanlarında. Yeter bu eziyet. Bütün tutuklulara eşit muamele uygulanmalı” dedi.