Kayyımın kapattığı SELİS Kadın Dayanışma Merkezi yeniden açıldı

  • 14:33 7 Mart 2020
  • Güncel
BATMAN - 2016 yılında kayyım tarafından kapatılan SELİS Kadın Dayanışma Merkezi, 8 Mart kapsamında HDP’nin geri aldığı Batman Belediyesi tarafından yeniden açıldı.
 
Batman Belediyesi tarafından 2005 yılında kurulan ve şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuki destek veren SELİS Kadın Dayanışma Merkezi, 2016’da belediyeye kayyım olarak atanan vali yardımcısı Ertuğ Şevket Ersoy tarafından kapatılmıştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart Yerel Seçimleri’nde birçok belediyeyi kayyımdan geri almıştı. Halkın oylarına rağmen çok sayıda belediyeye yeniden kayyım atanmış, eşbaşkanlar gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Kayyım atanmayan Belediyeler arasında bulunan Batman Belediyesi, kayyımın kapattığı SELİS Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bugün yeniden gerçekleştirdi. Açılışa Batman Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, HDP Milletvekili Feleknas Uca, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri ve HDP Kadın Meclisi katıldı. Kadınlar zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde SELİS’in açılışını gerçekleştirdi.
 
‘Bugün biz yine burayız ve açılışımızı gerçekleştirdik’
 
Açılışın ardından konuşan Songül, her yerde ve her alanda kadınlara hizmet edeceklerini belirtti. 2 yıl önce belediyeye atana kayyımın ilk iş olarak kadın merkezini kapattığına dikkat çeken Songül, tüm kapama girişimlerine rağmen bugün yine burada olduklarını ve derneğin açılışını yaptıklarını söyledi. Songül, “Tekrardan kadınlara ve halkımıza hizmet etmek için kadın kurumumuzu açtık. Açılışını tekrardan gerçekleştirdiğimiz için çok mutlu ve heyecanlıyız. Şüphesiz hiçbir kadının şiddet görmesini, tacize uğramasını istemiyoruz. Ancak böylesi bir gerçeklik varsa da kadınların başvuracakları bir dernekleri olması gerekir. Kadınların gelip rahat bir şekilde sorunlarını aktarabilecekleri bir alan yaratmak için kadın kurumumuzu yeniden aktif hale getirdik. Bugün burada bulunan ve açılışında bizleri yalnız bırakmayan bütün kadın arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.
 
‘SELİS tüm kadınların ortak iradesidir’
 
Ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise, "Bizler 8 Mart haftasındayız. 8 Mart kapsamında SELİS'in tekrardan açılışı bizler için çok anlamlı ve önemlidir. Çünkü SELİS sadece Batmanlı kadınlar için değil, bütün kadınlar için önemli bir yerdir. Ama kayyım geldikten sonra SELİS kapatıldı ve özgür kadın düşüncesine bir darbe yapıldı. Kadınlara her alanda yardımcı olabilecek kadın dayanışma merkezi kapatıldı. Bugün tekrardan 8 Mart haftasında SELİS'i açıyoruz. SELİS ismi ile duruşu ile bütün kadınların ortak adresidir" diye vurguladı.
 
Açılış "Jin jiyan azadî"  sloganları ile sona erdi.