Savcı tutsak yakınlarının dilekçelerini iade etti: Tutuklular kendileri de yazabilir

  • 09:09 13 Şubat 2020
  • Güncel
MARDİN - Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde artan baskılara ilişkin ailelerin savcılığa yaptığı başvuru, “Tutuklular kendileri de dilekçe yazabilir, bunları dile getirebilir” denilerek iade edildi. Tutsak yakınlarından Nure Terlak, "Bunları kimse görmüyor mu? Hayata geçirilen işkencelere bir an önce son versinler. Rize’de işkence artık rutin hale getirildi" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.
 
Cezaevlerinde siyasi tutsaklara dönük hak ihlalleri artarak devam ediyor. Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutsakların tek kişilik hücrelere konulduğu ve adli tutsakların olduğu kısımda tutulduğu İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından açıklandı. Duruma tepki gösteren tutsak yakını, cezaevinde yaşanan hak ihlaline karşı verdikleri dilekçenin kendilerine geri döndüğünü söyledi.
 
'Tutsakların üzerinde bir tek elbiseleri kaldı'
 
21 yıldır cezaevinde olan oğlu Necdet Terlak'ın tutulduğu Rize Cezaevi’nde baskıların bir an olsun dinmediğini ifade eden Nure Tarlak, "Ne işkence varsa her şeyi onlara yapıyorlar. Yemek konusunda eşya konusunda her şeyde onlara baskı yapıyorlar. Üzerlerindeki elbise dışında bütün elbiselerini almışlar. Daha önce de onlara darptan ayakta sayıma kadar her türlü işkenceyi yapmışlardı. Son olarak Cuma günü bizi arayıp ‘hemen gidin dilekçe verin’ dediler. Hepsini ayrı ayrı koğuşlara koyup adlilerin yanına koymuşlar. Onlara sürekli bardak ya da çatal atıyorlarmış. Oğlum bana ‘Gidin dilekçe verin İHD'yi devreye koyun’ dedi. Biz de bunun üzerine buradaki savcılığa giderek cezaevinde var olan baskıların bir an önce son bulması için bir dilekçe verdik" dedi.
 
'Rize işkence ile ünlendi'
 
7 Şubat’ta verdikleri dilekçeye 10 Şubat’ta yanıt verildiğini söyleyen Nure, Rize savcılığının gönderilen dilekçelere, "Tutuklular kendileri de dilekçe yazabilir bunları dile getirebilir" şeklinde cevap vererek dilekçeleri kendilerine geri gönderdiğini belirtti. Nure, "Kanun bu değil, adalet bu değil. Her şeylerini onlardan almışlar. Tutsaklar zaten çocuklarımız, onlara bir de böyle işkence ediyorlar. Biz çocuklarımız için her yere başvuracağız. Rize Cezaevi işkenceyle ünlendiği gibi işkence de rutin hale getirilmiş durumdadır. Kime Rize desek ‘Ah vah’ ediyor. Cezaevi yönetimi bunları görmüyor mu? Bu işkenceye bir an önce son versinler" diye vurguladı.
 
'Bu işkencelere son versinler'
 
Nure, hayata geçirilen işkencelerin bir an önce son bulması çağrısında bulunarak, "Bunları hiç bir avukat ya da insan savunucu görmüyor mu? Bizim çocuklarımız orada işkence altında. Çocuklarımızın yanında olacağız. Bizi istedikleri kadar zorlasınlar ama biz ne ölümle ne de işkenceler ile bitmeyeceğiz. Bunu nereye kadar sürdürecekler ki? İşkence ile tavrımız değişseydi 80’li dönemlerde çoktan bitmiş olmamız gerekirdi. Bizi bitiremeyeceklerini akıllarına koysunlar” şeklinde konuştu.