Evli olduğu kadını ve annesini katleden polisi hastane raporları yalanladı

  • 11:21 8 Şubat 2020
  • Hukuk
MARDİN - Mardin Ömerli ilçesinde Ekim 2019’da kendisi gibi polis olan evli olduğu kadını ve annesini katleden polis memuru Seyfullah Çınar, görülen ilk duruşmasında olay günü ve sonrasına dair bir şey hatırlamadığını kaydetti. Sağlık sorunları olduğunu iddia eden Seyfullah Çınar’ı Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden gelen ‘Cezai ehliyeti tam' raporu yalanladı. 
 
Mardin'in Ömerli ilçesinde görev yapan polis memuru Seyfullah Çınar 28 Ekim 2019 tarihinde kendisi gibi polis olan Belma Çınar ve Belma'nın annesi Ümmühan Güllü'yü ateşli silahla katletti. İki kadını katlettikten sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen Seyfullah Çınar, “Tasarlayarak öldürme” ve “Eşe karşı tasarlayarak öldürme” suçlamalarından cezalandırılması istemi ile 5 Şubat’ta hakim karşısına çıktı. Seyfullah Çınar, 5 Şubat’ta Mardin 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya tutuklu bulunduğu Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, soruşturma aşamasında verdiği ifadesini kabul etmeyerek hiç bir şey hatırlamadığını iddia etti.
 
Seyfullah Çınar’ın ailevi sorunlar yaşadığını ve emniyette çalıştığı amirlerinin de bu sorunlardan haberleri olduğunu belirterek, savunmasında kayınvalidesinin bir arkadaşı ile telefonda görüşürken, "Kafaya koydum, damadı vuracağım" dediğini öne sürdü. 
 
Katliamı sabah düşünmüş ancak planlamamış!
 
İfadesinde katliamı önceden planladığını “Vurmayı sabah düşündüm, sabah karar verdim. Eve gitmeden önce silahın çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. Doldur boşalt yaptım” sözleriyle itiraf eden Seyfullah Çınar, katliamı “İkisinin tahrikleri etkili oldu” diyerek kendini aklamaya çalışması da dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan Seyfullah Çınar’ın katliam için “Talihsiz olay” demesi de kayıtlara geçirildi.
 
Tanık beyanları Seyfullah Çınar’ı yalanladı
 
Tanıkların ifadesinin de alındığı duruşmada sanık polis memuru Seyfullah Çınar’ın “tahrik” olduğu yönündeki iddiaları da yalanlandı. Tanıklar, ifadelerinde olay öncesi ve sonrasını “Ümmühan Teyze; kızıma yine silah çekti, diye bağırıyordu. Seyfullah kapıda hiçbir şekilde tepki vermeden duruyordu. Anne Ümmühan, Seyfullah'ın sürekli kızını tehdit ettiğini söylüyordu. Belma da annesini susturmaya çalışıyordu. Olay günü ise 5 ya da 6 el silah sesi duydum” diyerek anlattı.
 
‘Cezai ehliyeti tam' raporu verildi
 
Seyfullah Çınar’ın avukatı mahkemeye yazdığı dilekçede olayın ardından müvekkilinin olay tarihi itibari ile cezai ehliyetinin olup olmadığına dair sağlık kuruluşundan rapor alınmasını istemişti. Aynı zamanda Seyfullah Çınar’ın 2009-2010 yılları arasında Elazığ’da polis okulunda okuduğu sırada görmüş olduğu psikiyatri tedavisine dair evrakların da dosyaya getirtilmesi talep edilmişti.
 
5 Şubat’taki duruşmada mahkeme heyeti, Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden gelen raporunu değerlendirdi. Raporda failin ‘cezai ehliyeti tam' değerlendirmesi yapıldığı görüldü. 
 
İfadelerin ardından mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 18 Mart 2020 tarihine erteledi.