Adıyaman dağlarından Adana pazarlarına taşıdığı kekik ile krize baş kaldırıyor

  • 09:08 11 Şubat 2020
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Adıyaman dağlarından topladığı kekik ve bahçesinde yetiştirdiği nane ve maydanozu pazarda açtığı tezgahta satarak geçimini sağlayan Zahide Aslan, ekonomik kriz ile baş etmeye çalışıyor.
 
Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa semt pazarında tezgah açan Zahide Aslan (60), 2 yıldır kekik, nane ve maydanoz satarak geçimini sağlıyor. Memleketi olan Adıyaman Başpınar köyünün dağlarından topladığı kekik ve kendi bahçesinde yetiştirdiği nane ve maydanozların satışını yapan Zahide, dağlardan pazar tezgahına taşıdığı bitkilerin hiçbir katkı maddesi içermediğini vurguladı. Zahide, ayrıca ekonomik krizin insanların alım gücünü çok etkilediğini belirterek, pahalı olmayan ve temel ihtiyaç olan bitki satışının dahi düştüğünü kaydetti.
 
Özenle toplanan kekik kurutularak satılıyor
 
Dağdan özenle toplayarak kuruttuğu kekiğin, Adıyaman dağlarından Adana pazar tezgahlarına getiriliş öyküsünün kolay olmadığını belirten Zahide, "Tek başıma, geçimimi sağlıyorum. Dağda kekiği kendim toplayıp evde kurutuyorum. Tabi böyle anlatıldığı gibi kolay olmuyor. Kekiği toplarken birçok tehlikeyle karılaşıyorum. Birçok kez elimi kestim. Düşme tehlikesi geçirdim. Daha sonra eve getirip kurutma işlemlerini yapıyorum. Kekik birkaç çeşit işlenebiliyor. Havanda dövülen, tüm olan ve orta boyda olan çeşitleri var, hepsini kendi ellerimle hazırlıyorum" dedi. 
 
Hiçbir katkı maddesi kullanmadığını “Bunlar zahmetli işler ama hepsi değecek şeyler. Nane ve maydanozu da kendim ekip topluyorum. Onları da kurutuyorum. Her birinin ayrı faydaları var. Kışın mutlaka tüketilmesi gerekir. Herkese tavsiye ediyorum"  diye belirtti.
 
‘Satışlar giderek düşüyor’ 
 
Haftada bir pazara gelip tezgah kuran Zahide, “İlk yıl biraz daha iyiydi. Ama artık işler iyice kötüye gidiyor. Onca emeğe rağmen haftalardır elimdeki 1-2 kiloyu dahi satamadım. Eskiden birçok pazara geliyordum. Şimdi 2 haftada bir geliyorum. Çok pahalı bir şey değil ama buna rağmen insanlar alamıyor. Yine de gelip satış yapmaya devam ediyorum. Çalışmak çok güzel ve bu bana güç veriyor" diye konuştu.