‘Şiddet ve istismara karşı mücadele gücü kadın dayanışmasıdır’

  • 09:05 10 Şubat 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
VAN - “Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” düzenlemesi ve kadına yönelik şiddetin artmasına karşı tepkilerini dile getiren kadınlar, “Bu tür düzenlemeler nedeniyle şiddet ve istismar artıyor. Buna karşı mücadele edecek güç ise kadın dayanışmasıdır” dedi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) 2019 yılı raporuna göre 2019 yılında 474 kadın katledildi. Ajansımızın derlediği verilere göre de 2020 Ocak ayında 33 kadın katledildi. Kadına yönelik şiddet artarken, hükümet bir yandan da çocuk istismarını meşrulaştıracak yargı paketleriyle yasal değişiklikler gerçekleştiriyor. “Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” getiren yasa tasarısının ikinci yargı paketi ile Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor. Kadınlar ise iktidarın şiddeti meşrulaştıran adımlarına tepkili.
 
‘Kadın cinayetlerini birlikte durdurabiliriz’
 
Sosyolog Mülkiye Tekin, Dersim’de üniversite öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamadığını hatırlatarak, kadınların erkekler tarafından “rahatlıkla” katledildiğini, kaybedildiğini belirtti. Mülkiye, “Kadınlar öldürüldükten sonra intihar süsü veriliyor. Failler gereken cezayı almıyor. Buna karşı mücadele gücü kadın dayanışmasıdır. Kadınlar evlendiği veya evlendirildiği erkekle anlaşamadığı vakit, çok rahat katlediliyor ve her türlü şiddete maruz kalıyor. Bu aileden başlayan öğretilmiş çaresizliktir. Kadınlarla dayanışma gerçekleştirdikten sonra şiddeti, cinayetleri durdurabiliriz” dedi.
 
‘Devlet eliyle gerçekleşiyor’
 
Rabia Bayraktar da hükümetin Kasım 2016’da Meclis’e getirdiği tasarıda yer alan ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesi ya da hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını öngören düzenlemenin tekrar gündeme gelmesine tepki gösterdi. Rabia şunları söyledi: “Ülkede sadece kadın katliamları değil çocuk istismarı da bu tasarılardan kaynaklı artıyor. Özellikle katledilen kadınlar eril zihniyete karşı gelen kadınlardır. Bir birey olduğunu anlatan kadın her türlü şiddete maruz kalıyor. Bu kabul edilemeyecek bir durum. Bunun için kadın mücadelesi çok önemlidir.”