Cudi Dağı eteklerinde gün boyu tek ses: Jin jiyan azadi

  • 15:41 8 Mart 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Cudi Dağı eteklerinde bulunan Silopi’de tecrit ve kadın katliamlarına son verilmesini haykıran kadınların coşkusuyla başlayan miting sona erdi. 
 
Şırnak’ın Silopi ilçesinde “ Direnişi örgütlüyoruz, özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi sabah saatlerinden itibaren sloganları ve zılgıtlarıyla alana akın eden kadınların halaylarıyla başladı. Kente bağlı ilçe ve köylerden miting alanına ulusal kıyafetleri ile akın eden kadınların,  polis ablukasına rağmen coşkuları bir an olsun dinmedi.  Miting boyunca halaylar çeken kadınlar keyifli anlar yaşadı. 
 
Tecrit vurgusu yapıldı
 
Sık sık “ Jiyan jiyan azadi” sloganını atan kadınlar, “özgür yaşam” ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde var olan tecridin kaldırılmasını talep etti. “Kadın cinayetlerine son verilsin”  ve “Eme bı irade xwe tecride bişkinin( İrademizle tecridi kıracağız)” dövizlerini taşıyan Botanlı kadınların Cudi eteklerindeki halayına 7’den 70’e herkes eşlik etti.
 
Miting bitti kadınların halayı durmadı
 
Kadına yönelik şiddet ve tecride dikkat çeken mitingde kadınlar halaylar çekerek günün tadını çıkardı. Miting sona ermesine rağmen kadınlar, uzun bir süre halay çekerek eğlenmeye devam etti. 
 
Kadınların zılgıt ve halaylarıyla miting sona erdi.