Babaları tarafından istismara maruz kalan 3 kardeşten ‘dayanışma’ çağrısı

  • 09:07 12 Şubat 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek
 
MERSİN - Babaları tarafından sistematik tecavüze maruz kalan, fiziksel ve psikolojik şiddette uğrayan  3 kız kardeş, yıllar sonra bir araya gelerek yaşadıklarını birbirine anlattı. Teyzeleri ve kuzenlerinin de aynı kişi tarafından istismara maruz kaldığı ortaya çıkınca 5 kadın şikayette bulundu ancak fail S.D., ifadesi alınıp serbest bırakıldı. “Artık susmayacağız” diyen 3 kız kardeş kadınlara da dayanışma çağrısında bulundu. 
 
Mersin’de yaşayan S.D.(55) isimli erkeğin,  3 kızı, yeğeni ve eşinin kız kardeşini tecavüze maruz bıraktığı ortaya çıktı. S.D., kızları H.G. (34), S.D. (30) ve S.D.(28) ile diğer iki kadın geçen hafta Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulundu. Soruşturma başlatılmasının ardından gözaltına alınan S.D., ikamet ettiği Aydın’ın Didim ilçesinde ifadesinin alınmasının ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından serbest bırakıldı. Sistematik cinsel istismara maruz bırakılan 3 kız kardeş, failin serbest bırakılmasına tepki gösterirken, S., “Bu kadar insanın şikayeti dikkate alınmayıp serbest bırakılıyor. Bu bir akıl tutulmasıdır” diyerek öfkesini dile getirdi. 
 
‘Susmayacağız, utanmayacağız’ 
 
9 yaşında istismarın başladığını belirten S., 15 yaşına kadar devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar korktuğu ve toplumun cinsiyetçi, erkeği koruyan bakış açısı nedeniyle konuşamadığını ifade eden S., “Ama bu saatten sonra asla susmayacağım ve susmayacağız. Asla da utanmayacağız. Utanması gereken biz değiliz o adi erkektir. Şimdiye kadar baskı, işkenceyle bastırdı sesimizi, ama artık susmayacağız. Başka insanların evladına zarar vermesin diye bu kişinin bir an önce ceza alıp tutuklanması gerek. İstediğimiz tek şey o adi erkeğin ceza alması, ellini kolunu sallayarak insanların arasında dolaşamaması. Düşünün babasını seven 9 yaşında küçük bir çocuksun ama o sana, sevgi sandığın aslında hayatını karartacak kötülükle karşılık veriyor. Baba sevgisinin o şekilde olduğunu sanıyordum.  Ben 12 yaşına gelince ancak anlamaya başladım ve evden kaçtım” dedi. 
 
‘Sığındığım polisler bana inanmadı ve eve gönderdi’ 
 
“Kimseye anlatamazdım çünkü tehdit ediliyordum, çocuktum, korkmuştum” diyen S., çareyi evden kaçmakta bulsa da karakolda kendisine inanmadıklarını aktardı. S., “Polis bana değil o erkeğe inandı ve annemden dayak yediğim için evden kaçtığımı söyleyince eve gönderildim. Eve varınca işkencesine maruz kaldım. ‘Kimseye bir şey dedin mi’ diye defalarca dövdü. Hiç birimizin birbirimizden yıllarca haberi olmadı sadece büyük ablam görmüştü ve o zamandan bu zamana birbirimizin yüzüne dahi bakmadık. Çok utandık, cesaret edemedik.  Meğer tüm kardeşlere aynı kötülüğü yapmış. Bir ay önce bir araya gelmiştik tüm kardeşler ve orada ben itiraf edince diğer kardeşlerim, teyzem, kuzenim de anlatınca olay ortaya çıktı. Korkunç bir durumdu, susmamalıydık” diye konuştu. 
 
‘Ağır bir ceza alır umuduyla şikayette bulunmuştuk’ 
 
Ardından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduklarını aktaran S., “Serbest bıkıldığını duyunca adeta yıkıldık, şikayet etiğimiz vakit kesin ağır bir şekilde ceza alır umuduyla gitmiştik. İfadesinde ‘para için bunları uydurduğumuzu’ söylemiş. Onun yaptığı onca işkenceye karşı biz büyük bir emekle okuyup meslek sahibi olduk. Parasına da muhtaç değiliz. Hepimizin işi gücü var. Ailesinden birçok kişinin haberi olduğu halde susuyorlar. Elimizde Adli Tıp raporları var. Resmi evraklarımız var.  Korkunç bir durum. Böyle bir suçlunun serbest bırakılmasına anlam veremedik” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadın dayanışmasına ihtiyacımız var’
 
Failin ceza alması için sonuna kadar mücadele edeceklerini ancak kadınların da kendi yanlarında olmasını istediklerini aktaran S., son olarak şunları ekledi: “Kadın dayanışmasına ihtiyacımız var. Duyulur duyulmaz başta Mersin olmak üzere Adana ve birçok yerden kadın desteği almaya başladık. Mersin Kadın Meclisleri, Mersin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mersin Kadın Platformu ve birçok kadın örgütü destek oldu. Kadın dayanışması sayesinde inanıyorum ki bu ve bunun gibi kişiler cezasını bulacaktır bulmalıdır da. Adalet arayışımızda tüm kadınları desteğe çağırıyoruz.” 
 
‘Annemizi de fuhuşa zorladı’ 
 
6 yaşından 20 yaşına kadar sistematik cinsel istismara maruz bırakılan H., sistematik fiziksel şiddete de maruz kaldıklarını anlattı. 20 yaşındayken kız kardeşinin istismara maruz kaldığını gören H., “Bir sabah uyandım, koridordan ayak sesi geldiğini duydum. Kendim için korkarken ayak sesleri kesildi, kardeşimin odasına girmişti. Öleceğim sandım. Yaşadıklarımız psikolojimi alt üst etti. Çok fazla mağdur var, çok fazla şikayetçi var ama korktukları için üzerini kapatmaya çalışıyorlar. Annemi hep dövüyordu ama sonradan öğrendik ki annemi de fuhuşa zorluyordu. Biz adaletin yerini bulmasını, onun en ağır cezayı almasını istiyoruz" dedi.
 
‘Takipçisi olacağız’ 
 
Mersin Kadın Meclislileri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Özge Çabuk, fail tutuklanıp en ağır cezayı alana kadar davanın takipçisi olacaklarını belirterek, “Cinsel istismar davalarında soruşturma titizlikle ve etkin yürütülmeli, dava süreçlerinde faillere ceza indirimleri, iyi hal indirimleri gibi indirimler uygulanmamalıdır. Bu olayın peşini bırakmayacağız. 3 kız kardeşin yanındayız” diye belirtti.