‘Önderliğe yönelik tecrit tüm Kürt halkına yöneliktir'

  • 09:03 11 Mart 2020
  • Güncel
VAN - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması gerektiğini vurgulayan kadınlar, “Kimse susmamalı, bu böyle gitmez” diyerek tepkilerini dile getirdi.   
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit açlık grevleri sonucunda 8 yıl aradan sonra kaldırılmış, 2 Mayıs, 22 Mayıs, 12 Haziran, 18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde avukatlarıyla en son 12 Ağustos’ta da ailesiyle görüş gerçekleşmişti. Ancak tecrit yeniden devreye konulurken, avukatların son görüşmenin yapıldığı 7 Ağustos 2019'dan bu yana avukatlar, 12 Ağustos 2019’tan bu yana ise ailelerin yapmış olduğu görüşme taleplerine olumlu yanıt verilmedi. Geçtiğimiz günlerde İmralı adasında çıkan yangından sonra halkın tepki ve talepleri üzerine Abdullah Öcalan ve tutuklu bulunan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ailelerle görüşme gerçekleşti. Görüşmenin ardından kadınlar, tecridin devam ettiğine dikkat çekti.  
 
‘Kabul etmiyoruz’
 
Van’ın Edremit ilçesinde yaşayan Muhteber Bor, Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması gerektiğini belirterek, “Önderliğe yönelik tecrit tüm Kürt halkına yöneliktir. Kürtler ayaklanmalı, oturmamalı. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.  Sinem Bor ise,  “Kimse susmamalı, bu böyle gitmez” diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
‘Anaların ciğeri yanmasın’
 
Artık barış olması gerektiğini ve bunun yolunun da İmralı’dan geçtiğini kaydeden Cemile Akban da, “Anaların ciğeri yanmasın istiyoruz” ifadesini kullandı. Emine Demirağaç ise, İktidarın Kürt halkının başarısını istemediğini, Abdullah Öcalan ile görüşmelerin bu neden dolayı engellendiğini belirtti. Emine, “Artık tüm dünyada huzur ve barış istiyoruz” dedi.