Yurttaşlardan zam tepkisi: Hükümet kaşıkla verip kepçeyle alıyor

  • 09:04 10 Şubat 2020
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
İSTANBUL- Ekonomik krize karşı yaşam mücadelesi veren İstanbullular, faturalar ve ulaşıma gelen zamlarla krizin yükünün kendi omuzlarına yüklendiğini belirtiyor. Yurttaşlar, “Hükümet kaşıkla verip kepçeyle alıyor. Yatıyoruz kalkıyoruz zam. Ekonomik kriz yoksa neden bu intiharlar? Hükümet kendi cebini dolduracağına gençlerin ve halkın durumuna baksın” dedi.
 
Ekonomik krizin ağır yükünü kaldıramayan yurttaşlar, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken, ulaşıma gelen zamlar nedeniyle de evinden dışarı çıkamaz duruma geldi. Ulaşıma getirilen zamlardan en fazla etkilenen kentlerden biri de İstanbul. Avrasya Tüneli’nden geçişler 1 Şubat itibariyle yüzde 56 zamlandı. Tünelin geçiş ücreti açıldığı 2016 yılında 15 TL iken, 2020 yılında 36,40 TL’ye kadar yükseldi. Zamlar özellikle de öğrencilerin yaşamını olumsuz etkiliyor. Üniversite öğrencisi Sibel Ünli’nin intihara sürüklenmesi hala tartışılırken, ocak ayı bursu öğrencilerin banka hesaplarına gecikmeli şekilde yatırıldı.
 
‘Hükümet kendi cebini dolduracağına halkın durumuna baksın’
 
Hükümetin halkın neler yaşadığıyla ilgilenmediğini belirten öğrenci Sade Çakır, “Hükümet kendi cebini doldurmaktansa biraz gençlerin ve ülkenin durumuna baksa daha iyi olacak. Her şey çok açık bir şekilde ortada. Pek bir şey demeye gerek duymuyorum. İnsanlar neyin ne olduğunu görebiliyorlar” dedi.
 
‘Ekonomik kriz yoksa neden bu intiharlar’
 
Hükümetin halkın çıkarlarının aksine kendi çıkarını ve menfaatini öncelediğini vurgulayan öğrenci Elis Çakır, ekonomik krizin sonuçlarının halka mal edilmeye çalışıldığını ifade etti. Elis, “Ekonomik kriz bu denli açık ortadayken hala yalanlayabiliyor veya ‘ekonomi büyüyor’ diyebiliyorlar. Ateş olmayan yerden duman yükselmez. Ekonomik kriz yoksa neden bu intiharlar, bu ölümler, bu geçimsizlik, bu isyan?” diye sordu.
 
‘Ekonomik kriz insanların yüzüne yansıyor’
 
İnsanların temel ihtiyaçlarından dahi kıstığı bir süreçte siftah yapamaz hale geldiklerini belirten çiçek satıcısı Onay Yeşariye, büyük indirimler yapmasına rağmen insanların alamadığını dile getirdi. Kabristan ziyaretlerinde alınan çiçeklerden vazgeçildiğine dikkat çeken Onay, mezar ziyaretlerinin krizle birlikte lüks görülmeye başlandığını vurguladı. Kadıköy Meydanı’nda çalışırken insanların yaşamlarına dair gözlem yapabildiğini sözlerine ekleyen Onay, “İnsanların yaşadığı zorluklar yüzlerine, hatta yürüyüşlerine dahi yansıyor. Gençler işsiz, meydanlarda volta atıyor. Hükümetin bu gençlere iş alanları oluşturması gerek. Biz de karın tokluğuna, yağmur çamur demeden çalışıyoruz. Yağmurdan korunmak için bir yer tahsis edilsin diye başvurmadığımız yer kalmadı ancak dinleyen çıkmadı. Yaşananlar ortada. Anlatmakla bitmez” ifadelerini kullandı.
 
‘Kriz faturalarla halkın sırtına yüklendi’
 
Ekonomik krizin ağır faturalarla halkın omuzlarına yüklendiğini belirten Gülşen Özkıyıcı da tepkisini şöyle dile getirdi: “Hükümet kaşıkla verip kepçeyle alıyor. Yatıyoruz kalkıyoruz zam. Seçim süreçlerinde zamlar erteleniyor. Seçimden sonra ise toplu olarak yapılıyor. Artık ödeyemez hale geldik. Ülkeyi krize alıştırmaya çalışıyorlar. Sanırım başarıyorlar da. Çünkü artık yadırganmadığını ve ses çıkarılmadığını görüyorum. Başımızdakiler sağ olsun!”