Kadınlardan ortak 8 Mart mesajı: Kadını yine kadın korumalıdır

  • 09:09 6 Mart 2020
  • Güncel
Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR -  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin konuşan Diyarbakırlı kadınlar kadın katliamlarına dikkat çekerek, tüm kadınlara birlikte mücadele çağrısında bulundu. Kadınlar, “Kadını katleden erkek kravat takarak ceza almıyor. Kadının da mı kravat takması gerekiyor? Kadını yine kadın korumalıdır. Bir şiddet olayı görüldü mü kadın müdahale etmelidir. Kadınlar birlik olmalıdır” dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla çalışmalarına başladı. 8 Mart eylem ve etkinlik startı ise 27 Şubat’ta birçok kadın yapısının birlikte gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla 2 aya yakın süredir bulunamayan Gülistan Doku’nun kaybolduğu kent olan Dersim’de verildi. Kadınlara “8 Mart’ın onlar için ne anlama geldiğini” ve “vermek istedikleri mesajları” almak için mikrofon uzattık. Verilen ortak mesaj ise, kadınların örgütlenerek birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiği oldu. 
 
Ajansımıza konuşan kadınlar şunlar dile getirdi: 
 
Asuman Bilge:  Artan kadın katliamlarına söyleyecek kelime bulamıyorum. O kadar kötü bir hale geldi ki kadınlar olarak erkeklere korku ve endişeyle yaklaşıyoruz. İnsan en yakınındaki erkekten, abisinden, babasından, eşinden soğumaya başlıyor. Erkeklere önyargı ile yaklaşıyoruz çünkü canavar gibi bir hal aldılar. Cezasızlık yüzünden ülke bu hale geldi ve kadın cinayetleri arttı. Ceza sistemi olmadığı müddetçe katliamlar devam edecektir. Bu 8 Mart’ta kadınlar artık ölmemesini, işkence görmemesini, taciz ve tecavüzlerin son bulmasını istiyoruz. 
 
Seda Alan: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadına verilen değer artmalı ve kadın şiddetinin önüne geçilmeli. Kadın erkek eşitliğinin sağlanması gerekiyor. Türkiye’de kadına değer verilmiyor. Cezaevine giren erkek birkaç yıl içinde çıkıyor. Ceza sistemi olmadığından kadın katliamları artıyor. Kadınları koruyacak yasalar çıkarılmalı. Bir kadını ona tecavüz eden erkekle zorla evlendiriyorlar. Erkek kadını katledince erkeğe af çıkıyor ama kadın kendini koruyup erkeği öldürünce kadına af çıkmıyor. Erkek erkeği her zaman koruyor. Üst yargı da erkek olduğu için erkeğe verilmesi gereken cezalar verilmiyor. Daha güçlü daha dirençli bir Türkiye için ülkeyi kadınlar yönetmeli. Kadın direnişine ihtiyacımız var. Eğitimin çekirdeğini kadın oluşturuyor fakat Türkiye’de kadın cahil olarak lanse ediliyor. Oysa ilk eğitimi biz kadınlar veriyoruz. İstediğimiz her şeyi yapabilme gücüne sahibiz. 
 
Gülistan Şahin: Kadın şiddeti ve katliamlarına hayır diyoruz. Kadınlar artık ölmesin. Kadınlar mücadele ederek haklarını savunmalıdır. Cezasızlık politikası kadın cinayetlerini arttırıyor. Erkek kadını katlettikten sonra ceza almadan çıkıyor cezaevinden böylece başka erkekler de cesaret alıyor. 
 
Zelal Ülük: Size çiçek verenlere kesinlikle itibar etmeyin kapitalizmin oyunları bunlar. Kadınlar olarak gücünüzün farkında olun. Bir ay içerisinde 33 kadının katledilmesi ne kadar vizyonsuz bir toplum olduğumuzu gösteriyor. Ceza alınmadığı müddetçe kadın katliamları devam edecektir.  Kadın tacizi, tecavüzü ve katliamı karşısında bir ceket iliklemek bile ceza almaması için yeterli oluyor. Bu 8 Mart’ta kadınlar örgütlenerek birlik ve beraberlik içerisinde olmalıdır. Örgütlü olun, gücünüzün farkında olun.
 
Zeynep Kıroğlu: Kadın erkek eşitliği olsaydı böyle sorunlar olmayacaktı. Kadın açısından çok zorluk var. Kadın bir şey yapınca sorun oluyor fakat erkek yapınca olmuyor. Kadınlara değer verilmiyor. Kadınlar eskiye oranla daha aktif, kendi kararlarını verebiliyorlar. Kadını katleden erkek kravat takarak ceza almıyor. Kadının da mı kravat takması gerekiyor? Bu dünyada yaşamak için erkek olmak mı gerekiyor? Erkek para cezası verilerek cezaevinden çıkarılıyor. Kadınların kendi ayakları üzerinde durması için bir adım atılmıyor. Kadın emeği küçük görülüyor. Kadının bir yerlere gelmesi için erkek gibi mi olması gerekiyor? Kadın kelimesi güçlü bir kelimedir. Kadını yine kadın korumalıdır. Bir şiddet olayı görüldü mü kadın müdahale etmelidir. Kadınlar birlik olmalıdır. Ahlak kadınlar üzerine kurulmuş gibi ama erkeklerin de bir ahlakı olmalı, erkekler ahlaklı olmalı.
 
Kezban Günay: Kadınlar ezilmesin, kadın cinayetlerine son verilsin. Kadın hakları tanınsın. Annelerin erkek çocuklarını sevgi ile şiddetten uzak eğitmesi gerekiyor. 8 Mart’ta kadınlar artık ölmesin, özgür olsun. 
 
Züleyha Deniz: 8 Mart denince aklıma kadın şiddeti ve gözyaşı geliyor. Her gün kadınlar günü olmalı, sadece bir güne sığdırılmamalı. Kadın şiddetinin önlenmesi için erkeğin eğitilmesi lazım. Cezaların yetersiz kalması şiddete ve katliama sebep oluyor. Kadını katleden erkek elini kolunu sallayarak çıkıyor cezaevinden. Böyle olması başkasının da bunu yapmasına yol açıyor. 
 
Melisa Zaman: Bu dünyaya kadın olarak gelmek çok güzel bir şeydir. Kadın olmadan hayatta hiçbir şeyin devam edebileceğini düşünmüyorum. Ama maalesef öyle bir durumdayız ki kadınlar tacize uğruyor,  şiddete görüyor, darp ediliyor. Toplumu eğitmek gerekiyor. Her birimizin eğitim alması gerekiyor. En ufak bir şiddetin bile en az 20 yıldan başlaması gerekiyor. Böyle olursa bir nebze bile olsa önlenebilir. Kadınlar ayakları üzerinde durmalıdır. Kimseye ihtiyaç duymamalıdır. Jin jiyan azadi. 
 
Hürriyet Gök: Kadın erkek eşitliği olmalı. Bir kadın katledildiğinde yalnıza o katledilmiş olmuyor tüm kadınlar katledilmiş oluyor. O şiddet bize de uygulanmış oluyor. Ruhsal anlamda bizler de etkileniyoruz bundan. Artık erkeğe yaklaşmaya çekiniyoruz. Kadın tek başına çıkmaya korkuyor. Erkek iyi eğitilmeli. 8 Mart’ta kadınlara kadın olarak kendimizi ezdirmeyelim demek istiyoruz.