‘Ulusal birlik ekmek, su kadar elzem’

  • 09:11 11 Şubat 2020
  • Güncel
Zeynep Durgut - Şehriban Abi
 
MUŞ/ERZURUM - Kürt halkına yönelik baskıların artarak sürdüğünü ve iradelerinin dahi tanınmadığını belirten kadınlar, “Ulusal birlik artık ekmek, su kadar elzemdir. Bugün bir olmazsak hiçbir zaman bir olmayacağız” dedi.
 
Kürdistani İttifak Çalışması, Diyarbakır’da 18-19 Ocak’ta 9 Kürt partisi ve hareketi tarafından “Ulusal Birlik Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya farklı Kürt kurumları, siyasi partiler, kadın örgütleri ve hareketlerinden çok sayıda katılım gerçekleşti, ardından sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, “Kürdistan coğrafyasında kadınların yaşadığı büyük acılar ve verdiği mücadeleye” dikkat çekilerek, birlik mesajı verildi.
 
Muş ve Erzurum’da mikrofon uzattığımız kadınlar da Kürt halkının yıllardır çektiği acılar ve zulümler karşısında artık bir çatı altında olması gerektiğini vurguladı.
 
‘Ulusal birlik olmadan sorunlar çözülmez’ 
 
Muş’un Varto İlçe Belediyesi’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Meclis üyesi Müzeyyen Işık, Kürtlerin birliği gerçekleşmediği sürece halk olarak sorun yaşamaya devam edeceklerini dile getirdi. Uluslar birliğin Kürt halkının sorunlarını çözmede önemli bir yere sahip olacağını ifade eden Müzeyyen, “Partilerde ve örgütlemede ulusal birlik bizler açısından çok önemlidir. Her ne kadar farklı ülkelerin topraklarında olsak da bizler bir şemsiye altında toplanmalıyız. Kürtlerin gündemindeki en önemli konulardan biri ulusal birliktir. ‘Kürdistan 4 parça’ diyorlar fakat öyle değil. Kürdistan sadece haritalarda 4 parça olarak görünüyor. Birlik bizim için en elzem şeydir” sözlerini kullandı. 
 
‘Kürtler bir olmadığı sürece yok edilmeyle karşı karşıya kalacaktır’
 
Cegerxwîn’in “Kurdino bibin yek eger hûn nebin yek hûn ê herin yek bi yek- Kürtler bir olun bir olmazsanız, gidersiniz” sözünü hatırlatan Müslime Boz da Kürt halkı olarak barış içinde, özgür ve eşit bir yaşam istediklerini vurguladı. Kürtlerin haklarını alması için ulusal birliğin önemli olduğunu söyleyen Müslime, “Zulüm, baskı, tutuklama, göç, ölüm, yok sayılmaları çok yaşadık. Kürtler bir olmadığı sürece de bu devam eder. Ekmek su gibi elzemdir bizim için birlik. Bizim ömrümüz geçti. Gençler, çocuklar daha iyi bir yaşam sürmeli. Bu yüzden bu birliğin gerçekleşmesi gerekiyor” dedi.
 
‘Bugün olmazsa hiçbir zaman olmaz’ 
 
Ulusal birliğin bir ihtiyaç olduğunu söyleyen HDP Muş İl Yöneticisi Çiçek Tutuş, “TBMM’de HDP görmezlikten geliniyor, belediyelerimize kayyım atanıyor. HDP Kürt partisi olduğundan, özellikle kadın partisi olduğundan bu muameleler yapılıyor. Bu kadar baskı ve zulme rağmen HDP hala ayaktadır. Biz Kürtler tüm bunlara karşı neden bir olmayalım? Bugün bir olmazsak hiçbir zaman bir olmayacağız. Bazı Kürtler ise tüm yaşananlara karşı sessiz. Oysa sana yaşam hakkı bile tanınmıyor. Bugün birbirimize sahip çıkmazsak ne zaman sahip çıkacağız” diye sordu.
 
‘Zulme karşı gerekli olan ulusal birliktir’
 
Erzurum'da mikrofon uzattığımız Zekiye Güneş ise Kürt halkına yönelik zulmün gittikçe arttığını belirterek, şunları söyledi: “Dilimize, kimliğimize, varlığımıza karşı her geçen gün baskılar artıyor. Akşamları polislerden dolayı yola bile çıkamıyoruz. Zulüm içinde yaşıyoruz, bizlere hakaret ediliyor. Belediyelerimize kayyım atanıyor, ardından bizlere hizmet etmiyorlar. Gençlerimizi katlettiler. Bu zulümlere karşı lazım olan tek şey ulusal birliktir.”
 
‘Kadınlar ittifak sağlayabilirler’
 
Güler Aras da iradelerinin tanınmadığını vurgulayarak, “Belediyelerimize kayyım atandı. Kayyımdan sonra hiçbir hizmet görmedik. Tüm bu zulme karşı başta Kürt kadınları olmak üzere herkesin ulusal birlik için mücadele etmesi gerekir. Kadınlar Kürt halkının ittifakını sağlayabilir” diye konuştu.