Gülsüm Kav: Kararları uygulamanın tek yolu örgütlenmektir

  • 10:17 10 Şubat 2020
  • Güncel
İSTANBUL- Türkiye Kadın Meclisleri Buluşması'na ilişkin konuşan KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Sıkı bir mücadeleyle şiddetin sonunu getireceğimiz bir yere ilerleyeceğiz. Kararları uygulamanın tek bir yolu var örgütlenmektir” dedi.
 
Türkiye Kadın Meclisleri Buluşması, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla 9 şubat günü İstanbul’da yapıldı. Türkiye’nin birçok ilinden çok sayıda kadının katıldığı buluşmayı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Temsilcisi Gülsüm Kav değerlendirdi.
 
“Burada mücadele kararlılığıyla, umuduyla dolu çok sayıda kadını ve hepimizin bir arada ortaya çıkardığı önemli bir özneyi görüyoruz” diyen Gülsüm, “Bizim bu mücadelemiz ilk değil. Uzun zamandır biriken mücadele deneyimi belirli bir noktaya geldi. Türkiye’de durdurmak istediğimiz şiddet ve kadın cinayetleriyle ilgili sorunun değiştiği başka biçimler yaşıyoruz. Aslında yıllardır olan bu kararlılık sonucunda adımlar da attırabilmiş durumdayız. Bazı gelişmeler de var. Bizim birlikte değerlendirmemiz gereken bir dönemeçte olduğumuzu düşünüyoruz. İlk defa bu ay bir azalma ihtimalini yakaladık. 6284 sayılı kanunun uygulanması için yıllarca mücadele ederken, ilk defa bu sene genelgeler yayınlanmaya başlandı” şeklinde konuştu.
 
‘Mücadeleyle şiddetin sonunu getireceğiz’
 
“Devletin kadınları korumadığı” gerçeğinin kadınların mücadelesi sonrası açığa çıktığını dile getiren Gülsüm, şunları söyledi: “Sıkı bir mücadeleyle şiddetin sonunu getireceğimiz bir yere ilerleyeceğiz. Böyle önemli toplantıları alıp önemli kararları almazsak işi kendiliğine bırakırsak, geriye dönüş olabilir. Bu yüzden bu toplantının amacı aslında mücadeleyi getirdiğimiz noktadan daha ileriye taşımak. Ve şiddetin sonunu getirecek bir mücadeleyi nasıl örelim bunun kararlarını almak oldu. Benim bu kısaca genel çizdiğim çizginin pek çok alt başlığı var, önergesi var, maddesi var. Bütün bunları kapsamlı bir şekilde topluma anlatmak istiyoruz. 6284’ün uygulanması, çocuk cinsel istismarına karşı mücadelenin daha yüksek düzeyde verilmesi, şüpheli ölümlerde aydınlatılması, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sloganının gereğini yerine getirip toplumun bütün adalet arayışında toplumun yanında olmak. Biz kadınlar çok ciddi bir ekonomik şiddet yükü altındayız. Kadınların ekonomik şiddetle ilgili eşitlik mücadelesini yükseltme gibi birçok maddemiz, önergemiz var. Bunu da basın ve kamuoyuyla paylaşacağız.”
 
‘Bir sonraki toplantımızda şiddeti konuşmuyor olacağız’
 
“Kararları uygulamanın tek bir yolu var örgütlenmektir” diyen Gülsüm, örgütlenmenin kadın kazanımları ve mücadelesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Gülsüm, “Çok fazla ilde örgütlüyüz. Ama hiç tanımadığımız kadınlarla da tanışarak, buluşarak şimdi nasıl burada birbirimizi bulduysak, bundan sonraki evrede bu salondaki kadınlar böyle tanımadıklarıyla buluşacaklar ve bir sonraki toplantımızda artık şiddet konuşmuyor olacağız. Başka haklarımızı konuşuyor olmayı istiyoruz” dedi.
 
‘Sloganımız adalet arayışının sembolü haline geldi’
 
“Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganının öyküsüne değinen Gülsüm, “Bu slogan bir futbol taraftar sloganı. Futbol takımının tribünlerden yükselttiği bu kadar erkek egemen bir sözü biz kadınlar aldık” dedi. İlk takip ettikleri davanın Münevver Karabulut’un katledilmesine ilişkin dava olduğunu ve o dönem kurulduklarını dile getiren Gülsüm, “Karabulut ailesinin o yalnız başına failin tutuklanmasını isteyen tek başına adalet arayışına dayanamayıp yanına gidip yalnız değilsiniz. Biz de sizinle bu adalet arayışındayız demiştik. Böyle doğdu ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sözünü de ilk dava takibimizde edindik. Ama yıllar içerisinde artık kadınların bütün mücadelesini anlatır hale geldik ve kadınların dışında toplumda adalet arayan kim varsa adalet arayışının sembolü haline geldi” ifadelerini kullandı.