HDP önümüzdeki dönem yazar ve aydınlardan oluşan ‘Danışma Meclisi’ kuruyor

  • 09:08 14 Şubat 2020
  • Güncel
Habibe Eren
 
ANKARA - Kongre hazırlıklarını sürdüren HDP’de parti kurullarında görev almak için adaylığa önemli isimlerin başvurduğu belirtiliyor. Önümüzdeki dönem HDP’nin yönetim organları dışında çok sayıda akademisyen, yazar ve aydınlardan oluşan "Danışma Meclisi" kurulması hedefleniyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 23 Şubat’ta Ankara Arena’da gerçekleştireceği 4’üncü Büyük Olağan Kongresi’nin hazırlıklarını sürdürüyor. Kongre öncesi yapılan bölge konferanslarından çıkan sonuçlarla yol haritasını belirleyen HDP, yeni dönem parti kadrolarının belirlenmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 
 
Aydın, yazar ve gazetecilerle birebir görüşmeler yapıldı
 
Kongre öncesi oluşturulan Genişleme Komisyonu, Türkiye ve bölgede çalışmalarını hızlandırdı. Komisyonda toplumsal temsiliyeti olan kişiler, kurumlar ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri ile birebir yapılan görüşmelerin yanı sıra aydın, gazeteci, yazar ve akademisyenlerle yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.  Bu toplantılarda HDP’nin politik hattına yönelik öneriler ile birlikte kamuoyunun HDP’den beklentilerine dair bir dizi tartışma yürütüldü. 
 
Önemli isimler başvuruda bulundu
 
Kongreye çok az bir zaman kalırken, Parti Meclisi (PM) ve yönetim kademelerinde yer alacak isimler de netleşmeye başladı. Parti kaynaklardan edinilen bilgilere göre adaylık için önemli isimler başvuruda bulundu. Mutabakat Komisyonu başvuran isimleri değerlendiriyor. 
 
Türkiye’yi yönetmeye aday bir parti olarak çıkış yapması bekleniyor
 
Teknik hazırlıklarda da sona gelinirken, HDP’nin kongre şiarında da karar kılındı. Parti kulislerinde bu şiarın HDP’nin Türkiye’yi nasıl yöneteceği ve hangi vizyona sahip olduğunu ortaya koyan bir tema olacağı konuşuluyor. Kongreyle birlikte HDP’nin artık sadece muhalefet partisi olarak değil aynı zamanda Türkiye’yi yönetmeye aday bir parti olarak çıkış yapması bekleniyor. 
 
Eğilim iki eş başkanın tekrar görev alması yönünde
 
HDP bileşenleri ve kurulları aday olacak kadın ve erkek eş başkanlar üzerinde tartışmayı sürdürüyor.  Bu tartışmalarda ağırlıklı eğilim, iki eş başkanın da yeni dönemde tekrar görev alması yönünde. Öte yandan daha önce iki dönem kuralında bazı isimlerde esnekliğe gidileceği belirtilirken, son tartışmalarda bu esnekliğe gidilmeyeceği yönünde karar kılındı. Bundan etkilenen 20 ismin ise partinin diğer komisyonlarında değerlendirilmesi öngörülüyor. 
 
Danışma Meclisi kurulacak
 
HDP yönetim organları dışında çok sayıda akademisyen, yazar, aydınlarla "Danışma Meclisi" kurmayı ilke olarak kongre önüne sunmaya hazırlanıyor. 
 
Hedef 30 bin katılımcı
 
Kongreye 30 bin katılımcının gelmesi hedeflenirken,  7 kıtadan sol, sosyalist ve diğer toplumsal düşünce ve inanç temsilcilerinden yüzlerce kişinin de kongreye katılımı bekleniyor. Bu anlamda partinin hazırladığı davetiyeler konuklara ulaştırıldı, geri dönüşler alındı. Davet edilen kişilerden ve kurumlardan kendilerine gelen dönüşleri değerlendiren HDP, kongreye beklediklerinden daha büyük bir katılımın olabileceğini öngörüyor. 
 
 Kongrede sürpriz sanatçılar sahne alacak
 
Sürpriz sanatçıların kongrede sahne almasına dönük hazırlıkların yanı sıra kongre bittikten sonra yeni seçilen eş başkanlar akşam saatlerinde yabancı heyetle yemekli bir buluşma gerçekleştirecek.
 
HDP’nin 23 Şubat’ta gerçekleştireceği 4’üncü Büyük Olağan Kongresi öncesi HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında son kez bir araya gelen MYK’da, kongre hazırlıklarının son aşaması, davet edilen uluslararası katılımcıların listesi ve Mutabakat Komisyonu’nun hazırladığı çalışmalar değerlendirildi.
 
Kongre öncesi son MYK'de AKP'nin İdlib, Suriye ve Kıbrıs politikaları ele alındı
 
MYK'de AKP'nin İdlib, Suriye ve Kıbrıs politikaları ele alınırken, AKP hükümetinin uluslararası güçlerin teşviki ile Suriye’de kalıcı bir oyunun içine çekildiği tespiti yapıldı. Bir diğer tespit de "savaş, işgal ve ilhak politikalarının çözüm getirmeyeceği "oldu. 
 
Abdullah Öcalan'ın tespitleri hatırlatıldı
 
Türkiye toplumun tümünün etkileneceği savaş ve işgal politikasının terk edilmesi ve sorunların diyalog ve barış yolu ile çözülmesi gerektiğinin altı çizilen MYK'de, özellikle Suriye ve Rojava’da yürütülen savaş ve işgal politikalarının çözüm getirmeyeceğine dair PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tespitleri hatırlatıldı.
 
Ayrıca Abdullah Öcalan’ın uluslararası güçlerin desteği ile Kenya’dan Türkiye’ye getirilmesinin 21’inci yılında İmralı tecridinin kaldırılması ve çözüm merkezli mesajların topluma ulaşmasının zemini oluşturmak için atılacak adımlara yönelik bir dizi tartışmalar yürütüldü. 
 
Kıbrıs politikası tartışıldı: İlhak politikalarına son verilmeli
 
AKP’nin Kıbrıs politikası MYK’de ele alınan bir diğer konu oldu. Kıbrıs’ın kaderinin Kıbrıs'taki topluluklar tarafından karar verilmesi gerektiği ve  bu yüzden ilhak politikalarının terk edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.