‘Ulusal birlikle halklarımızın özlem duyduğu özgür yaşamı inşa edebiliriz’ (3)

  • 09:01 14 Şubat 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TEV-DEM Koordinasyon üyesi Foza Yûsif, Kürt ulusal birliğine işaret ederek, “Ulusal birliğin sağlanmasıyla haklarımızı garanti altına alıp halklarımızın özlem duyduğu özgür yaşamı inşa edebiliriz. Bu ruh ve inançla hareket etiğimiz sürece karşılaşacağımız tüm engellerin üstesinden geleceğimize inanıyoruz” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999 tarihinde uluslararası komployla Türkiye’ye getirilişi 21’inci yılına girdi. Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) Koordinasyon üyesi Foza Yûsif, uluslararası komplo, Ortadoğu’da gelişen kriz, Ortadoğu ve Kuzey - Doğu Suriye’de yaşanan savaşın komployla ilişkisine dair ajansımıza önemli değerlendirmelerde bulundu.
 
Üç bölüm olarak verdiğimiz röportajın son bölümünde Foza Yûsif, ulusal birliğin önemine ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki partilerin tutumuna dikkat çekiyor.
 
*Bölgede gelişen savaşın merkezinde Kürtler bulunuyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan Kürtlere ulusal birliğin kapısını gösteriyor. Bu kapı Kürtlere nasıl bir avantaj sağlayacaktır?
 
Kürtlerin varlığı büyük tehlike altında. Irak'taki mevcut durum, Kuzey Kürdistan Kürtlerine yapılan saldırılar, Batı ve Doğu Kürdistan'a yapılan saldırılar tehlikenin boyutlarını ortaya koyuyor. Kürtler olarak kendimizi aldatmamalıyız. Henüz katliam tehlikesini atlatmış değiliz, varlığımıza ve kimliğimize büyük bir saldırı var. Şüphesiz buna karşı büyük bir direniş var, ama tehlikeler de bir o kadar büyük. Bu yüzden gerçeği görüp anlamalı ve tehlikelere karşı duyarlı olmalıyız. Hem içeriden hem de dışarıdan gelen tehditleri bertaraf etmek için ulusal çizgide birleşmeliyiz. Kürt birliğini inşa etmek için fırsatlar var.
 
Geçmişte, Kürt siyasi hareketlerinin bir araya gelmeye dönük büyük bir istekleri vardı, bu istek daha önce uluslararası güçler tarafından birçok engelle karşılaştı. Ancak şimdi hem içte hem de dışta ulusal birliğin ve dayanışmanın gelişmesi için büyük bir talep var. Bu temelde birçok girişimde bulunuldu, ancak maalesef genel bir ulusal kongrenin gerçekleştirilmesi düzeyinde gerekli sonuçlara ulaşılamadı. Bu parçalı durumun birçok nedeni var, birçok Kürt örgütü ve gücü Kürtlerin yaşadıkları durumun ve karşı karşıya olduğu tehdidin farkında değil ve bu büyük bir sorundur. Bazı örgüt ve grupların kendi küçük ve dar çıkarlarını ulusal çıkarlarının önüne koyması ulusal birliğin önündeki en büyük engeldir.
 
*Kuzey ve Doğu Suriye’de diğer partilerin ulusal birliğe yaklaşımı nasıl? Çalışmaları yeterli buluyor musunuz?
 
“Rojava Kürdistan’ındaki Kürtlerin birliği çok önemlidir, çünkü Suriye şu anda yeniden inşa ediliyor ve bu süreçte bizler örgütlülüğümüzü büyüttüğümüz oranda varlığımızı koruyup garanti altına alabiliriz.”
 
Rojava Kürdistan’ında ulusal birlik çalışması var ve Rojava’daki Kürt halkına karşı büyük bir saldırı, işgal ve soykırım var. Rojava Kürdistan’ındaki Kürtler olarak bunu çok iyi anlamalı ve kendimizi buna göre örgütlemeliyiz. Rojava Kürdistan’ındaki Kürtlerin birliği çok önemlidir, çünkü Suriye şu anda yeniden inşa ediliyor ve bu süreçte bizler örgütlülüğümüzü büyüttüğümüz oranda varlığımızı koruyup garanti altına alabiliriz. Taşlar yerine oturduktan ve yeni bir anayasa yazıldıktan sonra, bu süreci tersine çeviremeyiz. Bu anlamda, hem aydınlar hem de toplumsal yapılar ve Suriye Demokratik Güçleri (QSD) tarafından geliştirilen girişimler ve atılan adımlar çok değerlidir. Halkımızın umut özlem ve beklentileri doğrultusunda değişim ve dönüşüm gerçekleşmelidir. Aksi taktirde halklarımızın önüne yüz akı ile çıkmak mümkün değildir. Şimdiye kadar bazı adımlar atıldı ve devam ediyor.
 
‘Ulusal birliğimizi sağlayarak halkımızın umuduna sahip çıkmamız gerekir’
 
“Bir Kürt siyasi hareketi olarak, halkımızın talepleri doğrultusunda kendi siyasetimizi ortaya koyarak mücadele etmeliyiz. Çözüm ulusal birlikte, gücümüz ulusal birliğimizde, inşa etmek istediğimiz gelecek yine ulusal birliktedir.”
 
Son olarak, Suriye'deki Kürt Ulusal Partisi (ENKS) geç de olsa bölgede bürolarını açtı. Keşke çok önceden bu adımlar atılmış olsaydı. Çok yavaş ilerliyoruz, bölgemizdeki ve Suriye'deki süreç çok hızlı işliyor. Eğer bizler bu hıza ayak uyduramazsak, değerlerimizi kaybedeceğiz. Bundan sonra büyük adımların atılacağı umudunu taşıyoruz. Tehdit ve tehlikelerin farkında olmalıyız, ulusal perspektif ve diplomasimizi birleştirerek hareket etmeliyiz. Halkımızın talep ve özlemlerine sahip çıkıp cevap olabilmeliyiz. Halkımızın iradesine sahip çıkarak tarihsel sorumluluklarımızın bilinciyle harekete geçmeliyiz. Bir Kürt siyasi hareketi olarak, halkımızın talepleri doğrultusunda kendi siyasetimizi ortaya koyarak mücadele etmeliyiz. Çözüm ulusal birlikte, gücümüz ulusal birliğimizde, inşa etmek istediğimiz gelecek yine ulusal birliktedir. Ancak ulusal birliğin sağlanmasıyla haklarımızı garanti altına alıp halklarımızın özlem duyduğu özgür yaşamı inşa edebiliriz. Bu ruh ve inançla hareket etiğimiz sürece karşılaşacağımız tüm engellerin üstesinden geleceğimize inanıyoruz.
 
Bitti…