Figen'in davasında mahkemeden: Biz de arafta kalıyoruz

  • 12:00 10 Mart 2020
  • Hukuk
ANKARA - HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı ana davasında mahkeme heyetinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istediği soruşturma dosyası “kısıtlılık” gerekçesiyle gönderilmedi. Mahkeme heyetinin birleşen dosyalardan yakınarak, “Biz de arafta kalıyoruz” demesi dikkat çekti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı ana davanın 17'nci duruşması Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Figen’in sağlık sorunlarından dolayı katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca HDP Ankara il yöneticileri, HDP milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki ve Kemal Peköz, Parti Meclisi (PM) üyesi Nazmi Gür de katıldı.
 
Dava dosyası 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesinden oluşuyor. 92 sayfalık dosya kapsamında Figen hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Figen, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisindeki faaliyetleri ve kimi siyasi faaliyetleri dosyadaki suçlamalar arasında yer alıyor.
 
Tutuklama verilen dosya mahkemeye gönderilmedi
 
Dosya evraklarının okunması ile başlanan duruşmada Figen hakkında, 6-8 Ekim Kobanê eylemleri gerekçesiyle ikinci bir tutuklama verilen dava dosyasının "kısıtlama kararı" olduğu gerekçesi ile mahkemeye gönderilmediği belirtildi.
 
Dava dosyasına gelen belgelerin okunması ardından söz alan Figen'in avukatı Hatice Ezgi Güngördü, “Müvekkilimizin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu bulunduğu dosyanın mahkeme heyetinin talebine rağmen gönderilmemesi kabul edilemez. Mahkemeye dosyayı göndermek zorundadır. Burada savcılık suç işlemektedir. Mahkeme heyetinin görevinin gaspı söz konusudur” diyerek tepki gösterdi.
 
‘Aynı fiilden iki kere yargılanamaz’
 
Savcılığın hakimden dosyayı kaçıramayacağını söyleyen Ezgi, “Suç işlenmektedir. Tutanağa geçirilmesi gerekir. Müvekkilim zaten sizin mahkemede süren dava dosyasında aynı gerekçelerle yargılanıyor. İlerleyen aşamalarda siz de göreceksiniz ki benzer fezlekeler dosyanızda mevcut ve 'aynı fiilden iki kere yargılanamaz' durumu ortaya çıkacaktır. En azından sizin iki dosya arasında nasıl bir ilişki olduğunu incelemeniz gerekir” dedi.
 
Tahliyesi talep edildi
 
Ezgi, müvekkilinin dosya kapsamında uzun süredir tutuklu bulunduğunu ve tutuklamanın siyasi bir karar olduğunu söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş davalarında verdiği kararları mahkemeye sunduklarını belirten Ezgi, AİHM’in kararlarında Türkiye’de siyasetçilerin tutuklanmasının siyasi olarak yapıldığına işaret ederek, müvekkilinin tahliyesini talep etti.
 
‘Dosya gönderilmediği takdirde suç duyurusu yapılsın'
 
Avukat Kenan Maçoğlu da ana dava dosyası ile birleşen Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkeme’sinde görülen dava dosyasına dair müvekkili Figen’in savunma yapmadığını ve bir celse sonra savunma yapacağını söyledi. Dava dosyası kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Figen hakkındaki soruşturmanın kısıtlılık kararı ile gönderilmemesine ilişkin ise Kenan, “Soruşturma dosyasının getirilmesi gerekir.  Kısıtlama kararından dolayı soruşturma dosyasının müşteki, şüpheli ve müdafilerinin göremeyeceği yer alıyor ve bunun düzenlemesi de Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) 153’te yer alıyor. Dosya size gönderilmedi. Siz alıp, bize inceletmezseniz, CMK 153 kapsamında gönderilmesi ve gönderilmediği takdirde suç duyurusu yapılmalıdır” ifadelerinde bulundu.
 
Avukat Can Tombul da avukatların savunmasına katıldığını belirterek, müvekkili Figen'in tahliyesini talep etti. 
 
Savcı: Soruşturma dosyası istensin
 
Söz alan iddia makamı da avukatların dosyanın incelenmesi talebinin yerinde olduğu, soruşturma dosyasının mahkeme heyeti tarafından incelenmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talep edilmesini ve Figen'in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
 
Mahkeme heyeti: Biz de arafta kalıyoruz
 
Söz alan mahkeme heyeti de ana davada tamamlanamayan savunmadan dolayı dosyada bir karar veremediklerinden ve sürekli birleşen dosyaların gelmesinden yakındı. Birleşen dosyalara ilişkin mahkeme başkanının “Biz de sürekli arafta kalıyoruz” sözlerine avukatlar, “Belli olmaz bir sonraki duruşmaya kadar birkaç dosya daha birleşebilir” yanıtını verdi.
 
Tahliye edilmedi
 
Mahkeme heyeti, kısıtlama kararı gerekçesiyle gönderilmeyen soruşturma dosyasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na CMK 153’ü de esas alarak yeniden müzekkere yazılmasına ve Figen'in tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.
 
Mahkeme bir sonraki duruşmanın 21 Mayıs’ta görülmesine ve esasa ilişkin savunmaların da tamamlanmasına karar verdi.