Gülistan Doku’dan 2 aydır haber yok: Algılar intihara çekilmeye çalışılıyor

  • 09:13 5 Mart 2020
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DERSİM - Gülistan Doku'nun kaybolmasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen hala bulunamamış olmasına tepki gösteren Dersimli kadınlar, Gülistan'ın aranmasında ihmaller yaşandığını vurguladı. Kadınlar, "Bilerek algı değiştirmeye çalışılıyor. Algılar suya, intihara çekiliyor. İntihar ettiğine inanmıyoruz" dedi.
 
Dersim'de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü öğrencisi Gülistan Doku’nun (21), 5 Ocak tarihinde kaybolmasının ardından aramalar başlatıldı. Son olarak Dinar Köprüsü'nde görünmüş olmasından kaynaklı bütün dikkatler "intihar" üzerinde toplanırken, Uzunçayır Baraj Gölü'nde arama çalışmaları başlatılmıştı. Sualtı Arama Kurtarma (SAK) ekiplerinin arama çalışmaları üzerinden 2 ay geçmesine rağmen Gülistan’a dair herhangi bir ize rastlanmadı. Valilik ve emniyet yetkilileri ısrarla suda olduğunu ve intihar ettiğini söylese de, arama ekipleri suda olma ihtimalinin yüzde 1 dahi olmadığını söylüyor.
 
SAK suda olmadığını, valilik ve emniyet ise suda olduğunu söylüyor
 
Buna rağmen emniyet ve valiliğin Gülistan'ın suda olduğuna dair ısrarı ise soru işaretleri yaratıyor. Öte yandan hayatta olabileceği veya kaçırılmış olma ihtimalleri üzerinden ise hiçbir arama çalışması yürütülmediği biliniyor. İlk günden bu yana Gülistan'ın arkadaşları, Gülistan'ın bulunması için mücadele ediyor. Ailesi de ilk günden bu yana Dersim'de Gülistan'dan bir haber alabilmek için tedirgin bekleyişini sürdürüyor. Şüpheli konumunda olan Zainal Abarakov ve ailesinin ise Dersim'de olmadığı, kentten çıktıkları öğrenildi.
 
Kentte özel savaş politikaları uzun zamandır devrede
 
Gülistan'ın kaybolmasından önce ve sonra da kentte cinsel istismar ve tecavüz olayları gündem oldu. Tüm bunlar kent halkını huzursuz ederken, Dersim'in bu konularla özellikle gündem haline getirildiği ve Dersim üzerinden özel savaş politikalarının uzun zamandır devrede olduğu kent halkı tarafından konuşuluyor. Dersim'de yaşayan Kinem Bozkurt, Gülistan'ın kaybolmasının çelişkili ve şüpheli olduğunu dile getirerek, "Ben Dersimliyim ve burada yaşıyorum. Son yıllarda Dersim'in çok yoğun bir baskı altında olduğunu söylemek mümkün. Dersim halkı olarak bunların farkındayız. Bu nedenle Gülistan'ın intihar ettiğine de inanmıyorum" dedi.
 
'Algılar özellikle suya çekiliyor'
 
Gülistan'ın kaybolması ile bir şeylerin gizlenmeye çalışıldığını söyleyen Kinem, "Biz Dersimliyiz Dersim suyunu iyi biliriz. Gülistan suda olsa şimdiye kadar çoktan bulunmuş olurdu. Algılar özellikle suya çekiliyor ama Gülistan'ın özellikle kaybedildiğini veya özellikle bulunmasını istemediklerini düşünüyorum. Öldürülmüş olma ihtimali bende daha baskın diyebilirim. Gülistan'ın erkek arkadaşının polis çocuğu olduğunu da biliyoruz. İşin içinde polis, devlet varsa bu olayın üstü de bir şekilde kapatılacaktır, kapatılmaya çalışılıyordur. Dersim'de hiç böyle olaylar yaşanmazdı, biz de Dersim halkı olarak şaşkınız" diye vurguladı.
 
'Dersim halkı Gülistan'a sahip çıkmalıdır'
 
Zeynep Yetiştiren de Gülistan'ın intihar ettiğini düşünmediğini kaydederek, Gülistan'ı arama çalışmalarında ihmallerin yaşandığını belirtti. Zeynep, geçen yıl da bir kadın arkadaşlarının suya atlayarak intihar ettiğini hatırlatarak, "Evin arkadaşımız 2'nci günün sonunda atladığı yere çok yakın bir noktada bulundu ama Gülistan 2 aydır bulunamadı. İntihar olsaydı veya suda olsaydı Gülistan bu 2 ay içerisinde mutlaka bulunurdu ya da bir ize rastlanırdı. Arama ekipleri dahi Gülistan'ın suda olduğuna ihtimal vermediklerini söylemişler. Bir şeylerin üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Aradıklarını söylüyorlar ama şimdiye kadar kamuoyuna elle tutulur hiçbir açıklama yapmış değiller. Gülistan'ın yerinde biz de olabilirdik, biz de kadınız ve bu kentte yaşıyoruz. Kadınlar birlik olmalı. Üzerimizde yoğun bir baskı var ve bu baskıdan dolayı Gülistan için yapılan eylemler, etkinliklerde katılım çok az oluyor. Dersim halkı Gülistan'a sahip çıkmalıdır, ailesini yalnız bırakmamalıdır" diye ifade etti.
 
'Yalnızca suda aranması samimi gelmiyor'
 
Mizgin Çardak da, Gülistan için yapılan arama çalışmalarında ihmaller olduğuna dikkat çekerek, "Haberlerden sürekli takip ediyoruz ama hala bir gelişme yok. Yaşadığımız kentte bu kadar taciz, tecavüz, kaybolma olaylarının yaşanması bizi de huzursuz ediyor. 2 aydır nasıl bulunamadı bilemiyorum. Açıkçası devletin üzerinde durmadığını düşünüyorum. Akıntının hiç olmadığı bir noktada suya atladığı söyleniyor ve buna rağmen 2 aydır Gülistan yok. Bundan dolayı aslında intihar ettiğine de artık inanmıyoruz. Bunun arkasında farklı şeylerin olduğunu düşünüyoruz. Devlet Gülistan'ı bulmak için arama çalışmalarını her yönden başlatmalıdır. Sadece suda aranması samimi gelmiyor. Birilerini aklamaya çalıştıklarını ya da bir şeylerin açığa çıkmasını engellemeye çalıştıklarını düşünüyorum" diye konuştu.