İki yıldır hücrede tutulan tutsağın annesinden duyarlılık çağrısı

  • 09:03 17 Şubat 2020
  • Güncel
MARDİN - İki oğlunun tutsak olduğu cezaevindeki baskıların bir an önce son bulması gerektiğini ifade eden Resmiye Baybars, "İki oğlum ceza aldı ikisi de farklı cezaevlerinde. Osmaniye'de kalan oğlum hukuksuz bir şekilde 2 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor ve gördüğü işkenceden dolayı ağrıları olmasına rağmen tedavi edilmiyor" diyerek duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
Türkiye ve bölge cezaevlerinde siyasi tutsaklara dönük baskı, keyfi uygulama ve hak ihlalleri her geçen gün artıyor. Farklı cezaevinde iki oğlu bulunan Resmiye Baybars, Osmaniye Cezaevi’nde bulunan oğlu Abdulkadir Baybars'ın duruşmada yaptığı savunma nedeniyle iki yılla yakındır tek kişilik hücrede tutulduğunu söyledi. Resmiye, daha önce oğulları için İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvuruda bulunmalarına rağmen bir şey yapılmadığına dikkat çekerek, dayanışma çağrısında bulundu. 
 
'Oğlum iki yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor'
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında tutuklanan iki oğlunun ayrı ayrı ceza aldığını söyleyen Resmiye, "Abdulrahim Silivri Cezaevi’nde kalıyor. ‘Örgüt üyeliği’nden ona 20 yıl ceza verildi. Diğer oğlum Abdulkadir Osmaniye Cezaevi’nde ona iki kez ağırlaştırılmış müebbet verildi. 2018 yılının Ocak ayında Nusaybin davasında yaptığı savunma nedeniyle cezaevine götürüldüğünde ondan uzun bir süre haber alamadık. Daha sonra da tek kişilik hücreye konulduğunu öğrendik. Daha kendisine ceza verilmeden hücreye konuldu. Kimseyle görüşmesine izin verilmiyor. Kitaplarını ve gönderdiğimiz elbiseleri de ona vermiyorlar. Ona her şeyi buradaki yerden alacaksın diyorlar. Oğlum iki yıla yakındır tek başına hücrede tutuluyor. Daha cezası onaylanmadı bile, onaylandığında hücrede tutulmaya devam edilecek" dedi.
 
‘Gardiyanlar onu hücrede darp etmişlerdi’
 
Oğlunun kimseyle görüştürülmediği için tek başına kalması nedeniyle sesinin kısıldığını belirten Resmiye, "Oğlum iki yılla yakındır tek başına yaşıyor. Biz de uzak olduğu için sürekli yanına gidemiyoruz. Telefonla bizle konuştuğunda sesini çok az duyuyoruz artık. Sesi kısılmış orada bir şey olduğunda başına bir şey geldiğinde de bize anlatmıyor. Açık görüşlerine gittiğimizde eğer darp edilmişse kendimiz anlıyoruz kendisi bize söylemiyor. İki ay önce görüşüne gittiğimizde gardiyanlar hücrede onu darp etmişlerdi. Yanımıza geldiğinde burnu morarmıştı. Diğer oğlum koğuşta arkadaşlarının arasında ama bu işkencelere bir an önce son verilmelidir" diye vurguladı.
 
‘İşkence izleri hala duruyor’
 
Osmaniye Cezaevi’nde tutulan Abdulkadir'in gözaltına alınırken gördüğü işkence nedeniyle hala ağrılarının olduğunu söyleyen Resmiye, oğlunun cezaevinde tedavi edilmediğini dile getirdi. Resmiye, "Onlara her türlü işkenceyi yapıyorlar. Sonra gelip ‘biz onlara bakıyoruz. Sizde onların elektrik faturalarını ödeyin’ diyorlar. Oğlum dört senedir cezaevinde işkence gördüğü zamandan kalma yaraları ağrıları var hala. Onu hastaneye götürüp tedavi bile etmiyorlar. Tek hücrede şu an ne durumda onu bile bilmiyoruz. Çocuklarımızdan ellerini çeksinler artık" diye konuştu.