Depremin merkez üssünde 44 köy yaşanmaz durumda

  • 19:59 24 Şubat 2020
  • Güncel
 
 
HABER MERKEZİ - İran’ın Xoy kentinde meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin yaşamını yitirdiği 5.8 şiddetindeki deprem, Xoy kentinde de 44 köyü yaşanmaz hale getirdi.
 
Türkiye-İran sınırındaki İran’ın Xoy kentinde dün (23 Şubat) sabah saatlerinde meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem Van’ın Başkale ilçesine bağlı dört köyünde yıkıma neden olmuştu. İlçede enkaz altında kalan 9 yurttaş yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Dün akşam da 5.8 şiddetinde meydana gelen ikinci büyük depremin dışında yüzlerce artçı sarsıntı yaşandı.
 
Depremin merkez üssü olan Xoy’da yerel saatle 18.05’te yerin 4,4 kilometre derinliğinde 4.3 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Deprem Selmas kentinden de hissedildi.
 
Xoy’da meydana gelen depremlerde en az 104 kişinin yaralandığı, 44 köyün yaşanmaz hale geldiği belirtildi. Fırat Haber Ajansı’nın yayınladığı fotoğraflarda çok sayıda evin yıkıldığı görülüyor. Tamamen yıkılmış evlerin yanısıra bazı cepheleri çökmüş evler, yıkılmış bahçe duvarları, çatlamış oda duvarları, çöken çatılar, patlamış pencereler dikkat çekiyor. Depremin vurduğu köyler hala yoğun kar altında.
 
Soğuk hava koşullarına rağmen çok sayıda kişi deprem endişesiyle dışarıda kalmaya devam ediyor. İran rejiminin yardımlarının ise yetersiz olduğu belirtiliyor.
Daha önceki depremlerde de bölgeye Tahran rejimi tarafından yardım ulaştırılmamıştı. 12 Kasım 2017’de Kirmanşan merkezli 7.3 şiddetindeki depremde en az 620 kişi hayatını kaybetmiş, 8 bin 500’ü aşkın kişi yaralanmıştı. Bu depremin izleri halen duruyor.