‘Bu benim yaşamım değil’ dedi, şiir ve edebiyatla yaşamını değiştirdi

  • 09:06 8 Şubat 2020
  • Yaşam
Şehriban Abi
 
VAN -  "Berdel" adı altında çocuk yaşta olarak evlendirilen Mülkiye Tekin, yaşam öyküsüyle kadınlara ilham oluyor.  Mülkiye, ‘Bu benim hayatım olamaz" diyerek çıktığı yolculuğa bir şiir kitabı iki roman sığdırdı.  
 
Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Şapatan Dereboyu mezrasında dünyaya gelen Mülkiye Tekin’in yaşam öyküsü kadınlara ilham verir nitelikte. İlkokulu bitirir bitirmez evlendirilen Mülkiye, çocuk yaşta evlilikle tanışmanın yanında bir de anne olur. Mülkiye’nin yaşamı bir itiraz, başkaldırı öyküsü aynı zamanda.
 
Evlendirildikten sonra Bitlis Tatvan’a yerleşen Mülkiye, çocuğunu burada kucağına alır. “Çocuğumla birlikte büyüdüm” diyen Mülkiye, çocukluğundan bu yana Rosa Lüksemburg'un dediği gibi yazmayı, anlatmak ve konuşmak gibi eyleme dönüştürüyor. “Çocuktum haykırışlarım dinlenmiyordu ben de kağıda döküyordum” diyerek özetliyor eylemini Mülkiye. Köy yaşamının en güzel yanı doğa ile iç içe olmaktır. Mülkiye doğa ile bağını çocukluğunda kuranlardan. “Hayvanlara baktığım zamanlarda günlük tutar, doğanın tadını çıkarırdım” diyerek o yıllara, doğanın güzelliğine olan özlemini dile getiriyor.
 
Çocuk büyütürken kendisini büyütmek adına da bol bol okuyup yazan Mülkiye, ortaokul ve liseyi dışarıdan sınavlara girerek bitirir. Ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çocuk Gelişimi  ve sosyoloji okuyan Mülkiye, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim Fakültesi’nde formasyon eğitimine devam ediyor.’Berdel’ olarak evlendirilen Mülkiye, ayrıca “Kadınlara yönelik şiddet ve tecavüz” konulu psikolojik ve sosyolojik seminerler vererek hem deneyimlerini hem de birikimlerini kadınlarla paylaşıyor.
 
‘Sessizce mücadele ettim’
 
Psikolojik olarak zorlandığı zamanlarda kitaplara sarıldığını söyleyen Mülkiye, sessizce mücadele ettim diyor. Mülkiye, “Geç saate kadar çocuklarla ilgilenip uyutana kadar saat gece 03.00 da olsa o boş vakti fırsat bulup lise derslerine çalışıyordum. Çok yoğun ve yorucu geçiyordu fakat bu benim isteğimdi, bu yüzden hiç pes etmedim ve mücadele ettim. Çünkü bu benim yaşamım olamazdı” diyerek kendisine dayatılan hayatı kabul etmeyişini belirtiyor.
 
‘Her kadın başarabilir’
 
İlk kitabı ‘Şafağın ayak sesleri’ isimli bir şiir kitabıyla, toplumsal olaylara ve şiddet politikalarına yer veren Mülkiye, 106 sayfadan oluşan kitabının konusunu, “Eskiden köylerimizde çok asker baskını gerçekleşirdi. Şafağın ilk sesleriyle her şey başlıyordu, bu da bilinçaltımda kalmış. Kitabımın konusu ‘kadın, doğa, çocuk, yaşam, yaşama arzusu, barış, öldürülen çocuklar, Berfo ana, kayıplar, 33 kurşun’ sözleri ile ifade ediyor. Mülkiye’nin ayrıca iki roman çalışması da bitme aşamasında.
 
 Hayallerinin peşini bırakmayan Mülkiye, “Bunu her kadın yapabilir. Kendisini eve kapatmak zorunda değil. Yeter ki istesin ve mücadele etsin. Erkek egemen zihniyetli bir toplumda yaşıyoruz ve bunun için daha çok mücadele etmeliyiz” sözleriyle kadınlara başarabilecekleri mesajını veriyor.