Melisa’yı katleden erkeğe 'takım elbise' indirimi

  • 11:08 6 Mart 2020
  • Hukuk
MARDİN - Kızıltepe’de 2018 yılında bir kadını katleden ve duruşmalara takım elbise ile katılan Ramazan Kılınç'a mahkeme heyeti "iyi hal" indirimi uygulayarak, cezayı düşürdü. Faile, daha önce de annesine işkence etmekten yargılandığı davada “iyi hal” uygulanmıştı.
 
Kadınların yaşamlarına dönük saldırılarda faillerin cezasız bırakılması, kadınların katledilmesini meşrulaştırıyor. Katledilen kadınların görülen duruşmalarında büyük tepkilere neden olan iyi hal indirimleri ise devam ediyor. Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de 2018 yılında Melisa İlma’yı katleden Ramazan Kılınç'ın yargılandığı davanın karar duruşması 3 Mart'ta Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, “tasarlayarak öldürme” suçundan yargılanan faile önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, sonrasında ise “iyi hal” indirimi uyguladı.
 
Davanın karar duruşmasında görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti Ramazan'ın duruşmalarda takım elbise giymesini "Yargılama boyunca iyi hal göstermesi"ni gerekçe göstererek verdiği cezada indirime gitti.
 
Cezada iyi hal'den indirim uygulandı!
 
Kızıltepe ilçesinde 2018 Eylül ayında Melisa İlma’yı kesici silahla katleden Ramazan Kılınç, olayın ardından tutuklandı. Fail hakkında başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Mardin 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildikten sonra başlayan yargılamada duruşmalara takım elbiseyle katılan sanık, her duruşmada “pişmanlık” vurgusu yaptı. Davanın karar duruşması da 3 Mart tarihinde görüldü.
 
Mahkeme heyeti, sanığa “tasarlayarak öldürme” suçundan verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, “yargılama boyunca iyi hal gösterdiği” iddiasıyla 25 yıla indirdi. Verilen ceza sonrası sanık yeniden cezaevine gönderildi.
 
Daha önce de indirim uygulanmıştı
 
Sanık hakkında geçtiğimiz aylarda annesi Zahra Kılınç'a işkence ettiği için Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan da “yaralama” suçundan 11 yıl hapis cezası verilmişti. Ancak mahkeme heyeti, “Alınan darp raporunda hayati tehlike geçirecek, basit tıbbi müdahale ile iyileşemeyecek şekilde ve yaşam fonksiyonlarına etkisi ağır derecede kemik kırığına neden olduğu, yağma ve birden fazla suçun işlenmiş olması” gerekçesiyle verdiği hapis cezasını, şu gerekçelerle yarı oranında indirmişti: “Sanığın kastettiği suçu elverişli hareketlerle doğrudan doğruya icraya başlayıp da elinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığından eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı, zarar ve tehlikenin ağırlığına göre yarı oranda indirim yapılarak 5 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir."
 
Öte yandan, Ramazan Kılınç, 2018 Ağustos ayında annesi Zahra Kılınç’ı işkenceye maruz bırakmış, ancak şikayete rağmen fail hakkında işlem yapılmamıştı. Gözaltına alınmayan Ramazan hakkında Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Fail, annesine işkence ettikten bir ay sonra da Melisa İlma’yı katletmişti.