Valilik köylülere 'yardımları kabul etmeyin' demiş!

  • 09:09 11 Şubat 2020
  • Güncel
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Ergani Belediye Eşbaşkanı Meryem Yıldız, Elazığ için topladıkları yardımların geri çevrilmesine ilişkin kendilerine resmi bir bilgilendirme yapılmadığını belirterek, valilikten köylülere yardımları kabul etmemeleri yönünde talimat gittiğini söyledi. 
 
Elazığ'da 24 Ocak tarihinde 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kente gönderdiği yardımlara el konuldu ya da geri gönderildi. Ergani, Kars, Pazarcık belediyeleri ve Muğla’nın Bodrum ilçesinde toplanan yardımlar, HDP’li yöneticiler tarafından gönderildiği gerekçesi ile kente alınmadı. Yardımları kentin sınırında bekletilen Ergani Belediye Eşbaşkanı Meryem Yıldız, kendilerine bir gerekçe iletilmediğini kaydederek, valilikten köylülere yardımları kabul etmemeleri yönünde talimat gittiğini aktardı.
 
‘Bekleyen mağdur bir halk var’
 
Ergani’nin Elazığ’a yakınlığı nedeniyle depremin hemen ardından ihtiyaçları belirlemek için irtibata geçtiklerini belirten Meryem,  “Hemen toplayıp kamyonlara yükledik. Ardından yola çıktık. Doğal afetlerde prosedür nettir. Belediyeler herhangi bir yere başvuru yapmadan yardımını yapar. Elazığ sınırında yolumuzu kestiler. Gerekçenin ne olduğunu söylemeden üç dört saat beklettiler. Orada bir mağdur ve bekleyen bir halk varken, kesinlikle gidemeyeceğimizi söylediler” diye anlattı. 
 
‘Valilikten ‘almayın’ talimatı gönderilmiş’ 
 
Meryem, bir köyü aradıklarını ve köylülerin kendilerine, “Evet mağduruz, ihtiyaç var ama valilikten bize talimat gelmiş kabul edemeyiz” dediğini aktardı. Meryem, “Nasıl bir talimattır? Hakikaten akla mantığa sığmıyor. Polislere bize gerekçe sunmalarını söyledik. ‘Halk sağlığına zarar verebilir’ diye bir gerekçe sundular. Orada zaten mağdur olan bir halk var bizler de kalkıp sağlıklarına zarar verecek gıdalar mı seçeceğiz? Kendilerine gelen talimatın bu olduğunu, hiçbir şekilde alamayacaklarını ancak AFAD ve Kızılay üzerinden yapılabileceğini söylediler” şeklinde konuştu.
 
‘Yardımların bir kısmını depoda bekletiyoruz’
 
Elazığ’a giremedikleri gibi geri dönerken de polislerin kendileriyle gelmek istediklerini kaydeden Meryem son olarak şunları dile getirdi: “Biz nasıl geldiysek öyle gideriz dedik. Ama ‘hayır’ dediler ve eskort eşliğinde bizimle Ergani’ye kadar geldiler. Yol boyunca kimliklerimizi aldılar Ergani’de verdiler. Yardımların bir kısmını AFAD’a verdik, diğer kısmını da depoda bekletiyoruz. Olur da bir gün yollar açılırsa götürelim dedik. Bize herhangi bir karar iletilmedi. Mademki böyle bir karar var bizlere ve STK’lere bildirilsin. Sonuç itibariyle belediye devletin bir kurumudur, bir yazı gönderebilir. Böyle bir şey gönderilmedi. Engellemelerden sonra kararı duyduk. Ergani Belediyesi’nin oraya gidip reklam yapma gibi bir derdi yoktur. Orada bir acı üzerinden siyaset güdecek değiliz.”