Kadınlar kazandı: Kaymakamlık şölen yasağını geri çekti

  • 10:33 5 Mart 2020
  • Güncel
ADANA - Ceyhan’da “koronavirüs gerekçesiyle” izin verilmeyen kadın şöleninin 7 Mart’a kutlanmasına izin verildi. Yasağa itiraz edilmesinden sonra yasağın kaldırıldığını söyleyen HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Delal Mamuk, “Ne yaparlarsa yapsınlar biz kadınlar hakkımız olana sahip çıkacağız. Bunu da bugün gördü ki mücadele edince, susmayınca kazanım elde ediliyor” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ceyhan İlçe Örgütü’nün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 6 Mart'ta yapılacak şölen için Ceyhan Kaymakamlığı'na yaptıkları başvuru reddedilmiş, Kaymakamlık "Genel güvenlik, kamu düzeni ve bölge ülkelerde yaşanan salgın hastalık nedeniyle genel sağlık açısında uygun görülmemiştir" gerekçesini öne sürmüştü. Bunun üzerine itiraz eden kadınların taleplerini yeniden gözden geçiren Ceyhan Kaymakamlığı şölenin, 7 Mart günü saat 12.00’de Belediye Evleri TOKİ alanında izin verdi. Durumu değerlendiren HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Delal Mamuk, devletin yetkili daireleri artık nasıl bizleri engelleyeceklerini bilmez hale gelmişler. Bizleri engellemek için komediye dahi başvuruyorlar” dedi.
 
‘Bizi baskı ve engellemelerle mücadelemizden alıkoyamazlar’
 
Ceyhan Kaymakamlığına yaptıkları başvurunun “resmi olarak Türkiye'de tespit edilmeyen koronavirüs” gerekçesiyle reddedilmesinin, kadına yönelik bakış açısını ortaya koyduğunu dile getiren Delal, “Tüm bunlara rağmen yapılan itiraza karşın 7 Mart gününe izin verdi ve biz kadınlar planladığımız gibi kadın şölenimizi düzenleyeceğiz. Tüm emekçi kadınları, mücadele eden kadınları alana davet ediyoruz” dedi.
 
Cezasızlık politikalarıyla şiddet faili erkeklerin daha çok cesaret aldığını kaydeden Delal, şunları belirtti: “Biz kadınlar bize dayatılan eşitsizlik, cinsiyetçilik ve baskıları kabul etmeyerek ta ki eşitliği sağlayana kadar hayatın tüm alanlarında mücadele vereceğiz. Kadın söz konusu olunca devletin tüm kurumları kadını hedefine alıyor ve komediyi aratmayacak gerekçelerle karşımıza çıkıyor. Etkinliğimizi engellemek isteyenler mantıklı bir gerekçe bulamadığından, böyle bir gerekçe sundu ama ne yaparlarsa yapsınlar biz kadınlar hakkımız olana sahip çıkacağız. Bunu da bugün gördü ki mücadele edince, susmayınca kazanım elde ediliyor.”