Ev baskınında sözlü ve fiziksel şiddet

  • 20:25 5 Mart 2020
  • Güncel
 
İSTANBUL- Esenyurt Talatpaşa Mahallesi’nde bulunan evlerine sabah saatlerinde düzenlenen baskında polisin sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kalan Seher Kıyıcı, “Baskınlar sistematik şiddet haline gelmiş durumda. Çocuklarımla kendi evimde yaşayamaz hale geldik” dedi. 
 
İstanbul’un Esenyurt ilçesine bağlı Talatpaşa Mahallesi’nde eşi Yılmaz Kıyıcı’nın sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek bu sabah saat 06.00 sıralarında Seher Kıyıcı’nın ve çocuklarının bulunduğu eve polisler tarafından baskın düzenlendi. 
 
‘Çocuklarımın gözleri önünde şiddete maruz kaldım’
 
Baskına ilişkin konuşan Seher, polislere “kimsiniz” diye sorduğu gerekçesiyle sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığını söyledi. Seher şunları aktardı: “Sabah 06.00 sıralarında evimin kapısı büyük bir gürültüyle çalındı.  ‘Kimsiniz?’ diye sordum. ‘Polis’ yanıtını alınca kimlik görmek istediğimi söyledim. Buna karşılık ağıza alınmayacak hakaretlere ve küfürlere maruz kaldım. Kimlik göstermeden içeri girdiler. Sözlü hakaret çocuklarımın gözleri önünde de sürdü. İte kalka evi aramaya başladılar. Evin altını üstüne getirdiler. Evimize sürekli düzenlenen baskınlar yüzünden çocuklarım da ciddi korkular gelişti. Bu nedenle çocuklarımı polis baskınından uzaklaştırmak üzere odaya götürdüm. Yaşananlar kelimenin tam anlamıyla kaostu.”
 
‘Baskınlar sistematik şiddet haline gelmiş durumda’
 
Baskılar nedeniyle eşi Yılmaz Kıyıcı’nın Avrupa’ya iltica etmek zorunda kaldığını söyleyen Seher, “Eşim yıllarca fırıncılık yaptı. Çalıştığı iş yerine ve evimize defalarca polis baskını gerçekleşti. Eşim süreklileşen baskınlar ve saldırılar nedeniyle beni ve çocuklarımı bırakarak yurt dışına gitmek zorunda kaldı. Ancak bu baskınlar yine de son bulmadı. Baskınlar sistematik şiddet haline gelmiş durumda. Çocuklarımla kendi evimde yaşayamaz hale eldik. “diye belirtti. 
 
Konuya ilişkin ulaştığımız Yılmaz Kıyıcı ise kendilerine dönük polis baskını ve saldırıların sistematikleştiğine dikkat çekerek, baskının Kürt halkına dönük tahammülsüzlüğün göstergesi olduğunu vurguladı.