Barış Anneleri: 21 yıl önceki ruhla tecride karşı sokağa çıkmalıyız

  • 09:04 13 Şubat 2020
  • Güncel
Beritan Canözer - Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Barış Anneleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilişi ve 21 yıldır uygulanan tecride karşı “O gün komplo ile bugün de tecrit ile Kürt halkını sindirmek istiyorlar. O gün nasıl sokağa çıktıysak şimdi de aynı ruhla sokağa çıkmalıyız” çağrısı yaptı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilişinin 21’inci yılında İmralı Adası’nda sistematik şekilde tecrit uygulanmaya devam ederken, aile ve avukat görüşü de engelleniyor. Barış Anneleri, geçen bu süreçte çeşitli eylem ve etkinliklerle komploya ve tecride karşı yürütülen mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı. 
 
‘Kürt halkının karanlığa gömülmek istendiği gün’ 
 
Hakkari Barış Anneleri Meclisi üyesi Emine Atak, 15 Şubat gününün Kürt halkının karanlığa gömülmek istendiği gün olduğunu ifade ederek, Kürt halkının direnişi ve mücadelesi ile bu kirli oyunları bozduğuna işaret etti. Tecridin kabul edilemez olduğunu dile getiren Emine, “Komplo Kürt halkı için kara bir gündür ama biz komplo karşısında diz çökmedik. O günden beridir ayaktayız, Önderliğimiz için direniyoruz. O gün komplo ile bugün de tecrit ile Önderlik şahsında Kürt halkını sindirmek istiyorlar. Hepimiz tecride karşı sokağa çıkmalıyız. Eskiden nasıl çıktıysak yine aynı ruhla sokağa çıkmalıyız” dedi. 
 
‘Tecridi direnişle kıracağız’ 
 
Kürtlerin yaşadığı kentlerde özel savaş politikalarının uygulandığını, saldırıların yoğunlaştığını söyleyen Emine, “Özellikle anneler ve gençler sokağa çıkmalıdır. Anneler tecridi parçalamak için elinden geleni yapmalıdır. Direnişimizle tecridi kıracağız ve Önderimizle bir araya geleceğiz. Kürt halkı asla kimliğinden, hakikatinden vazgeçmeyecektir. Özellikle kadınlar ve gençler tecrit kırılana kadar mücadele etmelidir” ifadelerini kullandı.
 
‘Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan’dır’
 
Adana Barış Anneleri Meclisi üyesi Sevim Aslan, tecridin insanlık suçu olduğunu ve onurlu hiçbir Kürt’ün tecride sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı. Sevim, tecrit ile Kürt halkının sindirilmeye ve yok edilmeye çalışıldığına işaret ederek, “Her koldan saldırıyorlar ama bizi bitiremediler, bitiremeyecekler. Sayın Öcalan’a tecrit uygulayarak Kürt halkını kimliğinden, ideolojisinden, mücadelesinden uzaklaştırmak istiyorlar ama Kürt halkı 45 yıldır verdiği mücadelenin arkasındadır ve asla pes etmeyeceğiz. 15 Şubat komplosunu da kınıyorum, lanetliyorum. Onurlu hiçbir Kürt komployu unutmamalı ve unutturmamalı. Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan’dır ve bunu asla değiştiremeyecekler. İçeride de olsa, tecritte de olsa biz hala onun bize sunduğu perspektifler ile mücadele ediyoruz. Komplo Kürt halkı için kara bir gündür ve asla unutmayacağız” diye konuştu.
 
‘Hala dimdik ayaktayız’
 
Tecridin tüm Kürt halkı üzerinde yürütüldüğünü söyleyen Adana Barış Anneleri Meclisi üyesi Sakine Toprak da, “Onurlu olan hiçbir Kürt tecridi kabul etmemeli” dedi. Bugüne kadar hiçbir savaş politikasının Kürtlerin mücadelesini bitiremediğine vurgu yapan Sakine, “Ne yaparlarsa yapsınlar Önder Apo’dan ve ideolojisinden vazgeçmeyeceğiz. 15 Şubat bizim için kara bir gündür ve ben tüm Kürt halkına sesleniyorum. Zulmü kabul etmesinler, tecridi kabul etmesinler. Komployu herkes unutsa bile biz kadınlar, anneler unutamayız” dedi.