Kriz komisyonundan Rojbin Bor: 37 kişi göz göre göre ölüme sürüklendi

  • 12:49 8 Şubat 2020
  • Güncel
VAN - Bahçesaray’daki çığ felaketi sonrası HDP’nin oluşturduğu komisyonda bulunan Rojbin Bor, kurtarma çalışmasına uzman bir ekip gönderilmediğini belirterek, “37 kişi göz göre göre ölüme gitti” dedi. 
 
Van’ın Bahçesaray ilçesinde 5-6 Şubat’ta meydana gelen çığ felaketinde 41 kişi yaşamını yitirdi, 100’ü aşkın kişi yaralandı. 4 Şubat itibariyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yönetimi tarafından kriz komisyonu oluşturuldu ve çalışmalar başlatıldı. Komisyonda yer alan Rojbin Bor, il ve ilçelerde 51 kişilik bir komisyon oluşturduklarını, hastanelerde, Adli Tıp Kurumu’nda, olay yerinde yaralı yurttaşlarla bir araya gelindiğini aktardı. 
 
‘Olay yerinde ağır iş makineleri var, önlem alınmadı’ 
 
Yaralıların aileleri için il yönetimi tarafından barınacak yerlerin sağlandığını belirten Rojbin, “Geceli gündüzlü çalışmalarımız sürüyor. Aile ve hastanelerde ziyaret ettiğimiz felaket mağdurları olay günü hakkında bizlere, bölgede ağır iş makinelerinin bulunduğunu, hiçbir önlem alınmadığını aktardı. Ayrıca zırhlı araçlar, iş makineleri eşliğinde bölgeye gittiğini paylaşıyor. Kaldı ki çığ felaketine karşı bir kelebeğin uçması dahi risk taşırken, ağır iş makinelerinin böylesi bir felakete yol açmadığını kimse öne süremez” ifadelerini kullandı.
 
‘Kurtarma ekibinde uzman yok’
 
Kurtarma ekibi arasında uzman kişinin bulunmadığını da söyleyen Rojbin, “Birinci günde çığın altında kalan yurttaşları kurtarmak amaçlı giden ekip uzman değildi, aksine gidenler ilçedeki korucular, jandarma ve sivil yurttaşlardı. Yaşamını yitiren kişilere baktığımızda çığ hakkında bilgisi olmayan, önlem alamayacak 11 askeri personel, 9 güvenlik korucusu yaşamını yitirdi. Dolayısıyla en büyük ihlal, uzman olmayan bir ekiple çığ tehlikesi olan bir bölgede kurtarma çalışması yapmaktır. Çığ felaketinde kurtarma ekibi olarak yollanan 37 kişi göz göre göre ölüme gitti” şeklinde konuştu.
 
‘AKP iktidarı ilçeye sadece seçim vaatleriyle uğradı’
 
Yıllardır iktidar tarafından sadece seçim vaatleriyle ilçe halkına gidildiğine dikkat çeken Rojbin, “AKP iktidarı her seçim süreci boyunca ilçede tünelden, yol yapımına birçok vaatte bulunmasına rağmen şu ana kadar bu vaatler konusunda tek bir arpa boyu kadar ilerleme yapılmadı. Yapılan Karapet geçidi ise çığ bölgesinden epey uzak. Burada AKP hükümetinin yalnızca seçim vaatleri ile ilçeye gittiği görülebilir” dedi.